LUBELSZCZYZNA: RAJD ROWEROWY W POSZUKIWANIU LOKALNYCH SMAKÓW W KRAINIE ROWEROWEJ

 

 

Przetwory z płatków i owoców róży, kazimierski bajgiel, placuszki z miodem z mniszka z okolicznych łąk, syropy z kwiatów bzu i jaśminu, pasztet z lędźwianu, barszcz z wiśni, pierogi z bobem, soki i musy z malin albo miętus gryczany to tylko niektóre lokalne smaki jakie będą czekać na rowerzystów, którzy wybiorą się na dwudniowy „Rajd Rowerowy po Produkt Lokalny” 8 i 9 sierpnia 2014 roku. Rajd po szlakach rowerowych w okolicach Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Puław organizuje Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”.

 

Organizatorzy wybrali 17 miejsc przy szlakach Krainy Rowerowej, gdzie rowerzyści będą mogli podczas wyprawy zatrzymać się, degustować i kupić spożywcze produkty lokalne albo rękodzieło wykonane przez lokalnych artystów. Jeśli rowerzyści odwiedzą co najmniej 10 takich miejsc, będą mogli wziąć udział w losowaniu specjalnych nagród – zestawów z produktami lokalnymi.

 

– „To nie tylko Rajd, ale to także Raj dla turystów. Nie słyszałem, aby kiedykolwiek w Polsce ktoś organizował taką imprezę rowerową. Chyba będziemy pierwsi. Ten rajd to nie tylko smaki, ale także piękne widoki ze skarp nad Wisłą, w dolinie Bystrej i Wieprza. Chcemy, aby poprzez nasze działania produkty lokalne, które stanowią istotny element tradycji i kultury naszego regionu stały się także ważnym czynnikiem rozwoju turystyki i gospodarki na tym terenie” – mówi Sławomir Łowczak, członek LGD „Zielony Pierścień” i promotor Krainy Rowerowej.

 

Wśród miejsc rekomendowanych rowerzystom do odwiedzenia podczas Rajdu są m.in.: restauracje, pensjonaty, izby tradycji, rodzinne przetwórnie i Izby Produktów Lokalnych. Tam mogą nieodpłatnie degustować niektóre produkty albo po prostu zakupić je. Wizyta w takim miejscu to także niepowtarzalna okazja spotkania się z wytwórcami. Dla chętnych przewidziane są także specjalne prezentacje lub warsztaty z udziałem samych rowerzystów.

 

Kraina Rowerowa przy Bursztynowym Szlaku Greenways na Lubelszczyźnie to blisko 500 km tras rowerowych prowadzących przez malownicze tereny parków krajobrazowych: Kazimierskiego i Kozłowieckiego, a także wzdłuż przełomu środkowej Wisły i pradoliny Wieprza. Przez region, na odcinku od Janowca do Dęblina, biegnie także ponad 60-kilometrowy odcinek międzynarodowego Bursztynowego Szlaku Greenways.

 

Ekoturyści posmakują u nas wyśmienitych produktów regionalnych, spotkają autentycznych lokalnych twórców, powędrują trasami questów w poszukiwaniu skarbów, wezmą udział w imprezach kulturalnych. Region można zwiedzać także z przewodnikiem turystycznym pt. „Kraina Rowerowa przy Bursztynowym Szlaku Greenways” autorstwa Sławomira Łowczaka, wydany przy współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”.

 

Udział w Rajdzie jest nieodpłatny. Wystarczy zgłosić swój udział do 6 sierpnia br. do godz. 13.00 mailem na info@krainarowerowa.pl. Pierwszego dnia Rajdu, tj. 8 sierpnia, podczas odprawy na rozpoczęcie imprezy w Nałęczowie każdy uczestnik otrzyma specjalną mapę z zaznaczonymi obiektami do odwiedzenia.

 

Na mapie będzie także miejsce na pieczątki. Rowerzysta otrzyma stempel w obiekcie, do którego dotrze. Więcej szczegółów dotyczących udziału w Rajdzie, w tym regulamin, wykaz miejsc z produktami lokalnymi i kartę zgłoszeniową, można znaleźć na www.krainarowerowa.pl w zakładce „Aktualności”.

 

Impreza „Rajd Rowerowy po Produkt Lokalny” jest współfinansowana ze środków pomocowych Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top