GOŚCIE GLOBTROTERA: GMINA LESZNOWOLA

 

 

Gościem SD-P „Globtroter” na pierwszym majowym spotkaniu była gmina Lesznowola. Reprezentowana przez panią wójt Marię Jolantę Batycką – Wąsik oraz inspektora ds. promocji Agnieszkę Annę Adamus. Towarzyszył im Janusz Cieślak, prezes Stowarzyszenia Europejski Klub Biznesu Polska, którego gmina jest członkiem. Lesznowola jest gminą bardzo nietypową. Położoną tuż za rogatkami stolicy, w sercu Mazowsza i wyjątkowo utytułowaną, podobnie jak jej wójt włodarząca w niej już od kilkunastu lat, zawsze wybierana przytłaczająca większością głosów. 

 

Spośród kilkudziesięciu już (!!!) ogólnokrajowych konkursów, w których gmina uczestniczyła zdobywając tytuły i nagrody, wymienię tylko Gmina Fair Play, Godło TERAZ POLSKA, Mazowiecka Gmina Roku, Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości, Przejrzysta Gmina, Rzetelni dla Biznesu, Gmina Bliska Środowisku, Samorządowy Lider Zarządzania, Euro-Gmina.

 

Niewiele mniejszą liczbą wyróżnień legitymuje się także wójt. M.in. „Wójt Roku 2011” – i „Najlepszy Wójt roku”: 2009, 2010, 2011; „Najlepszy Samorządowiec 2005” i innych. Jak bardzo niezwykłą gminą jest Lesznowola uczestnicy spotkania mogli przekonać się jednak dopiero w trakcie ciekawej, audiowizualnej prezentacji prowadzonej przez wójt M.J. Batycką – Wąsik.

 

Szczególnie wymowne były porównania zmian, jakie zaszły w niej w latach transformacji gospodarczo – społecznej w Polsce po roku 1989. Chyba niewiele jest podobnych w kraju, które w takiej skali zdołały wykorzystać swoje dogodne położenie oraz stworzone im warunki. Zainteresowanych szczegółami odsyłam na strony internetowe gminy: www.lesznowola, ograniczając się do wybranych przykładów.

 

Wyróżnia ją niezwykle wysoki, bo 98,8% poziom planowania przestrzennego. Wspomniane już korzystne położenie nie tylko na obrzeżach Warszawy, ale i wzdłuż dróg krajowych. Dobry stan infrastruktury technicznej, potencjał intelektualny mieszkańców i ich aktywność oraz wysoki poziom oświaty. A także dobrze rozwinięta gospodarka oraz sprawny samorząd.

 

Brzmi to trochę jak zapisy do laurki, ale takie oceny potwierdzają fakty i liczby. W gminie o powierzchni 69 km² liczba mieszkańców wzrosła w latach 1990 – 2012 z 9.254 do ponad 20 tys. Plus – dodała nasz gość – około 8 tys. w gminie nie zameldowanych. Z wiejsko rolniczej, gmina Lesznowola przekształciła się w wiejsko – mieszkaniowo – usługową i, dodam, handlową, bo to przecież na jej terenie znajduje się wielkie centrum handlu azjatyckiego.

 

Przed 23 laty w gminie było 10 km dróg utwardzonych, jest 78 km. Sieci kanalizacyjnej nie było w ogóle, jest 248 km. Wodociągowa wydłużyła się z ok. 15 do 292 km. Komunikację zbiorową na progu przemian „reprezentowała” jedna linia PKS. Obecnie jest 11 linii komunikacji stołecznej, 3 lokalne i jedna stacja kolejowa. Oraz wspólne bilety z Warszawą.

 

Aż mi trochę głupio o tym pisać, gdyż przypomina to niesławną „propagandę sukcesu”. Fakty są jednak nieubłagalne i prawdziwe. Więc jeszcze kilka najważniejszych. Były 4, dosyć stare szkoły. Jest 5 nowych lub odremontowanych publicznych, szósta oddana zostanie w II półroczu. Są też 3 niepubliczne podstawowe i jedno liceum ogólnokształcące. Były 3 przedszkola przyzakładowe, jest 5 publicznych, 15 niepublicznych i 3 punkty przedszkolne.

 

Infrastruktury sportowej nie było w ogóle. Obecnie są 2 stadiony, 2 kompleksy sołeckich boisk piłkarskich, tyleż do siatkówki – koszykówki, 21 placów zabaw. A w trakcie realizacji największa inwestycja gminna: Centrum Edukacji i Sportu. Nowoczesny obiekt, którego pierwsza część oddana zostanie do użytku we wrześniu br., a całość w 2015 roku.

 

Znajdzie się w nim szkoła dla 850 uczniów, dom kultury, lokalne centrum konferencyjne, zespół sportowy, centrum zabaw i gier dla dzieci i młodzieży. A także pełnowymiarowa hala sportowa z widownią i zapleczem, zespół żywieniowy, sala fitness, siłownia i kręgielnia, sala teatralna z zapleczem scenicznym i szatniami, biblioteka z czytelnią, zielony ogród edukacyjny i letni amfiteatr na dachu kompleksu.

 

No i wieża widokowa o wysokości 25 m z najwyższymi w Polsce ściankami wspinaczkowymi. W sumie tylko na inwestycje gmina zamierza wydać w br. prawie 36 mln zł. I jeszcze dwa znamienne fakty. Liczba przedsiębiorstw działających w niej zwiększyła się od początku przemian ustrojowych w 1989 r. z 30 do… 4.600. Stopa bezrobocia: 2,8% jest zaś jedną z najniższych w Polsce.

 

Także za działalność gospodarczą i życzliwy stosunek do przedsiębiorczości Lesznowola była już wielokrotnie nagradzana. M. in. pierwszym miejscem w rankingu magazynu ekonomicznego „Forbes” w kategorii Miejscowości Atrakcyjnych dla Biznesu, do 50 tys. mieszkańców, w latach 2009, 2009, 2011. Na terenie gminy są również tereny atrakcyjne turystycznie, m.in. Uroczysko Magdalenka.

 

Prezes Janusz Cieślak opowiedział na spotkaniu o działalności Europejskiego Klubu Biznesu z siedzibą w Badenii – Wirtembergii w RFN, którego jest wiceprezesem, akredytowanego przy Unii Europejskiej, zapraszając dziennikarzy z „Globtrotera” do wizyty w nim. A także o pracy Stowarzyszenia Europejski Klub Biznesu Polska.

 

Do odwiedzenia gminy i zapoznania się z jej walorami, również turystycznymi, zaprosiła członków SD-P „Globtroter” także jej wójt. Na pewno wkrótce skorzystamy z tego zaproszenia. Warto bowiem zobaczyć jak fakty i informacje przedstawione w prezentacji Lesznowoli wyglądają z bliska.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top