LITWA: TURYSTYKA TROPAMI KRYZYSU

Kryzys okazuje się być… ciekawym tematem na wycieczkę po Wilnie. Chociaż mogłoby się wydawać, że recesja gospodarcza naszych sąsiadów z północnego wschodu dotknęła po raz pierwszy, w historii Litwy kryzysów było już wiele. O tych, które przeżyło Wilno, można dowiedzieć się podczas organizowanej przez biuro turystyczne „Vaiduokliai“ (czyli „Zjawy“) nocnej wycieczki po mieście pt. „Noc ekonomiczna“.

 

„Ostatnio kryzys stał się nieodłączną częścią naszego życia – ciągle się o nim mówi. Dlatego też zdecydowaliśmy się opowiedzieć o tych zapaściach gospodarczych, które Wilno już przeżyło“ – mówi dyrektor „Vaiduokliai“, Marta Zotikova. „Kryzys podobny jest do nocy – dla jednych to czas odpoczynku, dla drugich – strachu i koszmarów, a jeszcze dla innych – polowania. Ale co tak naprawdę oznacza kryzys? Jakie wstrząsy gospodarcze dotykały Wilno w przeszłości? Jak ludzie wtedy żyli i radzili sobie z problemami ekonomicznymi?

 

To ciekawe spojrzeć w przeszłość i dowiedzieć się, jakie decyzje wtedy podejmowano – może ówczesne rozwiązania będą przydatne także dzisiaj?“. M. Zotikova stwierdziła, że jeżeli pierwsza wycieczka „Noc ekonomiczna“ się uda, zostanie na stałe wpisana do oferty pieszych wycieczek po Wilnie, organizowanych przez „Vaiduokliai“ i specjalnie przygotowaną antykryzysową opowieść będzie można z ust przewodnika usłyszeć każdego miesiąca.

 

Pierwszy raz w antykryzysowej wycieczce można było wziąć udział 17 lipca o godzinie 21. W jej trakcie przewodniczka opowiadała o minionych problemach ekonomicznych stolicy Litwy, o wpływie, jaki wywierały kryzysy na architekturę, jak gości przyciągały dawne kawiarnie i bary, co robili, aby przetrwać trudne czasy zarówno bogacze, jak i zwykli ludzie, jakie zabawy i rozrywki stawały się popularne w ciężkich czasach.

 

Często można było usłyszeć śmiech uczestników – organizatorzy celowo przygotowali garść zabawnych historyjek i anegdot. „Staraliśmy się stworzyć pogodną atmosferę i natchnąć ludzi nadzieją.“ – mówi M. Zotikova. – „Próbowaliśmy pokazać, że w przeciwieństwie do poprzednich załamań gospodarczych, kiedy większość ludzi przymierała głodem, obecny kryzys nie jest taki straszny. Dlatego cała wycieczka kończy się w barze, w którym można spróbować warzonego na miejscu piwa, a właściciel opowiada o produkcji piwa i działalności baru.“

 

Bilety na wycieczkę kosztują 30 litów (ok. 37 zł) i można je nabyć we wszystkich kioskach „Tiketa“ oraz przez Internet na stronie www.tiketa.lt. „Vaiduokliai“ to jedyne na Litwie biuro turystyczne, które organizuje wyłącznie nocne wycieczki, o których więcej można dowiedzieć się na stronie www.vaiduokliai.lt.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top