MRĄGOWO – WROTA MAZUR

MRĄGOWO – WROTA MAZUR

 

            We  wrześniu niewielkie grono „globtroterowców” było w Mrągowie na otwarciu nowego, komfortowego hotelu „ANEK”, przy okazji zapoznając się z innymi atrakcjami tego miasta nazywanego letnią stolicą Warmii i Mazur. Relację z tamtego wyjazdu opublikowaliśmy 24 września w dziale „Podróże „Globtrotera” i jest ona nadal do przeczytania. Natomiast na  pierwszym  październikowym spotkaniu w „Globtroterze” delegacja władz samorządowych Mrągowa oraz przedstawicieli tamtejszej turystyki zaprezentowali je szerszemu dziennikarskiemu gronu.

 

                                                Kultura i  wypoczynek

 

            Gościliśmy zastępcę burmistrza miasta – Tomasza Witkowicza, dyrektora Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej, a zarazem prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej – Roberta Wróbla oraz dyrektora spółki „Mrongoville” – Rafała Drężka. Goście przedstawili to 23 – tysięczne miasto obchodzące 66o – lecie istnienia, jego sukcesy oraz atrakcje turystyczne.

            A jest ich sporo. W br. Mrągowo otrzymało, w dwa lata po Dyplomie Europejskim,  znaczące wyróżnienie od Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: Flagę Europejską. Równocześnie po raz drugi stało się laureatem – zajmując w województwie drugie miejsce po Elblągu – rankingu „Gazety Prawnej” – „Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2008”. Zaś w pierwszej dziesiątce laureatów tego konkursu znalazły się też dwa samorządy z powiatu mrągowskiego: Mikołajki i Gmina Mrągowo.

            Ta popularna miejscowość położona w sercu Mazur i ulubione miejsce zwłaszcza letniego wypoczynku, sławna jest przede wszystkim dzięki festiwalom i innym imprezom kulturalnym ściągającym tysiące uczestników. Numerem 1 jest od lat Piknik Country, ale konkuruje z nim Festiwal Kultury Kresowej, który w br. odbył się już po raz 14-ty. Przez pięknie położony nad Jeziorem Czos mrągowski amfiteatr przewinęło się przez te lata setki zespołów i tysiące wykonawców. Uwagę mieszkańców i gości przyciągały też barwne korowody artystów w strojach ludowych na ulicach miasta.

            Organizowane są w nim też inne, przyciągające turystów imprezy: „Kaziuki”, Mazurska Noc Kabaretowa, Wybory Miss Polonia Ziemi Mrągowskiej oraz Warmii i Mazur, koncerty muzyki jazzowej, wojewódzkie przeglądy rękodzieła artystycznego i plastyki profesjonalnej. Do miejscowych atrakcji należy też regionalna kuchnia, ścieżki piesze, konne i rowerowe, spływy Krutynią i Dajną, rejsy stateczkami po Jeziorze Czos no i jeziora pełne ryb oraz bogate w grzyby lasy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

 

                                   Mrongoville i Góra Czterech Wiatrów

 

            W br. przybyła w Mrągowie kolejna atrakcja – zajmujące 30 ha miasteczko westernowe Mrongoville, o którym pisaliśmy już szerzej. Dodam, że jest ono spółką stanowiącą własność miasta, jedynym tego typu w Polsce z „ciuchcią” i zespołem traperów. W ciągu pierwszych 2,5 – miesięcy działalności odwiedziło je ponad 20 tys. turystów. Liczonych tylko według sprzedanych biletów w cenie 6 zł osoby dorosłej i 4 zł młodzież. Dla dzieci do lat 4 oraz wszystkich poza szczytem letniego sezonu wstęp do Mrongoville jest bezpłatny. Na rok 2009 miasteczko to ma bardzo ambitne plany, m.in. rozpoczęcie III etapu inwestycji, po zrealizowaniu której stanie się ono jeszcze bardziej atrakcyjnym.

            Zimową, chociaż właściwie całoroczną atrakcją jest też Góra Czterech Wiatrów. Taką – od tej góry – nazwę otrzymał Ośrodek Sportów Zimowych wybudowany na 60 ha na półwyspie nad Jeziorem Czos obok miasta Mrągowa. Gmina Mrągowo wybudowała tam 3 wyciągi narciarskie i 5 tras zjazdowych o łącznej długości 2300 m. Część stoku pokryto igelitem, co sezon narciarski wydłuża na cały rok. Jest tam też miejsce dla snoawbordzistów.  Główne inwestycje: wspomniane już miasteczko westernowe, ośrodek sportów zimowych, modernizacja promenady oraz hali sportowej postały i powstają dzięki pomocy z funduszy europejskich. Inwestowaniu w tamtych stronach sprzyja również fakt, że stanowi od podstrefę Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dodam jeszcze tylko, ze Mrągowo oferuje ponad 2000 miejsc w hotelach i pensjonatach o dobrym standardzie.

            Wspomniany już, otwarty niedawno Hotel „Anek”, przygotował ciekawe oferty na tegoroczne Andrzejki, Boże Narodzenie na Mazurach, Bal Sylwestrowy a także – w okresie od 10 stycznia do 1 marca 2009 – Ferie Zimowe dla dzieci  młodzieży. Szczegóły na ich temat i w ogóle tego hotelu znaleźć można na: www.hotelanek.pl,  Mrągowa na: www.ckit.mragowo.pl, zaś Western City  Mrongoville na: www.mrongoville.pl. Wiele informacji można też znaleźć w przewodniku turystycznym z planem miasta „Pięć wypraw po Mrągowie”, który od naszych gości otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania i prezentacji.

 

Cezary Rudziński

Dodane 23 10 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top