GOŚCIE GLOBTROTERA: NOWE KSIĄŻKI

Nietypowe było pierwsze kwietniowe spotkanie z cyklu „Goście Globtrotera”. Jego tematem stały się prezentacje dwu nowości wydawniczych autorstwa członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. Tomu wspomnień o dziennikarzu, pisarzu, varsavianiście, a przede wszystkim podróżniku Olgierdzie Budrewiczu (1923-2011), członku honorowym SD-P „Globtroter” – „Olgierd Budrewicz, dżentelnem w podróży”. I pracy naukowej dr Michała Słoniewskiego – „Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976-1988”. Pierwsza z nich, to zbiór wspomnień o Olgierdzie napisanych przez 70 (!) jego przyjaciół i znajomych, zebranych i opracowanych przez córkę podróżnika Ewę Budrewicz – Wałaszewską i Grzegorza Micułę.

 

Wśród autorów tych wspomnień są przyjaciele krajowi i zagraniczni, dziennikarze, pisarze, podróżnicy, organizatorzy turystyki, w tym wielu bardzo znanych, a także biznesmeni. Wszystkich wymienić nie sposób, wspomnę więc tylko o paru w porządku alfabetycznym: Ryszard Badowski, Sławomir Bawarski, Jacek Blikle, Stefan Bratkowski, Zygmunt Broniarek, Ewa Budrewicz – Wałaszewska.

A także: Sylwia Chutnik, Dagmar i Heinz Domke, Abdelfettah Gaida, Marek Kamiński, Franca Kobenter, Andrzej Lisowski, Paweł Ludwicki, Grzegorz Micuła, Edyta Mikołajczyk, Liliana Olchowik, Tadeusz Olszański, Jan Ołdakowski, Klaus Reiff, Monika Rogozińska, Michał Słoniewski, Marek Śliwka, Andrzej Walicki, Monika Witkowska i inni.

O książce tej, która ukaże się w maju nakładem Instytutu Wydawniczego Erica (www.WydawnictwoErica.pl) mówił jego współwłaściciel Maciej Frankowski. Oficyna ta już od 10 lat wydaje książki historyczne. Postać bohatera książki przybliżyli zebranym Grzegorz Micuła i Sławomir Bawarski.

Natomiast najnowsza książka Michała Słoniewskiego, którą autor zaprezentował w Globtroterze w przeddzień jej oficjalnej inauguracji w Centrum Edukacji Olimpijskiej, to obszerna, ponad 570 stronicowa praca naukowa. Kolejna w dorobku autora, którego szczególnie pasjonuje tematyka sportowa oraz historia Spały, w której jest m.in. prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Mówiąc o bojkocie Igrzysk Olimpijskich, wspomniał o XXI I.O. w Montrealu, a także o szczytowych momentach tego bojkotu, jaki dotyczył XXII I.O. w Moskwie w 1980 r. i XXIII L.O. w Los Angeles w 1984 r. Autor nie ograniczył się tylko do lat, które obejmuje książka, ale mówił – także odpowiadając na pytania – również o wcześniejszych. M.in. o incydentach, jakie miały miejsce podczas XI I.O. w Berlinie w 1936 r.

Przedstawił również genezę, różne przyczyny i przebieg bojkotu olimpiad: w Moskwie i Los Angeles. A także konsekwencje, jakie bojkoty te spowodował i jakie miały wpływ n.p. na liczbę zdobytych medali przez zawodników z różnych krajów. Wspomniał m.in. o potępieniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ interwencji zbrojnej ZSRR w Afganistanie, co stało się główną przyczyną bojkotu Igrzysk w Moskwie.

O konflikcie między Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, który odrzucił próby ingerowania polityki w ruch olimpijski, i Białym Domem. O tym, że w olimpiadzie moskiewskiej uczestniczyło tylko 81 państw, a 63 zbojkotowały ją – ale Wielka Brytania i Australia wyłamały się z zachodniego bojkotu.

Co było wielkim afrontem dla ZSRR, którego nie darował on przy najbliższej okazji i w 1984 r. pod błahym pretekstem zbojkotował olimpiadę w Los Angeles. Do czego zmuszone zostały, na zasadzie „solidarności”, także kraje socjalistyczne, w tym Polska. Z tego bojkotu wyłamała się jednak Rumunia.

W rezultacie nieobecności na XXIII Olimpiadzie zawodników z tak silnych w dziedzinie sportu krajów jak ZSRR, NRD, a także nasz kraj, sportowcy z USA zdobyli w Los Angeles 83 złote medale – niemal połowę wszystkich, a Rumunia aż 23. Książka i jej prezentacja przez autora wzbudziła duże zainteresowanie, liczne pytania oraz dyskusję.

W części „klubowej” prezes S. Bawarski poinformował o terminach kolejnych spotkań z cyklu „Goście Globtrotera” aż do przerwy wakacyjnej – ich terminarz znajduje się już na stronach internetowych: www.globtroter.info, w dziale Spotkania. Zapowiedział również najbliższe wyjazdy krajowe i zagraniczne.

Już w sobotę 9 bm. rozpoczyna się tygodniowa podróż studyjna „Globtrotera” na Litwę i Łotwę oraz do Estonii zorganizowana przez Biuro Turystyczne „Bezkresy”. Na 13-15 maja zapowiedział wyjazd na Podkarpacie, a w połowie tegoż miesiąca również niewielkiej grupy do Egiptu na zaproszenie tamtejszego ministerstwa turystyki.

Terminu zapraszający jeszcze nie podali. Także w maju ma odbyć się wyjazd około 20 dziennikarzy –„globtroterowców” do Austrii. Natomiast w końcu maja lub w czerwcu kolejny na Kaszuby. W połowie tego drugiego miesiąca planowany jest wyjazd do Rajgrodu i Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Szczegóły, terminy, liczba miejsc oraz ew. życzenia zapraszających odnośnie tego, dziennikarzy z których mediów widzieliby najchętniej, podawane będą na kolejnych spotkaniach, ew. bezpośrednio zainteresowanym między nimi.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top