LITWA: WILEŃSKIE MAGICZNE ŚWIĘTA, NOWOŚCI I PLANY NA ROK 2024

Panorama Zamku Górnego i miasta z lotu ptaka
Panorama Zamku Górnego i miasta z lotu ptaka. Fot. Materiały prasowe

Wilno atrakcyjne jest przez cały rok. Zarówno dla pielgrzymów przyjeżdżających do Ostrej Bramy, turystów uwielbiających miejscowe tradycje i zwyczaje, jak np. Jarmark Kaziukowy, Dzień Muzyki Ulicznej, czy Święto Pieśni, lub tych, którym tego miasta „nigdy nie jest dosyć”. Uwielbiają oglądać zabytki, powłóczyć się po Senamiestis – Starówce czy Užopio – Republice Zarzecze na prawym brzegu Wilejki wpadającej nieco dalej do Wilii.

Obraz NMP Ostrobramskiej w ołtarzu w kaplicy na piętrze
Obraz NMP Ostrobramskiej w ołtarzu w kaplicy na piętrze. Fot. Cezary Rudziński

Posiedzieć nad kuflem Švynturis czy innego litewskiego piwa, kieliszkiem Trejos Devyneiros – słynnej trojanki litewskiej lub którymś z midaus balzamas – nie mniej słynnym miodowym destylatem, który w zależności od rodzaju może mieć od 20 do 75º (!) w przypadku Žalgiris, co oznacza… Grunwald. W firmowych reklamowych sześciopakach a’ 40 ml UAB „Lietuviškas midus” w każdej buteleczce jest inna nazwa i moc. Warto zjeść cepeliny, zakąsić świńskimi uszami lub innymi miejscowymi przysmakami. Możliwości jest naprawdę wiele. A co dzieje się tam obecnie i zapowiada w najbliższej przyszłości? Oto informacje „z pierwszej ręki”, spod Wysokiego Zamku.

Święta w Wilnie

Świąteczna choinka na placu Katedralnym
Świąteczna choinka na placu Katedralnym. Fot. Materiały prasowe

Festiwal „Christmas in Vilnius” to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w Wilnie. Rozpoczęło się 1 grudnia i potrwa aż do Święta Trzech Króli. To kilka tygodni wyjątkowych świątecznych wydarzeń i wspaniałej, magicznej atmosfery, nie tylko w różnych miejscach w sercu stolicy, ale także w odległych zakątkach Wilna.
W tym okresie Wilno oczarowuje odwiedzających tradycyjnymi wydarzeniami, takimi jak: rozświetlona choinka na Placu Katedralnym, gdzie zlokalizowane jest również Miasteczko Świąteczne, Lodowisko czy Międzynarodowe Bożonarodzeniowe Targi Charytatywne.

Kościół św. Anny i pomnik Adama Mickiewicza
Kościół św. Anny i pomnik Adama Mickiewicza. Fot. Cezary Rudziński

Wileńska choinka była wielokrotnie uznawana za najpiękniejszą w Europie, a samo Wilno znalazło się w gronie najbardziej magicznych miast bożonarodzeniowych na naszym kontynecie w latach 2019–2022 i zostało uwzględnione w europejskim Top 5.

Więcej informacji: https://www.govilnius.lt/boze-narodzenie-2023

Nowe połączenie lotnicze Kraków – Wilno

Ostra Brama i mury miejskie od strony zewnętrznej
Ostra Brama i mury miejskie od strony zewnętrznej. Fot. Cezary Rudziński

Od 3 maja 2024 roku uruchomione zostanie nowe połączenie lotnicze linii AirBaltic z Krakowa do Wilna. Co jeszcze bardziej ułatwi odkrywanie i poznawanie uroków stolicy Litwy. Połączenia będą 2 razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki), a lot Airbusem A220-300 trwać zaledwie 1h 20 min. Bilety są już dostępne na stronie AirBaltic https://www.airbaltic.com/pl/oferty-lotnicze/loty-z-krakow-do-wilno

