MALTA: NAJPIĘKNIEJSZE TRASY ROWEROWE

Malta to nie tylko perełka dla wielbicieli zabytków, historii i wydarzeń kulturalnych. Jest to również raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Nurkowanie, kajaki, wspinaczka skałkowa, jazda konna – to tylko niektórE możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wyspa posiada również duży potencjał do uprawiania turystyki rowerowej: malownicze krajobrazy, mało uczęszczane wiejskie drogi.

Wybór tras rowerowych jest duży. Na Wyspach można również wypożyczać rowery. Oto kilka najpiękniejszych tras:

* Victoria Lines

Victoria Lines jest to dwunastokilometrowa linia fortyfikacji obronnych na Malcie zwana także Wielkim Murem. Linia oddziela gęściej zaludnione południe wyspy z jej dawną stolicą Mdiną od słabiej zamieszkanej północnej części. Początkowo linia umocnień była nazwana North West Front ale w 1897 roku z okazji 60. urodzin królowej Wiktorii nazwę zmieniono na Victoria Lines. W pogodny dzień z Murów można zobaczyć nawet Sycylię!

* Wzgórza Mġarr

Mgarr to małe miasteczko położone pośród falistych wzgórz w północno-zachodniej części Malty. Najwyższe wzniesienie ma wysokość 139 m n.p.m.! W okolicy Mgarr znajdziesz kilka popularnych tras rowerowych o różnym stopniu zaawansowania. Sam wybierz czy chcesz kierować się w stronę morza czy w głąb kraju.

* Z Xemxija do Għajn

Tuffieħa 6-kilometrowa trasa z miejscowości Xemxija do Għajn Tuffieħa jest obowiązkową wycieczką dla każdego, kto szuka odrobiny treningu. Nie zabraknie stromych podjazdów i pięknych widoków. W Għajn Tuffieħa możesz zwiedzić wieżę Għajn Tuffieħa, będącą jedną z wież obserwacyjnych, zbudowanych w XVII wieku za czasów Juana de Lascarisa – Wielkiego Mistrza Kawalerów Maltańskich.

* Wzdłuż wybrzeża

Jest to jedno z niewielu miejsc na Malcie, w którym została wytyczona prawdziwa ścieżka rowerowa. Niestety prawie całą drogę pokonuje się w słońcu – dlatego bardziej polecana jest na wycieczki zimą niż latem. Ścieżka prowadzi wzdłuż północnego wybrzeża Malty: zaczyna się w Qawrze, a kończy w Pembroke.

* Przedmieścia Tarxien

Przedmieścia Tarxien są idealnym miejscem na rowerowe wyprawy. Po drodze spotkasz starożytne świątynie, zielone doliny i mnóstwo niezagospodarowanych terenów. Co ważniejsze – znajdziesz tam również trochę cienia!

* Szlak Fawwara

Od Klifów Dingli do miejscowości Fawwara został wytyczony piękny malowniczy szlak. Wykorzystywany jest zarówno przez turystów pieszych jak i rowerowych. 10-kilometrowa trasa zapewnia niezapomniane widoki i obcowanie wśród maltańskiej natury!

* Górskim szlakiem Dwejra

Spróbuj swoich sił w kolarstwie górskim na Gozo w pobliżu Dwejry. Podczas wycieczki odwiedź jedną z najstarszych kaplic na Gozo – XVI-wieczną kaplicę Zwiastowania Matki Bożej (Our Lady of the Annunciation), zrelaksuj się przy źródełku zbudowanym w czasach panowania Kawalerów Maltańskich oraz udaj się do doliny Lunzjata, aby zwiedzić katakumby św. Grzegorza.

 

        Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top