MALTA: WIĘCEJ POLSKICH TURYSTÓW

W roku 2022 Maltę odwiedziło więcej polskich turystów niż przed pandemią. Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority – MTA) ogłosiła podsumowanie roku 2022. Dane okazały się bardziej optymistyczne aniżeli zakładano. Spora w tym zasługa turystów z Polski.

Przez cały rok Maltę odwiedziło ponad 2,33 mln gości z całego świata. To wynik lepszy od tego, jakiego spodziewano się pierwotnie. Najpierw prognozy mówiły o 2 mln turystów. Jesienią ubiegłego roku MTA ogłosiła, że oczekuje 2,2 mln zagranicznych gości. Ostatecznie wyspy odwiedziło ich jeszcze więcej. Chociaż w dalszym ciągu nie jest to tyle, aby mówić o powrocie do poziomu przed pandemicznego (2,8 mln).

– Podczas dwuletniej pandemii nasz sektor turystyczny był na pierwszej linii frontu. Musiał się zmierzyć z nieznanymi wcześniej trudnościami wynikającymi z trwającej epidemii. Ale to zahartowało tę gałąź gospodarki, umożliwiając jej teraz dość dynamiczny rozwój – wyjaśnia John Mary Attard, dyrektor regionalnego biura MTA w Warszawie.

     Dane dotyczące ilości turystów z Polski są również sporym zaskoczeniem – i to z kilku powodów. Po pierwsze – ich liczba. Było ich w roku 2022 ponad 143 tys. Pierwotnie zakładano, iż Maltę odwiedzi 130-135 tys. turystów z Polski. Po drugie, przyjechało ich w ub. roku więcej aniżeli przed pandemią. Dla porównania w 2019 roku Maltę odwiedziło 104 tys. turystów z Polski. Podobne osiągnięcie jak w przypadku Polski udało się jeszcze tylko trzem krajom: Francji, Austrii i Włochom. Po trzecie – polscy turyści są w dalszym ciągu top 5 nacji, które najczęściej przyjeżdżają na Maltę.

     –  Ilość turystów z Polski, którzy odwiedzili Maltę w zeszłym roku, pokazuje nam, iż warto inwestować w nowe kierunki. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie wojna w Ukrainie. Polacy lubią podróżować po świecie i poznawać nowe kraje – niemalże przez cały rok. Uwielbiają także powracać na Maltę, jak również zarażać miłością do niej swoich najbliższych. Dążymy do tego, aby Malta stała się dla nich turystyczną destynacją przez cały rok – przyznaje szef biura MTA Warsaw.

     W 2022 roku zagraniczni turyści zostawili na Malcie 2 mld euro. TOP 5 krajów, z których pochodzą turyści odwiedzający Maltę (dane za rok 2022) ● 1. Wielka Brytania (427 tys.) ● 2. Włochy (398 tys.) ● 3. Francja (258 tys.) ● 4. Niemcy (169 tys.) ● 5. Polska (143 tys.)

Zdjęcia: MTA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top