II Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

 Od 6 do 12 listopada w Warszawie będzie odbywać się II Międzynarodowy Festiwal Ignecego Jana Paderewskiego. W ten sposób Stolica będzie celebrować 155. rocznicę urodzin Mistrza. Na najznamienitszych scenach: w Teatrze Polskim, Zamku Królewskim, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina wystąpią wykonawcy z całego świata z: Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski. Festiwal, który będzie trwać 7 dni, zakończy się koncertem finałowym w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

W ramach festiwalu będą odbywać się zarówno koncerty symfoniczne, kameralne jak i jazzowe, a także panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy. Stolica rozbrzmi dźwiękami największych utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal, w Teatrze Polskim w Warszawie wystąpi Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz pianista Wojciech Kocyan – profesor fortepianu na Loyola Marymount University w Los Angeles. Usłyszymy także arie z opery „Manru” I.J.Paderewskiego w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej i tenora Rafała Bartmińskiego przy akompaniamencie „Trio Impresja”. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokona Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W sobotę, 7 listopada w Zamku Królewskim odbędzie się Dzień Międzynarodowy Festiwalu, podczas którego wystąpi duet fortepianowy z Majorki: Albert Diaz i Xavier Mut, a także artyści ze Szwajcarii: młoda, utalentowana pianistka Melodie Zhao oraz duet Rachel Kolly D’Alba (skrzypce) i Christian Chamorel (fortepian).

W niedzielę, 8 listopada o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji wielkiego patrioty i artysty Ignacego Jana Paderewskiego. Tego samego dnia wieczorem, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Strugały z towarzyszeniem szwajcarskiej pianistki Melodie Zhao.

Na kolejne dni festiwalowych wydarzeń główny organizator, którym jest Fundacja „AVE ARTE”, zaprasza do Łazienek Królewskich, gdzie 9 listopada przed południem odbędzie się panel dyskusyjny, a wieczorem w Teatrze Królewskim koncert z cyklu „Paderewski – jazz – inspiracje” z udziałem wokalistów: Anny Jurksztowicz, Emose Uhunmwangho oraz Macieja Miecznikowskiego.

W tym roku specjalny, oryginalny program z pieśniami I. J. Paderewskiego i Z. Stojowskiego opracował Krzesimir Dębski. 10 listopada, również w Teatrze Królewskim odbędzie się koncert „Salon Odrzuconych”. Będą to recitale uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród pianistów znajdą się: Łukasz Piotr Byrdy, Łukasz Krupiński, Paweł Motyczyński, Piotr Nowak i Michał Karol Szymanowski. Podczas koncertów wybrzmiewać będą dźwięki fortepianu Boston firmy Steinway&Sons. Warty wspomnieć, że mistrz Ignacy Jan Paderewski pozostaje jedynym człowiekiem na świecie, który otrzymał od producentów Steinwaya fortepian na własność.

11 listopada w Święto Niepodległości, w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy autorstwa Wiesława Dąbrowskiego poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, a wieczorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty, patriotyczny koncert z udziałem studentów i absolwentów uczelni. Festiwal zakończy się koncertem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej z australijskim pianistą Piersem Lane, który odbędzie się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Dodatkowo od 2 do 15 listopada będzie można obejrzeć wystawę „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” prezentowaną w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top