LITWA: ATRAKCYJNY KIERUNEK PODRÓŻY

 

 

Głównie kulturze i najbliższym wydarzeniom w tej dziedzinie poświęcone było spotkanie z mediami w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie i prezentacji atrakcji turystycznych kraju naszego północnego sąsiada. Otwierając je J.E. Ambasador, pan Šarūnas Adomavičius podziękował wszystkim, którzy informują społeczeństwo polskie o jego kraju oraz promują zwiedzanie go i poznawanie. Podkreślił, że rok bieżący jest dla Litwy szczególnie ważny, gdyż obchodzi ona 25-lecie odzyskania niepodległości. Podziękował również za znaczące wsparcie, jakie w odrodzeniu jej państwowości odegrała Polska.

 

Mówiąc o sukcesach i dorobku minionego ćwierćwiecza do głównych zaliczył przyjęcie Litwy do NATO i Unii Europejskiej. A także niedawne zaliczenie jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do krajów rozwiniętych. Sukcesem okazało się również przyjęcie euro, które zastąpiło litewską walutę – lity.

 

Wbrew obawom okazało się, że praktycznie nie pociągnęło to za sobą wzrostu cen. Badania w postaci zakupów kontrolnych 100 głównych artykułów spożywczych oraz powszechnego użytku wykazały, że ich ceny nie wzrosły. W nieznacznym stopniu dotyczyło to tylko niektórych usług.

 

Projektom w dziedzinie kultury oraz najbliższym imprezom kulturalnym na Litwie poświęciła swoje wystąpienie pani Rasa Rimickaitė, attache kulturalna Ambasady RL w Warszawie. Zwróciła uwagę, że spotkanie odbywa się w Międzynarodowym Dniu Kultury, a wieczorem w ambasadzie nastąpi otwarcie wystawy litewskiego tkactwa artystycznego.

 

Prezentując program wydarzeń kulturalnych na Litwie podkreśliła, że nie ograniczają się one do Wilna. Bardzo bogate są również plany i zamierzenia w tej dziedzinie Kowna, Kłajpedy, Połągi, Mierzi Kurońskiej, Szawli i innych miast. Godne uwagi jest również bogactwo kultury krainy jezior na pograniczu z Białorusią oraz sztuki i pieśni ludowych na pograniczu z Białorusią i Polską.

 

Zapowiadając poszczególne, ciekawe imprezy podkreślała, że w wielu z nich uczestniczą twórcy i wykonawcy z Polski. Kultura polska – zapewniała – stale jest obecna na Litwie. Z najważniejszych wydarzeń wspomniała o Wiośnie Poetyckiej z udziałem poetów z krajów europejskich, w tym, oczywiście, polskich. Inną ważną imprezą będzie Festiwal Kapel Ludowych.

 

Przy okazji przypomniała, że od kilku lat przy kościele św. Katarzyny w Wilnie, w letnie pogodne dni odbywają się w porze obiadowej koncerty zarówno młodych wykonawców i zespołów, jak i twórców z dorobkiem. Masowy charakter mają obchody Święta Pieśni organizowane w rocznicę koronacji Mendoga, pierwszego i jedynego króla Litwy. Uczestniczą w nich nie tylko chóry i zespoły, ale także tłumy obecne na stadionach.

 

W tegorocznym kalendarzu kulturalnym szczególne miejsce zajmują dwie postacie bardzo związane z Polską. Pierwszą z nich jest 250-rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego proklamowana przez litewski Sejm „Rokiem Ogińskiego” na Litwie. Przypomnę, że chodzi o urodzonego 7.X.1765 roku w Guzowie koło Sochaczewa i zmarłego 15. X.1833 roku we Florencji.

 

 Autora polonezów, m.in. „Pożegnanie Ojczyzny” (Chociaż akurat autorstwo tego, najbardziej znanego – to już moja uwaga – przypisywane jest Michałowi Kazimierzowi Ogińskiemu (1730-1800), gdyż podobno był on wykonywany w Paryżu, gdy Michał Kleofas miał 7 lat), a także romansów, pieśni, menuetów i jednej opery.

 

Polskiego kompozytora i teoretyka muzyki, pamiętnikarza i pisarza politycznego. A równocześnie podskarbiego wielkiego litewskiego (1793-1796) i miecznika wielkiego litewskiego (od 1789 roku), uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Właściciela majątku Zalesie położonego w połowie drogi między Wilnem i Mińskiem.

 

Z tej okazji, poza organizowanymi licznymi imprezami i projektami muzycznymi i malarskimi wybita zostanie na Litwie pamiątkowa moneta. Obchody tego jubileuszu odbędą się, oczywiście, również na Białorusi i w Polsce. We wrześniu w poświęconym mu festiwalu, udział weźmie znakomity polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz Filharmonia Olsztyńska.

 

Po rekonstrukcji, dofinansowanej ze środków UE, otwarty zostanie dwór w b. posiadłości Ogińskiego oraz sąsiadujący z nim park. Zapowiedziano też programy edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. W b.r. przypada także 140 rocznica urodzin, bardzo związanego z Polską litewskiego kompozytora, malarza i grafika, Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa (ur. 22.IX.1875 r. w Starych Oranach na Litwie, zm. 10.IV.1911 r. w Pustelniku, obecnie Marki k/ Warszawy).

