MUZEUM KARYKATURY – PLANETA POLCH

Bogusław Polch. Wiedźmin
Bogusław Polch. Wiedźmin

Już od jutra, 21 marca 2025 roku, w Muzeum Karykatury w Warszawie można będzie oglądać wystawę komiksów Bogusława Polcha. Potrwa ona do 29 czerwca br.

Erich-von-Daniken_z-lewej-oraz-Boguslaw-Polch__po-prawej_
Erich-von-Daniken_z-lewej-oraz-Boguslaw-Polch – po-prawej_

Planeta Polch to jedna z największych i najchętniej odwiedzanych planet polskiego komiksu. Zawieszona w kosmosie kadrów między hiperrealizmem a nieskrępowaną wyobraźnią, między codziennością PRL-u a fascynacją Zachodem, sztuką wysoką a popkulturą, przyciąga uwagę i fascynuje od lat kolejne pokolenia komiksowych odkrywców. Ta – zapewniają jej organizatorzy – to niezapomniana podróż w czasie i przestrzeni.

– Zadaniem Muzeum jest przypominanie najważniejszych dokonań polskiej sztuki komiksu. Od kilku lat prezentujemy najważniejszych twórców. Były wystawy Papcia Chmiela czy Grzegorza Rosińskiego. Przyszedł czas na prezentację dorobku Bogusława Polcha – jednego z niekwestionowanych klasyków polskiego komiksu. Warszawa lubi komiks. I dlatego też komiks jest stale obecny w programie Muzeum Karykatury – podkreśla Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury.

Bogusław Polch jest legendą polskiego komiksu. Współtwórca kultowych serii: Kapitana Żbika, Ekspedycji, Funky Kovala i Wiedźmina wpisał się w historie opowieści rysunkowych jako specjalista od dynamicznych, przygodowych narracji. Jego rozpoznawalny od pierwszej kreski styl to połączenie precyzyjnego warsztatu z umiejętnością budowania napięcia fabularnego. Pulpowe, gęste, szczegółowe do granic czytelności komiksy wpisują się idealnie w nurt nowej przygody.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w twórczości Polcha jest „Funky Koval”, stworzony do scenariusza Macieja Parowskiego i Jacka Rodka. Na wystawie będzie można prześledzić proces powstawania albumu „Sam przeciw wszystkim”, drugiego tomu cyklu o kosmicznym detektywie. Obok oryginalnych plansz w tuszu oraz blaudruków i diapozytywów, zostaną pokazane nieeksponowane wcześniej notatki do scenariusza, wstępne szkice i storyboardy!

Jak podkreśla kurator wystawy Michał Rzecznik: To wyjątkowa wystawa dedykowana pasjonatom klasycznej komiksowej kreski, osobom, które interesuje proces tworzenia opowieści rysunkowych w czasach analogowych. Fani stylu retro docenią na pewno szczegółowo zaprojektowane plansze Polcha utkane z odwołań do ikon popkultury i designu. Dla millenialsów szczególną atrakcje stanowić będzie sala poświęcona storyboardom reklamowym, pełna nostalgii za latami 90.

Podczas ekspedycji na Planetę Polch obok Funky Kovala spotkać można będzie pozostałych jej mieszkańców: Geralta z Rivii, Ais z planety Des, Tomka Grota znanego też jako Jan Tenner, a nawet kpt. Żbika i por. Kunę. Na koniec zaś przeniesiemy się do lat 90. i 2000., by odkryć przeszło 300 storyboardów reklamowych Bogusława Polcha.

Prace pokazywane na wystawie pochodzą z archiwum rodzinnego Bogusława Polcha.

Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11, Warszawa
Czynne od wtorku do niedzieli; wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 10.00 – 18.00
Czwartek 12.00 – 20.00; bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, we wtorek wstęp wolny.
Ilustracje: materiały prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top