ŁAZIENKI: KRÓLEWSKI CZAS NA DZIEŃ DZIECKA

Nie Dzień, lecz Dni Dziecka przygotowały Łazienki Królewskie. Świętowanie rozpocznie się w czwartek 1 czerwca i potrwa aż do końca weekendu. Muzeum zaprasza rodziny na wiele bezpłatnych wydarzeń w ogrodach i w zabytkowych budynkach. Przez cztery dni dzieci uczestnicząc w niech będą mogły aktywnie spędzać czas. Wśród atrakcji jest m.in. gra terenowa, teatr ruchomych figur, meksykański wieczór opowieści, otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej, warsztaty, spacery oraz otwarta przestrzeń „Maluję!” do twórczej zabawy.

Dzień Dziecka w Łazienkach Królewskich to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną na łonie natury. Główną atrakcją będzie gra terenowa „Wytrop drzewa!”, w którą będzie można zagrać w łazienkowskich ogrodach od 1 do 4 czerwca. Wystarczy bezpłatnie pobrać kartę do gry ze strony Muzeum Łazienki Królewskie https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/edukacja/rodziny-i-dzieci/dzialania-stacjonarne/dzialania-stacjonarne-wytrop-drzewa-3 (dostępna jest wersja polska i angielska). Następnie wyruszyć na przechadzkę po Łazienkach w poszukiwaniu wskazówek, które doprowadzą małych uczestników do rozwiązania zagadki. Gra jest interesująca zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. Dowiedzą się z niej wielu dendrologicznych sekretów. Na przykład, co można zrobić z korkowca, które drzewo należy do najwyższych w Łazienkach Królewskich oraz liść jakiego gatunku występuje na monecie. Gra „Wytrop drzewa!” została zainspirowana książką „Muzeum zachwytów. Malarski przewodnik po Łazienkach Królewskich”.

W Dzień Dziecka o godz. 18.00 na nowym Placu Zabaw od ul. Parkowej odbędzie się otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej. Prace plastyczne powstały w przestrzeni działań twórczych „Maluję” w Starej Kordegardzie. Przedstawiają one zwierzęta z łazienkowskich ogrodów oraz wnętrza muzealnych pałaców. W czasie otwarcia wystawy dzieci zostaną zaproszone do wspólnego stworzenia kolejnego dzieła, które stanie się nowym elementem wystawy. Mali goście wernisażu będą też mieli okazję do napisania rymowanego wiersza o Łazienkach Królewskich. A następnego dnia w amfiteatrze łazienkowskiego Placu Zabaw Teatr Malabar Hotel zaprezentuje dzieciom pokaz teatru mechanicznego (2.06, godz. 15.00, 15.20, 15.40 i 16.00). W mobilnym teatrze ruchomych figur dzieci obejrzą spektakl „Metamorfozy” z muzyką, przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze.

Ciekawym wydarzeniem będzie wieczór opowieści „W krainie pierzastego węża”, który poprowadzą prawdziwi bajarze z grupy Karawana Opowieści (1.06, g. 20.00-21.00, ogród przy Podchorążówce). Tym razem Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza słuchaczy do Meksyku – kraju kolorów, pieśni i tańców. Bajarze za pomocą słowa, gestów i instrumentów przeniosą słuchaczy do świata piramid w czasach, gdy sadzono pierwszą kukurydzę. Młodych fanów spędzania czasu na świeżym powietrzu ucieszą także spacery przyrodnicze. Na pierwszym spacerze pt. „Skrzydlaci przyjaciele” (1.06, godz. 17.00-18.00) przewodnik opowie dzieciom, jak odróżnić kaczkę od kaczorka, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które zostają z nami przez cały rok, czym się żywią i gdzie budują gniazda.

Na drugim spacerze „Jak być uważnym obserwatorem przyrody?” (3.06, g. 14.00-15.30) dzieci dowiedzą się, jakie zwierzęta mieszkają w łazienkowskich ogrodach, czym się żywią i jak się zachowują.

Poznają też najważniejsze gatunki rosnących w Łazienkach drzew. Oprócz atrakcji na świeżym powietrzu dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziału MŁK w Stajniach Kubickiego: „Konie, moda i obyczaje jeździeckie starej Warszawy” (1.06, godz. 14.00-15.30), warsztatach haftu krzyżykowego (1.06, godz. 16.00-17.30), warsztatach tkackich „Mistrzowie wątku i osnowy” (2.06, godz. 15.00-17.00) oraz historyczno-architektonicznych „W pracowni architekta, czyli wyobraźnia bez granic” (4.06, godz. 11-13.00). Obowiązują zapisy pod adresem: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl.

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza również na otwarte pokazy odlewania odlewów gipsowych w królewskiej formierni w Starej Oranżerii (3.06, g. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30). Dzieci i ich opiekunowie odkryją tajniki warsztatu XVIII-wiecznego artysty i dowiedzą się, dlaczego odlewy gipsowe były tak popularne w kolekcji Stanisława Augusta. Każdy pokaz trwa ok. 20 minut, a wstęp jest wolny (bez zapisów). Przestrzeń „Maluję!” w Starej Kordegardzie będzie otwarta codziennie w dniach 1-4 czerwca. Jest to idealne miejsce, w którym dzieci mogą wspólnie z opiekunami bawić się sztuką, pobudzać swoją wyobraźnię i odpoczywać. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z tej strefy edukacyjnej po wcześniejszej rezerwacji pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl. Pełen program wydarzeń na Dzień Dziecka w Łazienkach Królewskich znajduje się na stronie Muzeum Łazienki Królewskie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/dni-dziecka

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top