GOŚCIE GLOBTROTERA: FINNAIR

Gościem drugiego w br. Spotkania w „Globtroterze” były, po raz kolejny w ciągu ostatnich lat, Fińskie Linie Lotnicze FINNAIR. Ich warszawski przedstawiciel Radosław Podhorecki poinformował o bilansie linii w trudnym dla lotnictwa pasażerskiego roku 2009, zakończonych nowych inwestycjach w porcie lotniczym Helsinki – Vantaa oraz zamierzeniach na 2010 rok.

Głównym produktem Finnair są trasy azjatyckie. Wykorzystując, także w promocji, fakt, że Ziemia jest okrągła, loty z Warszawy na Daleki Wschód przez Helsinki są najkrótsze, konkurencyjne pod tym względem z innymi portami przesiadkowymi w Europie.

 

I to w przypadku aż 8 na 9 istniejących azjatyckich tras fińskich linii. Pasażerowie oszczędzają nawet po ponad dwie godziny. Samoloty Finnair odbywają po 60 lotów tygodniowo do Azji. Do Tokio, Nagoi i Osaki w Japonii, Pekinu, Szanghaju i Hongkongu w Chinach oraz stolic: Indii – Delhi, Korei Południowej – Seulu i Tajlandii – Bangkoku. Ponadto codziennie latają nad Atlantykiem do Nowego Jorku.

 

W roku 2009 linie lotnicze Finnair przewiozły ogółem ponad 7,4 mln pasażerów. Ruch rejsowy w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszył się, ze względu na światowy kryzys gospodarczy, o prawie 9 %. Mniejszy – tylko kilkuprocentowy – był spadek liczby pasażerów klasy biznes. Przy czym w grudniu wzrosła ona o 16 %. Interesujący jest fakt, że w przypadku pasażerów tej klasy lecących z Polski, ich liczba w całym roku nie tylko nie zmalała, lecz wzrosła o 11,7%.

 

I jeszcze jedna ciekawostka: mimo spadku o ponad 9% liczby pasażerów lotów rejsowych, wykorzystanie miejsc w samolotach, w rezultacie ograniczenia o 10% przepustowości, wzrosło o ponad jeden procent – do poziomu 73%. Na głównych trasach linii – azjatyckich, przewiozły one w ub. r. ponad 1,1 mln pasażerów. Z tendencją malejącą – spadek z blisko 10 do poniżej 4 % w porównaniu z 2008 rokiem – pod koniec roku. Równocześnie wzrastała liczba pasażerów klasy biznes – w grudniu o jedną czwartą.

 

Podobnie było w przypadku pasażerów z Polski korzystających z fińskich linii. Ich liczba zmniejszyła się o około 10%. Jednak wartość biletów sprzedanych w Polsce w IV kwartale 2009 roku była wyższa, niż rok wcześniej. Przede wszystkim ze względu na znaczny wzrost – w całym roku o 11,7, a w ostatnim kwartale aż o prawie 49% – liczby pasażerów w klasie biznes.

 

W 2010 roku – poinformował Radosław Podhorecki – Finnair zakończy ujednolicanie swojej floty, która stanie się równocześnie najmłodszą pod względem wieku eksploatowanych samolotów na świecie. Zmieniono klasę biznes w samolotach Boeing A 330. Mimo zwiększenia w niej liczby miejsc, pasażerowie mają równocześnie więcej miejsca do swojej dyspozycji.

 

Zmiany zaszły nie tylko we flocie, ale również na ziemi. Na lotnisku Helsinki – Vantaa oddany został do użytku nowy terminal obsługujący rejsy azjatyckie, ale także m.in. z i do Polski, co jest, oczywiście, bardzo wygodne dla pasażerów latających z Warszawy. „Hitem” jest, otwarty 11 grudnia ub. r. w tym porcie lotniczym salon nowej generacji Via Spa, przy nowej poczekalni Via Lounge. Oferuje on zabiegi wellness i relaksacyjne przeznaczone szczególnie dla pasażerów transferowych podróżujących między Europą i Azja.

 

W ofercie są zarówno krótkie zabiegi, jak i baseny: z chłodną wodą i z wodą mineralną mającą złagodzić zmęczenie podróżą oraz zmianą strefy czasowej. Nowością w skali światowej jest tam kompleks 4 saun: świerkowej, wyłożonej drewnem z Alp, również alpejskiej kamiennej, parowej oraz tradycyjnej fińskiej z widokiem na basen z wodą mineralną i trasy kołowania samolotów. Dostępne są one, w cenie 40 €, dla wszystkich pasażerów, przy czym posiadacze platynowych kart Finnair korzystać z saun i basenów mogą bezpłatnie.

 

Natomiast w stylowej Via Lounge jest 250 miejsc, są kabiny prysznicowe, bufet, bar oraz różnorodna przestrzeń przeznaczona dla relaksu. Osoby chcące pracować mają tam do dyspozycji darmową sieć WI-FI, stanowiska pracy iMAc PC i stanowiska Finnish Powerkiss umożliwiające bezprzewodowe doładowanie baterii telefonu komórkowego. Z poczekalni Via Lounge mogą korzystać wszyscy, z tym, że bezpłatnie tylko klienci Finnair Plus, członkowie top-tier oneword i pasażerowie klasy biznes.

 

Finnair zapowiada, że w sezonie letnim, od czerwca br. uruchomi linię czarterową do Toronto w Kanadzie. Nowości jest więc sporo, a okres kryzysu w lotniczych przewozach pasażerskich linie przeszły bez wielkich wstrząsów.

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top