MACEDONIA PÓŁNOCNA: PREZENTACJA W WARSZAWIE

Macedonia Północna, Ochryd, zabytkowa świątynia
Macedonia Północna, Ochryd, zabytkowa świątynia

Ambasada Republiki Macedonii Północnej Ii Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizowały konferencję prasową oraz warsztaty turystyczne pod nazwą ”DISCOVER SKOPJE AND THE MACEDONIAN SUNNY LAND WITH LOT”.

Podczas spotkania, w którym uczestniczył J.E. Jasmin Kjahil Ambasador Republiki Macedonii Północnej w Polsce, ciekawą prelekcję na temat tego interesującego, choć mało jeszcze znanego przez Polaków słonecznego kraju przedstawił ambasador Ilia Psaltirov konsul ekonomiczny ds. Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Samoloty LOT-u Embraer 175 latają z Warszawy, w sezonie letnim nawet dwa razy dziennie do Skopje, zaś do Ochrydu dolecieć można czarterem. Z Warszawy do tego kraju latają też tranzytem m.in. także pasażerowie ze Skandynawii oraz zza oceanu co sprawia, że samoloty mają bardzo dobre wypełnienie.
Ilia Psaltirov opowiedział o atrakcjach turystycznych północnej Macedonii, ciekawej historii tych ziem od czasów antycznych aż do współczesności oraz zabytkach m.in megalitycznym obserwatorium astronomicznym Kokino z czasów 1800 lat p.n.e., czy zbudowaną przez Filipa, ojca Aleksandra Macedońskiego antyczną Herakleę Lyncestis koło Bitoli z pięknymi mozaikami i amfiteatrem oraz starą twierdzą gdzie jest malowniczy turecki bazar (Stara Čaršija). W Stobi znajduje się pierwsza synagoga w Europie, zaś Skopje to stolica Macedonii Północnej i największe miasto kraju.

Nad starym centrum Skopje góruje twierdza Kale, zaś zabytkowym kamiennym mostem nad Wardarem można przejść do nowej części, oglądając pomniki Aleksandra, Filipa II, Cyryla, Metodego, bizantyjskiego cesarza Justyniana I oraz miejsce, gdzie przed tragicznym trzęsieniem ziemi w 1963 roku stał dom Matki Teresy. W pobliżu Skopje znajduje się Kanion Matka jeden z najbardziej malowniczych zakątków Macedonii Północnej. Inną atrakcją jest jaskinia Vrelo – jedna z największych podwodnych jaskiń na świecie. Aktualny rekord głębokości nurkowania należy do Polaka, Krzysztofa Starnawskiego i wynosi 240 metrów.

Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, a malowniczo położone nad jego brzegiem piękne miasteczko Ochryda z wąskimi uliczkami o długiej i ciekawej historii z obiektami z różnych okresów, mieszanka kultur – słowiańskiej – prawosławnej i muzułmańskiej albańsko – tureckiej. Przepiękne widoki, dwie ładne plaże, ciepła i czysta woda. Pomiędzy Skopje a Jeziorem Ochrydzkim leży Kruševo (Kruszewo), niewielkie ukryte w górach miasteczko. Kryje wiele historii. Przed stu laty w Kruszewie miała miejsce pierwsze powstanie macedońskie przeciwko Turkom. Wydarzenie to upamiętnia futurystyczne Makedonium (pomnik Ilinden). Kruszewo to także rodzinne miasto Toše Proeskiego nazywanego bałkańskim Elvisem Presleyem, który zginął młodo w wypadku samochodowym, a po jego śmierci ogłoszono narodową żałobę. Prilep to z kolei małe, urocze miasteczko, przyciągające miłośników architektury sakralnej, gdzie trzeba odwiedzić m.in. Monaster św. Michała Archanioła – prawosławny męski klasztor. Jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Macedonii Północnej i centrum kultowe Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Turystycznych atrakcji jest tam zresztą nieporównanie więcej – takich jak festiwale i parki narodowe. Macedonia Północna to kraj gór, jest tw niej kilkadziesiąt źródeł termalnych, błotne jezioro Doelian wykorzystywane w medycynie, zaś nasłonecznione stoki wzgórz porastają winnice – ten niewielki kraj jest 13 producentem wina na świecie! Wielokulturowa Macedonia to także różne religie, można czasem zobaczyć stojące obok siebie cerkwie, kościoły i meczety. To kraj bezpieczny i tolerancyjny.
W towarzyszącym konferencji workshopie turystycznym polscy touroperatorzy spotkali się z przedstawicielami północnomacedońskich biur turystycznych. BALKAN Prime Tours (www.balkanprime.tours) reprezentował Vlatko Sulev. Biuro to zgodnie ze swoją nazwą działa na terenie całych Bałkanów, poza Macedonią także w Bułgarii, Kosowie, Czarnogórze, Albanii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji i Słoweni, a także Grecji. Asim Medjedovic dyrektor Fibula Tours (www.fibula.tours) z Ochrydy. Biuro zajmuje się turystyką przyjazdową do Macedonii Północnej oraz sąsiednich krajów bałkańskich w tym Albanii. Organizuje m. in. wycieczki rowerowe, kajakowe, łodziami, paralotniarstwo oraz nurkowanie. Aleksander Kuzmanoski z Simonium Travel (www.simoniumtravel.com.mk) ze Skopje współpracuje ze Skopie Daily Tours oraz Ohrid Daily Tours przy organizacji wycieczek po tych miastach, organizuje też wycieczki po Macedonii i krajach sąsiednich.

Republika Macedonii Północnej to niewielkie państwo, wielkości naszego województwa, obejmujące tylko 38% powierzchni historycznej i geograficznej Macedonii. To jeden z ostatnich krajów w Europie, którego piękno nie zostało do końca odkryte i zbadane. Kraj gór, jezior i rzek, mozaiki cudów natury, endemicznej flory i fauny, ciekawych zabytków oraz fascynującej historii i kultury. Na pewno wart poznania.

Zdjęcia: ambasada Macedonii Północnej i Grzegorz Micuła

Scroll to Top