MUZEUM KARYKATURY: DOBRE KRESKI – NOWY CYKL WYSTAWOWY

Muzeum Karykatury w Warszawie rozpoczyna nowy cykl krótkich wystaw w Lengrenówce przy ul. Brzozowej 6/8a. Inaugurują go prace Edyty Bystroń. Oto informacja Muzeum:

20 kwietnia o 18.00 otwarcie na pop-upowej wystawy prac Edyty Bystroń w ramach nowego cyklu pod nazwą „Dobre kreski” organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie. Będą to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, Internecie i środowisku artystycznym.

Edyta Bystroń, której prace będzie można zobaczyć w kwietniu, to Ilustratorka, autorka powieści graficznych, instruktorka autorskich warsztatów artystycznych. Autorka albumów: „Na koniec wszystko spłonie”, „Zebranie obowiązkowe” i zbioru krótkich form „Konflikt”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sukces #PatrzęCzujęRysuję, wystawy młodych polskich rysowniczek, którą w Muzeum Karykatury obejrzało prawie 10 000 widzów, świadczy dobitnie o zainteresowaniu publiczności współczesną sceną rysunkową. Lengrenówka mogłaby wypełnić znaczącą lukę na warszawskiej mapie galeryjnej, stając się miejscem prezentacji tego, co świeże i ożywcze w polskiej sztuce rysunkowej, otwierającym artworld na twórców ilustracji, żartu rysunkowego i komiksu.

W ramach projektu w 2023 roku zostaną zaprezentowane również prace Marty Tomiak (maj), Falauke (wrzesień) , Anny Krztoń (październik), Martyny Bolanowskiej (październik), Tomasza Trzaskalika (listopad). Projekt „Dobre Kreski” w założeniu ma być inauguracją dłuższej, wieloletniej serii wystaw, które pozwoli stworzyć mapę aktywnych twórców ilustracji komiksu i rysunku satyrycznego. Ma nie tylko przybliżenie interesujących artystów odbiorcom, ale również wspomagać budowane środowiska twórców „Dobrych Kresek” – interdyscyplinarnego i przekraczającego formalne podziały istniejące miedzy komiksem, ilustracją i rysunkiem satyrycznym. Chcielibyśmy, aby nie tylko była to platforma do prezentacji sztuki ale też przyczynek do rozpoczęcia debaty środowiskowe na temat formalnych podziałów pomiędzy dyscyplinami.

Partnerem projektu „Dobre kreski” jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa. Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój. Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe” Kurator cyklu: Michał Rzecznik Prace będzie można zobaczyć w Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a 20.04.2023 g. 18.00 – 21.00 | wernisaż 22-23.04 g. 12.00 – 16.00

Więcej informacji na www.muzeumkarykatury.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top