Opłata turystyczna

Archanioł na szczycie kolumny na Zarzeczu.
Archanioł na szczycie kolumny na Zarzeczu. Fot. Cezary Rudziński

Dla gości miasta jest też informacja mniej miła. Od 1 stycznia 2024 roku w Wilnie zostanie wprowadzona nowa opłata turystyczna w wysokości 2 EUR od osoby za nocleg w ramach krótkoterminowego zakwaterowania. Decyzję tę podjęła Rada Miasta Wilna, „dążąc do doskonalenia infrastruktury turystycznej oraz wzmocnienia międzynarodowej konkurencyjności stolicy Litwy”. No cóż, w popularnych miastach i miejscach każdy pretekst jest dobry aby „doić” turystów.
Więcej informacji: https://www.govilnius.lt/plan-your-trip/city-tax

Kalendarz Wydarzeń na rok 2024

Fronton teatru w. al. Gedymina
Fronton teatru w. al. Gedymina. Fot. Cezary Rudziński
Tablica na domu, w którym mieszkał A. Mickiewicz.
Tablica na domu, w którym mieszkał A. Mickiewicz. Fot. Cezary Rudziński
Ulica Wielka w Wilnie
Ulica Wielka w Wilnie. Fot. Cezary Rudziński
Wilno, stragan z pamiątkami
Wilno, stragan z pamiątkami. Fot. Cezary Rudziński

Podróż do Wilna w nadchodzącym roku 2024 warto zaplanować jak najszybciej. Będzie on bowiem pełen ciekawych wydarzeń kulturalnych. Miasto przez cały rok oferuje niezapomniane chwile i emocje niezależnie od pory roku. Poniżej publikujemy listę najważniejszych wydarzeń, które sprawią, że pobyt w Wilnie będzie pełen muzyki, sztuki, kultury i dobrej zabawy. Na pewno trudno będzie się tam nudzić.
* Wileński Festiwal Świateł: 25–28 stycznia 2024 r.
Podczas najciemniejszych dni Wilno rozświetli się kolorowymi instalacjami świetlnymi, tworząc magiczną atmosferę. Przemierzając Starówkę można będzie odkrywać unikalne dzieła sztuki światła.
* Jarmark Kaziukowy: 8–10 marca 2024 r.
Radosne świętowanie nadejścia wiosny z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi, aromatycznymi potrawami i koncertami dla całych rodzin na wileńskiej Starówce.
* Dzień Muzyki Ulicznej: 18 maja 2024 r.
Koncert aż 5 tys. wykonawców na ulicach Wilna. Dźwięki każdego gatunku muzyki wypełni miasto, sprawiając, że wszędzie będziesz czuć muzyczną ekstazę.
* Vilnius Pink Soup Fest: 8 czerwca 2024 r.
Lato zacznie się różowo! Spróbować będzie można tradycyjnego litewskiego chłodnika w różnych jego wersjach, uczestniczyć w różowych wystawach i cieszyć się letnią atmosferą.
* Święto Pieśni: 29 czerwca – 6 lipca 2024 r.
Tysiące chóralnych głosów rozpoczną obchody stulecia Święta Pieśni. Tradycja, taniec i śpiew połączą pokolenia.
* Festiwal „Młody jak Wilno”: 25 lipca 2024 r.
Świętowanie dnia patrona miasta, św. Krzysztofa w rytmie koncertów różnych gatunków muzycznych.
* Dni Stolicy: 6-8 września 2024 r.
Pierwszy weekend września w Wilnie to prawdziwa fiesta z wydarzeniami sportowymi, koncertami i niezapomnianym jedzeniem.
Znowu można będzie poczuć magię świąt w tym pięknym mieście. Tradycje, jarmarki i światełka stworzą niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia.

Kaplica św. Kazimierza w wileńskiej katedrze
Kaplica św. Kazimierza w wileńskiej katedrze. Fot. Cezary Rudziński

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top