GOŚCIE GLOBTROTERA: EUROSENIORS

Gościem Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” na pierwszym w 2012 roku spotkaniu była hiszpańska firma turystyczna Euroseniors i jej dyrektorka na Polskę Edyta Romanowska.
 
Hiszpania od ponad 2 lat realizuje innowacyjny program aktywizacji turystyki przyjazdowej do ojczyzny Cervantesa poza głównym sezonem turystycznym, a więc od października do kwietnia, nazwany Europe Senior Tourism.
 
Jest on dofinansowywany przez administrację centralną oraz rządy wspólnot autonomicznych. W latach 2011-2012 są nimi Andaluzja, Baleary i Walencja.
 
 
O szczegółach poinformowała dyr. Edyta Romanowska. Touroperator którego reprezentuje, wygrał przetarg w ramach zamówienia publicznego. Posiada bogate, ponad 20-letnie doświadczenie w organizacji przelotów, transferów, wycieczek, zakwaterowania, wyżywienia i rozrywki. Euroseniors tworzą trzy największe grupy turystyczne w Hiszpanii: Orizona, Barceló i Globalia.
 
Program Europe Senior Tourism dotyczy obywateli 19 krajów Wspólnoty Europejskiej powyżej 55 roku życia i osoby im towarzyszące niezależnie od wieku – nie więcej jednak niż 1 + 1. Każda z nich otrzymuje w b.r. – za pośrednictwem krajowego biura podróży uczestniczącego w tym programie – dofinansowanie w kwocie 130 € na osobę. W ub. r. wynosiło ono 150 €.
 
O tyle zmniejszany jest koszt kupowanej wycieczki. Może ona obejmować pobyt w hotelu 4* przez 8, 15, 21 lub 28 dni. Poza zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym, lub, za dopłatą, 1-osobowym, program obejmuje przelot samolotem wraz z transferem z lotniska do i z hotelu, wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja wraz z napojami: wodą i winem.
 
Ponadto opiekę polskojęzycznego przewodnika, ubezpieczenie podróżne, dodatkową – w razie potrzeby – opiekę lekarską i pielęgniarską, jedną wycieczkę oraz organizację czasu na miejscu. Dodatkowo można na miejscu wykupić, po atrakcyjnych cenach, inne wycieczki. Przeloty odbywają się samolotami czarterowymi z Warszawy i Katowic,a w terminach gdy ich nie ma, liniami regularnymi z Berlina.
 
– Program ten – powiedziała dyr. Romanowska – ma na celu promowanie turystyki do Hiszpanii, aktywizację hiszpańskich regionów poza głównym sezonem turystycznym i tworzenie nowych miejsc pracy, a także wzmożenie poczucia obywatelstwa europejskiego wśród osób w wieku średnim i starszych. Korzystają z tego wszyscy.
 
Gospodarka hiszpańska i jej turystyka, zagraniczne biura podróży oraz uczestnicy wyjazdów, mający możliwość wypoczynku oraz poznania Hiszpanii po atrakcyjnych cenach. Obliczono, że każde euro zainwestowane w ten program przynosi 1,3 € zysku. Są to więc najlepsze inwestycje. Do końca ub. r. z programu tego skorzystało 98.653 obywateli kilkunastu państw europejskich.
 
Polska należy do ważnych krajów, z których przylatują turyści w wieku powyżej 55 lat i towarzyszące im osoby. W jego ramach przyleciało do Hiszpanii już 19 tys. obywateli RP, a tylko w IV kwartale 2011 roku około 2 tys. osób. 95% uczestników programu Europe Senior Tourism chce ponownie w nim uczestniczyć.
 
Kontrahentami firmy Euroseniors w Polsce są: Rainbow Tours S.A., Eckermann Polska, B.U.T. Invitatio, Exim Tours S.A., B.P. Euro 90 Travel i B.P. „Kruppe”. Więcej na temat tego programu, kierunków wyjazdów, hoteli, biur podróży itp. znaleźć można, także w języku polskim, na stronach: www.euroseniors.eu.
 
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top