 

Zachował się dom w którym mieszkał w Warszawie, jest na nim tablica pamiątkowa. Pani Rasa Rimickaitė zapowiedziała również wiele innych imprez, godnych uwagi gości z Polski. M.in. już trwający – do 12 maja – w Wilnie i Kownie XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Powroty” podczas którego grane są utwory litewskich muzyków grających na co dzień za granicą.

 

A także XXV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Kownie (23-27.IV.). 25 kwietnia odbędzie się kolejna edycja wielkiej akcji sprzątania świata „Działamy”, zapoczątkowanej w 2008 roku w Estonii. Obecnie prowadzona jest ona w 112 krajach, bierze w niej udział ponad 11 mln ludzi. Przy okazji warto przypomnieć, że Polska uczestniczy w podobnej Akcji Sprzątania Świata (Clean Up the Word) zapoczątkowanej w 1989 r. w Australii.

 

Ciekawe są – 6 festiwal „Jubilate Deo”, muzyki organowej w Kownie, który już trwa w kwietniu, podobnie jak najstarszy festiwal muzyki klasycznej na Litwie „Muzyczna Wiosna w Kłajpedzie”. Innym miejscem koncertów jest zamek w Trokach oraz w znajdującym się tam po drugiej stronie jeziora Galve pałacu w Zatroczu.

 

Od 20 do 26 kwietnia w Wilnie odbywać się będzie Festiwal muzyczny „Młoda muzyka. Galeria Dźwięku”. W dniach 17-23 kwietnia w Poniewieżu XI międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino europejskie w dzień i w nocy”. Od marca do grudnia w Kownie trwa Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose”. Nad morzem – w Kłajpedzie i Połądze odbędą się letnie festiwale. A to tylko przykładowe imprezy.

 

Atrakcje turystyczne Litwy, wraz z krótkimi filmami, przedstawił Marek Sławatyniec, dyrektor przedstawicielstwa turystyki litewskiej w naszym kraju – Lithuanian Tourism Office in Poland. Nawiązał do przyznania temu krajowi w końcu 2014 roku przez Lonely Planet trzeciego miejsca (po Singapurze i Namibii) w rankingu najciekawszych miejsc na świecie, polecanych do odwiedzenia w 2015 roku.

 

Ze zwróceniem uwagi zwłaszcza na Mierzeję Kurońską oraz cudowną architekturę i położenie Wilna. Przypomniał, że litewska stolica już wielokrotnie była rekomendowana jako miejsce niezwykle ciekawe i warte odwiedzenia. Generalnie zresztą, stwierdził, Litwa w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem pism i portali turystycznych.

 

Zarówno jako kraj zabytków, jak i miejsce wypoczynku wśród natury, w SPA, w historycznych uzdrowiskach, czy po prostu dla ludzi poszukujących dobrej i niedrogiej rozrywki. W 2014 roku kraj ten odwiedziło ponad 2 mln zagranicznych turystów, wśród których Polacy stanowili 10% – około 200 tys.

 

Przy czym w statystyce tej bierze się pod uwagę tylko gości, którzy przenocowali przynajmniej jedną noc. A w naszym przypadku co najmniej kilkadziesiąt tysięcy turystów jeździ rocznie tam tylko na jednodniowe wycieczki, bez noclegu. Szacuje się, że polscy turyści wydali w ub. roku na Litwie blisko 200 mln złotych.

 

W statystyce przyjazdów tam wyprzedzili nas (19%) Białorusini i (16%) Rosjanie. Za nami uplasowali się Łotysze (9%) i Niemcy (8%). Obywateli innych krajów było 38%. Najpopularniejszymi celami wyjazdów Polaków są na Litwie: Wilno – 63% odwiedzających ten kraj, Druskienniki – 18,4%, Troki – 16,6 %, Kowno – 16,3% i Kłajpeda – 6,4%.

 

Prezentacja atrakcji Litwy uwzględniła, poza turystyką kulturową, również litewską kuchnię, turystykę aktywną, agroturystykę z 700 gospodarstwami, uzdrowiska i konferencje. Przedstawiono również informacje na temat dojazdów do tego kraju. Zarówno samolotami PLL LOT z Warszawy do Wilna – 3 razy dziennie, jak i świetnymi połączeniami autobusowymi z Warszawy do Wilna (część z nich jeździ przez Kowno).

 

2x dziennie Polskim Busem, 3x Simple Expressem i 1x litewskim przewoźnikiem Troks. Autokary innych firm regularnie kursują też z Krakowa, Katowic, Częstochowy, Łodzi, Poznania, Konina, Wrocławia, Gdańska, Elbląga, Ostródy, Olsztyna, Mrągowa, Kętrzyna, Giżycka, Olecka i Suwałk. Dowożąc pasażerów do Wilna, Kowna, Mariampola, Kłajpedy, Kiejdan, Połągi, Poniewieża, Ucianego, Olitu, Druskiennik i Szawli.

 

Połączenie kolejowe, z dwiema przesiadkami w przypadku jazdy do Wilna, jest na razie nieatrakcyjne. Zdecydowanie najwygodniejsza – czytamy w materiałach prasowych przekazanym dziennikarzom – jest jazda na Litwę samochodami. Więcej informacji na temat tego kraju i jego atrakcji turystycznych znaleźć można na: https://www.facebook.com/pages/Litwa-serdecznie-zaprasza/172514602926220 i http://lithuania.travel/?lang=5.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top