
Twarzami nowej edycji Rajdu byli: aktorka Ewa Gawryluk oraz rajdowiec Jarek Kazberuk. Gościnnie w tym roku udział wzięli panowie. Damskie załogi wspierali: Waldemar Błaszczyk, Michał Fajbusiewicz, Leszek Kuzaj, Rafał Sonik, Kamil Butruk, Mateusz Korobacz Paweł Szkopek, Marcin Fraszka.
Celem Rajdu, organizowanego przez Fundację Teraz Kobiety, jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych. Uroczyste rozpoczęcie drugiej edycji Rajdu odbyło się w sobotę 26 maja br. ok. godz. 9:15 w Warszawie przy ul. Malowniczej 29. Załogi, po przeglądzie technicznym udały się na rajdowe trasy, przygotowane przez Komandora Rajdu Witolda Prószyńskiego. Całość trasy wyniosła ponad 140 km.
Zawodniczki pokonały odcinki wiodące przez podwarszawskie miejscowości (Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Konstancin, Piaseczno) i odbyły siedem prób specjalnych. Po wyczerpującym dniu na wszystkich uczestników czekał dodatkowy przejazd w terenie oraz zasłużony wypoczynek w hotelu w Książenicach, gdzie podczas kolacji o swojej rajdowej pasji i osiągnięciach opowiedział Rafał Sonik, sześciokrotny Mistrz Polski, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar.

Na całej trasie rajdu rozstawione były mammobusy, cytobusy oraz ambulanse do poboru krwi, z których korzystały mieszkanki okolicznych miejscowości. – Data II edycji Rajdu nie była przypadkowa – w Dniu Matki chciałyśmy przekazać Kobietom, że powinny się badać nie tylko ze względu na siebie, ale także dla swoich najbliższych! Podstawowym celem Rajdu jest zwrócenie uwagi na rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie – powiedziała dr Krystyna Backiel, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Kobiet, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.
Kolejna edycja pokazała, że takie inicjatywy jak Rajd są potrzebne, a Panie doskonale radzą sobie za kółkiem. Rak to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a drugą w Europie. Rocznie diagnozowanych jest 3 miliony nowych przypadków, a 1,7 miliona osób umiera z powodu chorób nowotworowych. Z badań wynika, że w Polsce na 100 tys. kobiet – 15 choruje z powodu raka szyjki macicy (jest to najwyższy wskaźnik w Europie), a na raka piersi 30 kobiet na 100 tys.

Patronat nad rajdem objęli m.in.: Ewa Kopacz (Marszałek Sejmu), Bartosz Arłukowicz (Minister Zdrowia), Joanna Mucha (Minister Sportu i Turystyki), Barbara Kudrycka (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Agnieszka Kozłowska – Rajewicz (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), Krystyna Barbara Kozłowska (Rzecznik Praw Pacjenta), Beata Małecka – Libera (Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia). Głównym organizatorem rajdu była Fundacja Teraz Kobiety.
Zdjęcia autora