IRLANDIA: LETNIE ATRAKCJE

Irlandia proponuje turystom, jak zwykle, sporo letnich atrakcji. Oto najważniejsze z nich.

TALL SHIPS – 13-16 SIERPNIA, BELFAST  Sukces postoju żaglowców w Galway w czasie Volvo Ocean Race przerósł chyba oczekiwania wszystkich organizatorów turystyki, hotelarzy, a ilością atrakcji samych turystów. Tym razem morskie wilki i szczury lądowe mają szansę na prawdziwie morską imprezę w Belfaście. To tutaj bowiem 13 sierpnia przybiją, kończąc tym samym regaty Ocean Challenge, wspaniałe żaglowce, które pokonały trasę liczącą 7 tysięcy mil morskich, będącą odwzorowaniem drogi jaką pokonywały dawniej statki handlowe.

 

Żaglowce wyruszyły w kwietniu z portu Vigo w Hiszpanii, z postojami na Wyspach Kanaryjskich, Bermudach, w Charlestonie, Bostonie i Halifaxie  aby zakończyć swoją podróż właśnie w Belfaście. Do stolicy Irlandii Północnej przybędzie 12 żaglowców klasy A – mierzących ponad 40 metrów długości, a także wiele mniejszych jednostek. Wszystkie je będzie można zwiedzać w określonych godzinach, które zostaną ustalone bliżej daty rozpoczęcia festiwalu.

 

Festiwal morski, który odbędzie w tym czasie w Belfaście zadomowi się w Dokach Clarendon i Pollock oraz zatoce Queens i Albert. To tutaj odbywać się będą imprezy dla dzieci, pokazy akrobatów i ulicznych artystów, targ z lokalnymi produktami żywnościowymi, a co wieczór pokaz sztucznych ogni, który rozświetli rzekę Lagan. Na placu Custom House przez cały dzień na scenie odbywać się będą koncerty lokalnych grup muzycznych, a wieczorami międzynarodowych gwiazd. Na potrzeby festiwalu wydano specjalną broszurę, a na stronie www.gotobelfast.com/tall_ships_2009/press-office.aspx zdjęcia.

 

KLIFY MOHERU NA SREBRNYM EKRANIE. Klify Moheru położone w hrabstwie Clark w na zachodzie Irlandii to bez wątpliwości jedna z największych atrakcji turystycznych Irlandii. Wysokie na 214 metrów, ciągnące się na długości 8 km przyciągają w ciągu roku setki tysięcy turystów. W słoneczny dzień widać z nich zarys wszystkich wysp Aran od najbliższej Inisheer po najdalszą Inishmore. Klify można zwiedzać pieszo, odważni decydujący się na rejs po wzburzonych często wodach Oceanu Atlantyckiego maja szansę podziwiać je także z poziomu wody.

 

Nowoczesne centrum turystyczne niewidoczne na pierwszy rzut oka, znajdujące się bowiem pod nasypem ziemi zarośniętym trawą, przygotowało dla turystów ciekawą wystawę o geologii, faunie i florze klifów, a także możliwość oglądania ich w ujęciach zrobionych z powietrza. Malowniczość Klifów zachwyciła także reżyserów filmowych, którzy umieścili je w swoich filmach. Fani Harry’ego Pottera będą mieli szansę zobaczenia Klifów Moheru w najnowszym filmie o przygodach młodego czarodzieja „Harry Potter i książę półkrwi”, oprócz Klifów w filmie „zagrała” także Lemon Rock znajdująca się na półwyspie Iveragh w hrabstwie Kerry.

 

To nie jedyny film, w którym pojawiły się Klify. Miłośnicy starego kina rozpoznają je zapewne bez trudu w początkowych scenach filmu „Córka Ryana”. W 1973 roku kręcono tu scenę katastrofy samochodu w filmie „The Mackintosh Man” Paula Newmana. W 1992 pojawiły się także w filmie „Far and Away” z Nicole Kidman i Tomem Cruisem. Wykorzystywane były również w irlandzkich produkcjach: filmie „Into the West” o poszukiwaniu wysp wiecznej szczęśliwości, w wielu odcinkach komedii „Father Ted”, a także…w teledysku do piosenki „My Love” grupy Westlife. Fotosy z klifowych ujęć obejrzeć można w centrum turystycznym. Klify Moheru są bez wątpienia jednym z wielu obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w czasie pobytu na Zielonej Wyspie. www.cliffsofmoher.ie

 

FÉILE AN PHOBAIL – 31 LIPCA – 9 SIERPNIA, BELFAST. Féile an Phobail to jeden z najbardziej znanych festiwali kulturalnych w całej Irlandii. Odbywa się w zachodnim Belfaście, części miasta, która przez wiele lat związana była z działalnością IRA. Od czasu podpisania w 1998 r. Porozumienia Wielkopiątkowego wiele uległo zmianie i zachodni Belfast stał się miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, w którym organizowane są ciekawe koncerty, piesze spacery z przewodnikiem czy wycieczki słynnymi „black cabas” (czarnymi taksówkami).

 

Féile w tym roku odbywa się po raz dwudziesty pierwszy. To ponad 250 wydarzeń kulturalnych. Tak jak w czasie gdy odbywał się po raz pierwszy w 1988 tak i teraz najważniejszą rolę odgrywa w czasie jego przygotowania lokalna społeczności. W trudnych czasach końca konfliktu, festiwal miał wydobyć ze społeczności to co najlepsze, jej kreatywność, energię, zamiłowanie do sztuki i sportu by odwrócić uwagę od trudności dnia codziennego. 

 

Obecnie festiwal ma coś dla każdego – od koncertów rockowych, po występy teatralne (z kulminacyjną premierą „Boskiej Komedii” w reżyserii Neila Hammona), parady, taneczne imprezy w parku po panele dyskusyjne z udziałem partii politycznych Irlandii Północnej. Szczegóły dotyczące programu znaleźć można na stronie internetowej www.feilebelfast.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top