GOŚCIE GLOBTROTERA: WELLNESS – STYL ŻYCIA

 

Wellness jako styl życia był tematem drugiego w br. spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” z cyklu Goście Globtrotera. Przybyli na nie i wypowiadali się na ten temat: p. Olga Wilińska z firmy Ibi.PL, Jarosław Szymanek z Platformy Produktów i Usług oraz dr Roman Izdebski, specjalista zdrowego żywienia. Wellness – stwierdziła pierwsza z nich, to styl życia i optymalny stan zdrowia nie rozumiany jako brak choroby. Jarosław Szymanek przypomniał, bo PPiU była niedawno gościem jednego z poprzednich spotkań w tym cyklu, że wellness stanowi jedną z płaszczyzn działania Platformy.

 

Zorganizowała ona już kilka prezentacji i paneli na ten temat, m.in. Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych. Zaś w sobotę 21 lutego organizuje, już V edycję, Konferencję Wellness w Warszawie pod hasłem „Wszystko dla twojego zdrowia i urody”. Odbędzie się ona w godzinach 12.00 – 18.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66.

 

W programie znajdą się takie tematy, jak: Najnowsze rozwiązania dotyczące zdrowia i żywienia człowieka; Profilaktyka chorób – stosowanie suplementów diety; Stosowanie kosmetyków, a poprawa i utrzymanie atrakcyjnego wyglądu; Mikroorganizmy i ich wpływ na dom i środowisko oraz Psychologia jako klucz do samorealizacji.

 

Wstęp na tę konferencję będzie możliwy po uprzedniej rejestracji na www.konferencje.ppiu.pl oraz wykupieniu biletu w cenie 10 zł. Nie dotyczy to dziennikarzy – członków SD-P „Globtroter”. Przy czym każdy bilet wstępu wymieniany będzie na kupon rabatowy o tej samej wartości, do sklepu: platforma-zakupów.pl.

 

Wśród patronów medialnych tej imprezy jest m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy–Podróżników „Globtroter” oraz niektóre tytuły prasowe redagowane przez jego członków: Magazyn VIP, magazyn gospodarczy Fakty, magazyn turystyczny Wasze Podróże i portal Wasza Turystyka. Obszerną, ciekawą, chociaż niekiedy kontrowersyjną prezentację „Probiotechnologia dla człowieka i domu” przedstawił ze swadą dr Roman Izdebski.

 

Mówił on m.in. oraz udokumentował fundamentalną rolę mikroorganizmów dla życia ludzi. Przypomniał, że codziennie giną bezpowrotnie niektóre gatunki roślin i innych organizmów żywych. Poruszył problemy dotyczące żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Zwłaszcza ta ostatnia kwestia wywołała później bardzo ożywioną dyskusję wśród uczestników spotkania. Prelegent przytaczał też liczne informacje, niekiedy aż tak dokładnie powszechniej nieznane.

 

Np., że z około 50 tys. gatunków roślin jadalnych występujących na Ziemi, tylko trzy: ryż, pszenica i kukurydza, zaspokajają aż dwie trzecie potrzeb żywieniowych ludzkości. Jak już wspomniałem, niektóre stwierdzenia prelegenta były, nie tylko dla mnie, dyskusyjne. Nie mogę np. zgodzić się z jego, wyrażonym na wstępie prezentacji poglądem, że, zacytuję: „Nasi przodkowie dobrze znali przeznaczenie każdej istoty na Ziemi i swoje miejsce w Kosmosie.”

 

Nie wiem, których przodków ma on na myśli: czy tych żyjących w jaskiniach lub na drzewach, czy znacznie późniejszych, np. od epoki Oświecenia. Ale wiadomo, że nawet współcześnie ogromna większość ludzkości tego nie wie. A w przeszłości wiedzę i poglądy ludzi na te tematy kształtowała nie tylko obserwacja przyrody i otaczającego ich świata, ale przede wszystkim „prawdy” podawane im do wierzenia przez różnego rodzaju szamanów, magów i kapłanów.

 

Że przypomnę utrzymujący się przez wiele wieków pogląd, iż Ziemia jest płaska i stanowi centrum Kosmosu. A dookoła niej krąży nie tylko Księżyc, ale również Słońce i planety. I chociaż od tamtej pory nauka dokonała ogromnych odkryć oraz zmian w wiedzy i świadomości ludzi, wiele wątpliwych lub przynajmniej kontrowersyjnych poglądów nadal przyjmowanych jest nierzadko jako „prawdy absolutne”. W sumie była to jednak prezentacja ciekawa, pobudzająca późniejszą dyskusję. 

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top