JARMARK WIELKANOCNY NA PRADZE

Jarmarki Wielkanocne, podobnie jak Adwentowe lub Bożonarodzeniowe, mają starą tradycję i nadal są popularne np. w Austrii, Czechach, na Słowacji czy Niemczech.

 

W licznych stoiskach i na straganach można tam kupić zarówno to, co jest potrzebne na święta, w przypadku Wielkanocy m.in. jajka – i pisanki -, zajączki i kurczęta z czekolady, cukru bądź drewna, ceramiki, włókien, palemki jak i wędliny oraz świąteczne słodycze, a przy okazji wiele innych artykułów.

 

Warszawska dzielnica Praga Północ znana z wielu inicjatyw kulturalnych i turystycznych, zainaugurowała w sobotę 27 marca br. własne Jarmarki Wielkanocne. I nie tylko, gdyż równocześnie odbył się I Festiwal Stołów Wielkanocnych oraz kilka innych imprez, w których uczestniczyli goście z Opolszczyzny.

 

Przedstawiła ona – oraz zorganizowała ich degustację dla prasy i zaproszonych gości – potrawy wielkanocne oraz przysmaki z tego regionu kraju. Równocześnie Opolski Urząd Marszałkowski i Cementownia Górażdże podarowały Warszawie ogromną pisankę o wysokości 3,10 m i wadze 550 kg. Którą na oczach zgromadzonej publiczności domalowywały, gdyż przywieziona do stolicy była już pokryta zieloną farbą i białymi wzorami, ludowe artystki z popularnego opolskiego zespołu „Szwarne dziołchy”.

 

One również były gospodyniami długiego i bogato zaopatrzonego stołu wielkanocnego przygotowanego przez Koło Gospodyń wsi Siedlec, gmina Izbicko, woj. opolskie – i degustacji wystawionych na nim smakołyków – ustawionego w dużej kaplicy katedry praskiej p.w. św. Floriana.

 

W której odbyła się również konferencja prasowa i prezentacja turystycznych walorów Opolszczyzny. To ta świątynia odegrała bowiem istotną rolę w organizacji Jarmarku i Festiwalu Wielkanocnego, gdyż równocześnie w jej rozległych podziemiach odbył się, wspomniany już I Festiwal Stołów Wielkanocnych oraz występowały na jego otwarciu „Szwarne dziołchy”.

 

Udział w nim wzięło kilka spółdzielczych firm i przedsiębiorstw, restauracja Green Patio oraz Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie. Natomiast w Jarmarku, w kilkunastu drewnianych stoiskach, swoje artykuły spożywcze: wędliny, wędzone ryby, sery, miody, różnorodne gatunki chleba – m.in. oryginalne litewskie importowane od naszych północnych sąsiadów i wielkanocne wypieki, a także palemki i inne świąteczne dekoracje i ozdoby oferowali kupcy z różnych regionów, m.in. z Podlasia.

 

Główny program obejmował dwa dni. W niedzielę oprócz malowania ogromnej pisanki na skwerze przy ul. Floriańskiej, odbył się tam występ „Szwarnych Dziołch” oraz koncert Orkiestry Dętej Górażdże Cement SA. Natomiast jarmark przy tej ulicy potrwa aż do następnej soboty 3 kwietnia i czynny będzie od godziny 12.00 do 20.00. Była to, zwłaszcza w niedzielę, gdy dopisała pogoda, udana impreza, chociaż na skalę chyba znacznie mniejszą, niż oczekiwali jej organizatorzy i liczni patroni.

 

W podziemiach katedry zmieściłoby się bowiem kilkakrotnie więcej stołów wielkanocnych, niż zaprezentowano, zaś większe jarmarki świąteczne bywają w miasteczkach, nie mówiąc o tym jak wyglądają one w miastach u naszych sąsiadów i w innych krajach. Ale początek został zrobiony i Jarmarki Wielkanocne na warszawskiej Pradze mają stać się dorocznymi.

 

W br. imprezy te objęli patronatem: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Prezes POT Rafał Szmytke, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent M. St. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, Ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej arcybiskup Henryk Hoser, Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, Wielce Błogosławiony Sawa i Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski.

 

Gości zaś zaprosiły na nią Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Jolanta Koczorowska i Przewodnicząca Rady Dzielnicy Elżbieta Kowalska – Kobus. Przy okazji władze dzielnicy poinformowały o kolejnych, przygotowywanych jeszcze w tym półroczu imprezach i zaprosiły na nie wszystkich chętnych.

 

17 kwietnia odbędzie się druga edycja 10 kilometrowego „Biegu dookoła ZOO” z towarzystwie… dzikich zwierząt.

15 – 16 maja V Jarmark Floriański, z m.in. przeglądem kapel podwórkowych, kabaretonem, paradą orkiestr dętych. I, oczywiście, możliwością nabywania produktów regionalnych oraz wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach.

12 czerwca podczas „Nocy Pragi” w dzielnicy zamieszkają, słynne już praskie Anioły, w klubach rozbrzmiewać będzie muzyka, artyści zapowiadają happeningi, odbędą się uliczne przedstawienia teatralne i pokazy mody. A centrum handlowe „Wileńska” zorganizuje nocne wyprzedaże. Natomiast w ZOO przy nowym wybiegu dla hipopotamów posłuchać będzie można…koncertu chopinowskiego.

26 czerwca, na powitanie wakacji, władze samorządowe dzielnicy zapowiadają „Wielkie Grillowanie czyli PRL Party” dla całych rodzin, z koncertami, pokazami, konkursami oraz grami i zabawami dla dzieci w Parku Praskim. Warto więc te imprezy wpisać ko kalendarzy!

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top