GOŚCIE GLOBTROTERA: KROSNO I JEGO ATRAKCJE

Gościem Globtrotera podczas lutowego spotkania z tego cyklu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” było miasto Krosno.

Reprezentował je i przedstawił Krzysztof Kaniewski, którego firma „Globalna Wioska” realizuje projekt zagranicznej promocji Krosna na podstawie umowy z Urzędem Miasta reprezentowanym przez prezydenta Piotra Przytockiego.

Celem tej promocji jest przybliżenie turystom zagranicznym walorów i atrakcyjności tego, niespełna 50-tysięcznego podkarpackiego miasta i jego najbliższych okolic.

– Środkiem do osiągnięcia tego celu, mówił K. Kaniewski, ma być docieranie do mediów zagranicznych z ofertą Krosna poprzez zapraszanie dziennikarzy, we współpracy z zagranicznymi Ośrodkami Informacji Turystycznej, na przyjazdy studyjne – press toury, a także samodzielne docieranie do zagranicznych mediów i dziennikarzy celem ich zachęcenia do odwiedzenia tego starego miasta z wieloma atrakcjami dla gości.

Inną formą przyciągania zagranicznych turystów będą artykuły o Krośnie publikowane w zagranicznych mediach na zasadzie wymiany tekstów z magazynem „Życia Smak”, którego wydawcą jest Krzysztof Kaniewski. Przy czym przewiduje on dosyć niecodzienny sposób ich pozyskiwania.

Przewidywanych kilkanaście oryginalnych tekstów o mieście i jego walorach, pisać mają uczniowie miejscowych szkół średnich zachęceni do tego specjalnym konkursem, nad którym patronat sprawować będzie prezydent Krosna.

Takie teksty są zwykle świeże, nierzadko bardzo ciekawe, a dla młodzieży, być może przyszłych adeptów dziennikarstwa, staną się szansą na zaistnienie ze swym nazwiskiem daleko poza granicami miasta i kraju. Promocja w mediach nie ograniczy się do zagranicy, ale skierowana będzie również do czytelników, słuchaczy i telewidzów polskich.

Temu służyć miało również spotkanie z „globtroterowcami”. Kolejne przybliżenie im walorów i atrakcji miasta leżącego w widłach Wisłoka i Lubatówki przewiduje się w trakcie dziennikarskiego wyjazdu studyjnego do Krosna w maju br. Miasto to – mówił Krzysztof – ma naprawdę sporo do zaoferowania turystom.

Przy czym dla zagranicznych najciekawsze powinny być tamtejsze tradycje produkcji szkła, wydobywania i rafinacji ropy naftowej oraz doroczne międzynarodowe zawody balonowe. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to w br. przypada 90-rocznica powstania w Krośnie pierwszej huty szkła.

Miasto utworzyło na 4 poziomach nowoczesne multimedialne Centrum Dziedzictwa Szkła – instytucję prezentującą rozwój tego przemysłu oraz pokazującą jak powstaje szkło i produkt finalny od początku, czyli mieszania składników, topienia ich w piecach hutniczych, wydmuchiwania pod określone produkty, zdobienia, szlifowania…

Wizyta w tym Centrum to „żelazny” punkt wizyty w Krośnie dla turystów w każdym wieku.

Tradycje wydobycia i rafinacji ropy naftowej związane są z Ignacym Łukasiewiczem i pierwszą na świecie kopalnią ropy w Bóbrce k. Krosna. W rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej odbywa się cykliczna impreza o nazwie „Świet(l)ne miasto”.

Gromadzi ona na krośnieńskim Rynku, na ulicach miasta i w Bóbrce liczne rzesze turystów, artystów, górniczych orkiestr dętych itp. W br. odbędzie się ona 31 lipca. Do miejscowych tradycji należą też doroczne międzynarodowe zawody balonowe. W 2016 r. odbędą się one od 29 kwietnia do 3 maja.

Uwagę mieszkańców oraz gości przyciągają wówczas dziesiątki barwnych balonów na niebie, na tle okolicznych gór. To oczywiście nie wszystko, co może do Krosna przyciągnąć turystów zagranicznych i krajowych. Wiele innych tamtejszych atrakcji pokazanych zostało w promocyjnym filmie miasta.

Nawet w nadmiarze tematów i szczegółów, co spowodowało, że okazał się on zbyt długi jak na tego rodzaju prezentację oraz chwilami nużący. Krosno ma jednak zarówno długą i ciekawą historię, jak i sporo godnych uwagi zabytków. Jego pradzieje sięgają czwartego tysiąclecia przed naszą erą.

Z wykopalisk archeologicznych wiadomo, że osadnictwo na tym terenie było już w okresie neolitu.

Żyli tam, lub przebywali Prasłowanie, Celtowie, ludy kultury łużyckiej i przeworskiej, znaleziono również ślady z okresu rzymskiego. Zaś z X wieku zachowały się resztki warownego grodu słowiańskiego i świątyni.

W czasach piastowskich Krosno było najdalej na wschód wysuniętym miastem kraju, przeżywało najazdy ruskie, tureckie i tatarskie. Na znaczeniu zyskało zwłaszcza w XIV w., a Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie, umocnił i ufundował kościół. W XV – XVI wieku nazywano je Cracovia parva – Małym Krakowem. Przede wszystkim ze względu na stojące, podobnie jak w ówczesnej stolicy, Sukiennice oraz domy z podcieniami w rynku .

Ale o randze i urodzie ówczesnego Krosna doskonale świadczy też fakt, że jako jednego z 546 na świecie i kilkunastu najważniejszych polskich miast, jego panorama – sztych – zamieszczona została, obok Krakowa, Biecza, Gdańska, Grodna, Lublina, Lwowa, Poznania, Przemyśla, Wilna i paru innych, w sławnym dziele – atlasie miast świata, G. Brauna i F. Hogenberga „Civitates orbis terrarum” wydawanym w Kolonii w latach 1575-1618.

Krosno przeżywało okresy świetności i upadku. Zachował się w nim rozległy rynek z wieloma zabytkowymi kamieniczkami, od renesansowych i barokowych po przełom XIX i XX w.

A także zabytki sakralne, do których należą przede wszystkim kościół św. Wojciecha z XV w., farny p.w. Świętej Trójcy z XVII w. oraz kościoły i klasztory franciszkanów, jezuitów i kapucynów.

Z innych świeckich, poza kamieniczkami w rynku, z których najsławniejsza jest Wójtowska z XIV w., odbudowana po zniszczeniach na początku XVI w., z renesansowymi podcieniami, w przeszłości oprócz siedziby wójta także wagi miejskiej, zbrojowni, więzienia oraz ratusz, do zabytków należą też cztery pałace. Biskupi z XVI w, Trzecieskich z 1808 r. oraz Kaczkowskich z 1902 i Dunikowskiego z 1923 r. Amatorzy zabytków też więc mają tam co oglądać.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top