MUZYCZNE SZLAKI WIELKIEJ BRYTANII

Wielka Brytania fanom teatru kojarzy się z Szekspirem, miłośnikom mocnych wrażeń z Jamesem Bondem, a melomanom przede wszystkim z rzeszą doskonałych muzyków i zespołów, takich jak: The Beatles, Pink Floyd, The Rolling Stones czy Coldplay. To właśnie tu, na ulicach Londynu, Liverpoolu, Manchesteru swoje pierwsze kroki stawiali międzynarodowej sławy artyści, pod wpływem których zmieniały się trendy w światowej muzyce. Odwiedzając Wielką Brytanię, warto pamiętać nie tylko o Westminster czy londyńskim British Musem, ale także o miejscach typowo muzycznych, takich jak The Beatles Story (Liverpool) oraz British Music Experience (Londyn).

 

Z myślą o fanach dobrej muzyki, którzy chcieliby wybrać się w muzyczną podróż do Wielkiej Brytanii, Brytyjska Organizacja Turystyki organizuje kampanię Britain Rocks. W Polsce kampania ta, organizowana przez Brytyjską Organizację Turystyki VisitBritain, w ramach której Brytyjczycy zapraszają fanów dobrej muzyki na wyprawę śladami gwiazd brytyjskiej muzyki rozrywkowej, rozpocznie się 17 września. Oficjalnych partnerem kampanii jest Wizzair, oferujący loty do Wielkiej Brytanii w atrakcyjnych cenach.

 

Na stronie internetowej www.visitbritain.pl/britainrocks, stworzonej na potrzeby kampanii, odwiedzający znajdą mnóstwo wskazówek i informacji przydatnych do planowania muzycznego wyjazdu na Wyspy Brytyjskie. W ramach kampanii zostanie zorganizowany m.in. konkurs, w którym do wygrania będzie muzyczny wyjazd do Liverpoolu dla 4 osób. Nagroda obejmuje m.in. przelot do Liverpoolu liniami Wizzair, wejściówki do muzeum The Beatles Story, wycieczkę po mieście śladami Beatlesów (http://www.cavernclub.org/mystery_tour.php) oraz kolację w hotelu Hard Days Night.

 

Muzyczny wyjazd do Wielkiej Brytanii warto zacząć od Londynu, jednego z najbardziej kolorowych i kosmopolitycznych miast świata. To właśnie tu narodziły się takie trendy muzyczne, jak: mod, glam rock, punk, czy britpop. W tym mieście zaczynali też swoją karierę: The Rolling Stones, Pink Floyd, David Bowie, Queen czy The Police. Zwiedzanie muzycznego Londynu można rozpocząć od Abbey Road, miejsca uznawanego za symbol rock’n rolla, gdzie znajduje się słynne studio nagraniowe o tej samej nazwie, a także przejście dla pieszych, na którym The Beatles pozowali do zdjęcia na okładkę albumu o tym samym tytule.

 

Idąc dalej, natrafimy na Kings Road 430, gdzie w latach 70-tych mieścił się butik „SEX” prowadzony przez kultowych projektantów mody Malcolma McLarena i Vievienne Westwood, który stał się kolebką brytyjskiego punka i punk rocka. Będąc w Londynie, warto także zajrzeć pod dwa ważne adresy: Tin Pan Alley na Denmark Street i 23 Brook Street. Pierwszy z nich znany jest ze sklepów muzycznych i studiów, gdzie w piwnicach, w latach 60-tych, swoje utwory nagrywali Beatlesi, Rolling Stonesi oraz The Kinks. Pod drugim znajduje się tablica upamiętniająca rezydencję z lat 60-tych, należącą niegdyś do wirtuoza gitary Jimi’ego Hendrixa.

 

Londyn to także prawdziwy raj dla fanów clubbingu. Lista ciekawych klubów jest tu bardzo długa. Na szczególną uwagę zasługują dwa spośród nich: znany na całym świecie Ministry od Sound (www.ministryofsound.com), gdzie miksują najlepsi, światowej sławy DJ-e oraz Koko (www.koko.uk.com), klub otwarty w dawnym teatrze Camden, gdzie gościły takie sławy, jak: Charlie Chaplin czy Albert Einstein, a także grywali The Police, Siouxie, Coldplay czy Madonna.

 

Brytyjska muzyka z bliska British Music Experience w słynnym londyńskim centrum 02 (http://www.britishmusicexperience.com/) to pierwsza na świecie całkowicie interaktywna wystawa dedykowana brytyjskiej muzyce rozrywkowej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii audiowizualnej, każdy odwiedzający to miejsce może zobaczyć, jak na przestrzeni poszczególnych dekad kształtowały się trendy muzyczne. W muzeum znajduje się także mnóstwo pamiątek należących niegdyś do muzyków m.in. z zespołu The Beatles, Iron Maiden czy do Davida Bowie.

