KARYNTIA: RÓŻNORODNOŚĆ Z LEKKOŚCIĄ

Obraz1

© Franz Gerdl
 

Lodowce i wysokie szczyty, ciepłe jeziora kąpielowe i szerokie doliny, zamki i winnice na pagórkach, śródziemnomorska radość życia i rozkosze dla podniebienia typu Slow Food – w Karyntii różne krajobrazy i kultury łączą się w harmonijną całość. Charakter Karyntii stanowi mieszanka najlepszych i najpiękniejszych cech regionu alpejsko-adriatyckiego, ukształtowanych przez łagodny południowy klimat i ludzi o czarującym usposobieniu. Różnorodność od zawsze stanowiła w tym regionie powód do dumy – od regionalnych produktów na talerzu po różne doświadczenia na łonie natury.

Obraz2

© Franz Gerdl

Wędrówki wśród majestatycznych gór i kąpiele w turkusowych jeziorach

Potężne 3000-metrowe szczyty, długie pasma górskie z historycznymi szlakami, piękne góry Nockberge cudownie rysujące się na horyzoncie niczym fale i wodospady spadające ze skał, oferują miłośnikom pieszych wędrówek nieograniczone możliwości ruchu na łonie natury. Jednocześnie na rodziny czekają spacery po świetnie przygotowanych ścieżkach bez barier, a na długodystansowych wędrowców szlak Alpe-Adria-Trail przez Karyntię, Słowenię i Włochy wiodący obok Grossglockner, najwyższego szczytu Austrii, aż do morza. Po drodze znajdują się liczne strumienie i rzeki z rześką wodą, gdzie można wspaniale ochłodzić sobie stopy.

 
Obraz2

©Biosphärenpark Nockberge

Bogactwo wody – serce regionu

Generalnie wszystko w Karyntii jest ściśle związane z wodą. Nic dziwnego, w końcu jest to jeden z najbardziej zasobnych w wodę obszarów w Europie. W regionie znajduje się ponad 1200 jezior i zbiorników wodnych. Chociaż duże jeziora kąpielowe zlokalizowane są w samym sercu Alp, latem oferują przyjemnie ciepłą wodę i zachwycają karaibskim turkusowym kolorem. Kąpieliska plażowe z odpowiednią infrastrukturą, jak kąpielisko w Klagenfurcie będące największym śródlądowym kąpieliskiem w Europie, to idealne miejsca na chwilę relaksu nad wodą, a publicznie dostępne zejścia do jeziora pozwalają na chwilkę wskoczyć do wody – z deską do wiosłowania na stojąco lub bez. Joga na molo, spacery po lesie, jogging wzdłuż brzegu. Natura jest idealnym miejscem o uprawiania sportów.

 
Obraz2

© Franz Gerdl

Rowerowe szlaki wokół malowniczych jezior

Region prezentuje się innej perspektywy, gdy przemierzamy go na siodełku rowerowym. Ścieżki rowerowe wokół wszystkich dużych jezior kąpielowych, takich jak Wörthersee, Ossiacher See, Millstätter See, Weißensee, Pressegger See, Faaker See, Keutschacher See, Klopeiner See, Längsee i Maltschacher See są połączone w pętlę o długości około 400 kilometrów. Każde z jezior ma niepowtarzalny charakter, a jazda na rowerze stanowi zrównoważony sposób na rozkoszowanie się okolicą – w większości ścieżki prowadzą tuż nad wodą. Także wzdłuż rzek, na przykład wzdłuż Drawy, rzek Gail lub Lavant, znajduje się doskonała infrastruktura dla rodzin i rowerzystów rekreacyjnych. Gospodarze od dawna specjalizują się w usługach dla rowerzystów i rodzin, spełniając wszystkie życzenia. Z kolei na kolarzy górskich czekają szlaki w górach lub zjazdy typu flow trail.

Rozkosze kulinarnego raju

Domowy chleb na zakwasie, suszony na powietrzu boczek, aromatyczny ser alpejski i szklanka cydru lub soku jabłkowego to elementy klasycznej zimnej przekąski wieczornej. Ale Karyntia ma znacznie więcej do zaoferowania pod względem kulinarnym. Wielokrotnie nagradzani szefowie kuchni, gospodarze z pasją, rolnicy i producenci Slow Food serwują regionalne przysmaki, zachowując w ten sposób smakowite dziedzictwo regionu. Także pod względem kulinarnym różnorodność jest częścią oferty: tradycyjne dania karynckiej kuchni łączą w sobie elementy z Karyntii, regionu Alp i znad Adriatyku. W potrawach goście znajdą na przykład świeżo złowione w jeziorze pstrągi i sieje, dawne gatunki zbóż, rzadkie lub stare, czasami prawie zapomniane rodzaje warzyw. W Karyntii te składniki serwowane są w nowych interpretacjach, a najlepiej delektować się nimi na jednym z pięknych tarasów nad jeziorem lub w górach.

Obraz2

© Johannes Puch

Obraz1

© Franz Gerdl

Kultura w otoczeniu natury

Wieczorem artyści spotykają się na pogawędki na średniowiecznych uliczkach, a wewnętrzne dziedzińce zamieniają się w sceny koncertowe i teatralne. Szczególnie latem wszędzie odbywają się fest Kultura i przyroda, kuchnia i radość życia, góry i jeziora. To połączenie sprawia, że Karyntia jest wyjątkowa, tak różnorodna, że jest idealnym miejscem do relaksu. Z radością w sercu po południowej stronie Alp.iwale i inicjatywy kulturalne. Ludzie spotykają się, aby śmiać się ze sztuk komediowych w pałacu Porcia w Spittal an der Drau lub podziwiać sztuki teatralne w ramach festiwalu Friesacher Burghofspiele lub w pałacowym teatrze Schlosstheater Albeck.

Przedstawienia wystawiane są nawet na statku. Festiwal muzyczny Der Carinthische Sommer czy dni literatury niemieckojęzycznej Tage der deutschsprachigen Literatur sprawiają, że serca miłośników kultury biją szybciej. Wiele ciekawych ofert związanych ze sztuką współczesną przygotowały też muzea i galerie w Karyntii. Na wypełnionych letnim wigorem placach miejskich ton nadają melodie Brahmsa i Mahlera, głosy licznych chórów czy jazzowe brzmienia. Ponadto przez cały rok w teatrze miejskim Stadttheater Klagenfurt i na neuenbühnevillach wystawiane są ekscytujące produkcje.

Kultura i przyroda, kuchnia i radość życia, góry i jeziora. To połączenie sprawia, że Karyntia jest wyjątkowa, tak różnorodna, że jest idealnym miejscem do relaksu. Z radością w sercu po południowej stronie Alp.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top