ŁAZIENKI: WYSTAWA „OBIETNICA SZCZĘŚCIA. MARIA PAPA ROSTKOWSKA”

W Starej Oranżerii Muzeum Łazienki Królewskie 9 września otwarta zostanie i potrwa do 3 grudnia wystawa czasowa „Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska”. „Tworzę sztukę szczęśliwą” – mówiła Maria Papa Rostkowska, jedna z ciekawszych rzeźbiarek XX wieku. Jej marmurowe dzieła zyskały międzynarodową sławę i były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, a także w przestrzeniach europejskich miast.

Jej dwadzieścia pięć rzeźb, m.in. “Pocałunek”, “Gaja”, “Jednorożec” zaprezentuje Muzeum Łazienki Królewskie. Jedną z tych rzeźb – „Obietnicę szczęścia” – syn artystki Nicolas Rostkowski postanowił przekazać do kolekcji Muzeum. Wystawa w Starej Oranżerii powstała dzięki współpracy Muzeum z rodziną Marii Papy Rostkowskiej i została objęta honorowym patronatem Ambasady Włoch oraz Ambasady Francji. To właśnie w tych krajach Maria Papa Rostkowska (1923-2008) spędziła największą część swojego twórczego życia. Artystka, z wykształcenia malarka i projektantka, początkowo eksperymentowała z ceramiką, terakotą i odlewami z brązu, ale spełnienie twórcze i międzynarodową rozpoznawalność osiągnęła w tworzeniu rzeźb w marmurze. Jedna z nich, wykonana z białego marmuru „Obietnica szczęścia”, również wchodząca w skład ekspozycji, zostanie uroczyście przekazana Muzeum Łazienki Królewskie przez syna artystki, Nicolasa Rostkowskiego.

„Składam słowa podziękowania wobec rodziny Marii Papy Rostkowskiej za współpracę przy przygotowywaniu tej wystawy i przedstawianiu jej postaci gościom Łazienek. Ta wspólna decyzja, by wystawa miała szeroki kontekst, także w rozumieniu dostępności dla zwiedzających, jest z pewnością nowatorskim akcentem w eksponowaniu rzeźb marmurowych. Cały program wydarzeń towarzyszących, poprzez który możemy opowiadać dodatkowo o rzeźbach i twórczości Marii Papy Rostkowskiej, staje się szansą do zainspirowania kolejnych osób do tworzenia, do odnajdywania w sobie talentu i do poszukiwania nowych dróg.” – powiedziała Marianna Otmianowska, p.o. Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Dla Marii Papy Rostkowskiej sztuka była drogą do szczęścia, ukojenia i rozwoju wewnętrznego.

Źródła takiej postawy należy szukać w dramatycznych okolicznościach osobistego życia artystki, naznaczonego trudnymi doświadczeniami wojennymi i utratą najbliższych. W prezentowanych dziełach rzeźbiarka poruszała tak istotne tematy, jak miłość, macierzyństwo i waleczność, przywołała też symboliczne postaci anioła, wojownika, ptaka, Pegaza oraz Wenus. „Rzeźba jest dla mnie najpełniejszą formą sztuki. Rzeźba współczesna, niefiguratywna pozwala na odkrywanie rzeczywistości, która jest w nas samych, a to co innego niż kopiowanie natury” – mówiła Maria Papa Rostkowska. Choć formalnie jej rzeźby zmierzają w stronę abstrakcji i aluzyjności, pozostają konkretne i łatwe do odczytania.

Część z ponad 300 prac w kamieniu znajduje się dziś w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. we Francji, Włoszech, Polsce, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Nowa wystawa czasowa w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii otworzy nam pole do nowych interpretacji twórczości Rostkowskiej. Zestawienie marmurowych prac współczesnej artystki z gipsowymi kopiami słynnych antycznych rzeźb z kolekcji króla Stanisława Augusta stwarza ciekawy dialog, przekraczający granice epok. Głównymi argumentami tej dyskusji są tworzywo, ciężar, sposób wykończenia czy relacja rzeźbiarskiej formy z przestrzenią. Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, warsztaty kamieniarskie i plastyczne oraz spotkania dyskusyjne. Wydarzenia będą skierowane do dorosłych i młodzieży, rodzin z dziećmi, a także dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami.

Zdjęcia: materiały prasowe. Rzeźby Marii Papa Rostkowskej, kolejno: 1. Obietnica szczęścia, około 1994, biały marmur karraryjski. 2) Gaja, około 1988, biały marmur karraryjski. 3) Pocałunek, około 1985, biały marmur karraryjski. 4) Róg szczęścia / Jednorożec, około 1985, czarny marmur Marquina. Wszystkie fot. Alberto Ricci, archiwum Joëlle i Nicolasa Rostkowskich. https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/obietnica-szczescia-maria-papa-rostkowska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top