 

Do największych atrakcji należy kabina Dance the Decades, gdzie każdy może nauczyć się jednego z dwunastu stylów tańca, nagrywając przy tym swój występ na żywo, a także profesjonalne studio Gibbon, gdzie można zagrać na wybranym instrumencie. Dodatkowym atutem muzeum jest regularnie zmieniający się program interesujących warsztatów, seminariów i koncertów, w których każdy może wziąć udział.

 

Liverpool – szlakiem legendy Beatlesów. Nie ma na świecie drugiego takiego miasta, jak Liverpool. To właśnie stąd pochodzą artyści, którzy nagrali najwięcej przebojów znajdujących się na szczytach światowych list przebojów. To miasto kojarzone jest jednak przede wszystkim z zespołem The Beatles, który w latach 60-tych podbił rynek muzyczny. Lista miejsc obowiązkowych na mapie melomana nie ma tu końca.

 

Począwszy od dokładnie zrekonstruowanej kopii klubu Cavern (http://www.cavernclub.org/), gdzie odkryto talent Beatlesów, przez postawioną przed klubem Ścianę Sławy, będącą hołdem złożonym muzykom, aż po pub Cavern, w którym wystawione są autentyczne, należące do muzyków instrumenty. Będąc w Liverpoolu ,warto zajrzeć także do odwiedzanego przez setki tysięcy osób muzeum The Beatles Story (www.beatlesstory.com), w którym przedstawiono dzieje zespołu od momentu jego powstania aż po rozpad grupy.

 

Podobną popularnością cieszy się Mendips, dom z lat dziecięcych Johna Lenona, gdzie, jak głosi legenda, został napisany utwór „ She Loves You”. Oprócz miejsc kojarzonych z The Beatles, miasto oferuje także mnóstwo ciekawych klubów i pubów, gdzie oprócz muzyki komercyjnej, wielką popularnością cieszy się scena undergroundowa. Jednym z takich miejsc jest klub Barfly (http://www.barflyclub.com/liverpool/whatson/WhatsOn.aspx), gdzie zaczynali swoją karierę m.in. Coldplay, Franz Ferdinand czy The Strokes.

 

Manchester – nie tylko piłka nożna. Manchester to dla wielu miasto kojarzone głównie z piłką nożna. Warto jednak pamiętać, że to właśnie stąd pochodzi m.in. legendarny zespół Bee Gees czy Joy Davison, a także współcześni wykonawcy, tacy jak Chemical Brothers czy Elbow. Wycieczkę po Manchesterze warto zacząć od zwiedzania północnej części miasta (Northern Quarter) ze względu na znajdujące się tu tłumnie odwiedzane bary i restauracje, galerie sztuki, a także cieszące się dużą popularnością sklepy muzyczne, takie jak Piccadilly Records i Vinyl Exchange.

 

Manchester to także miasto, w którym odbywa się jeden z największych festiwali miejskich w Europie, In the City Live, który co roku przyciąga rzesze miłośników muzyki z całego świata. To właśnie tu debiutowały takie gwiazdy, jak: Oasis, Radiohead czy Muse. Niewątpliwą atrakcją Manchesteru są kluby z muzyką graną na żywo, takie jak: Carling Apollo (http://www.carling.com/music/venue/manchester_apollo.html), Manchester Academy (http://www.manchesteracademy.net/) czy Jilly’s Music Box (http://www.jillys.co.uk/). Wszystkie kluby łączy jedna wspólna cecha – znajdują się w samym centrum miasta, dzięki czemu dosyć łatwo można je znaleźć. Cardiff i Glasgow – koncerty na żywo

 

Planując muzyczną podróż po Wielkiej Brytanii, warto także pamiętać o Walii i Szkocji, skąd pochodzą takie gwiazdy, jak: Tom Jones (Walia), Shirley Bassey (Walia), Proclaimers czy Garbage (Szkocja). Odwiedzając Cardiff warto przejść się ulicą St Mary, na której znajduje się mnóstwo barów, pubów i klubów, w których, jak na przykład w BSB, co tydzień wschodzące talenty grają muzykę na żywo. Można także sprawdzić repertuar walijskiego centrum rozrywki The Wales Millennium Centre (http://www.wmc.org.uk/), gdzie organizowane są często ciekawe koncerty.

 

Będąc w Glasgow warto odwiedzić jeden z najbardziej znanych klubów muzycznych – The 13th Note Cafe (www.13thnote.co.uk), w którym w weekendy goście bawią się przy muzyce granej przez najlepszych DJ-ów, a w każdy poniedziałek usłyszeć można występy na żywo. Innym miejscem godnym polecenia jest klub King Tuts (http://www.kingtuts.co.uk/), w którym, według dziennika The Guardian, odbywają się najciekawsze imprezy muzyczne w mieście. Więcej informacji na: www.visitbritain.pl www.visitbritain.pl/britainrocks

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top