FRANKONIA: ŚWIAT DO POZNANIA

Prezentacja Frankonii w Warszawie
Prezentacja Frankonii w Warszawie

Na kilka godzin warszawska Villa Foksal zamieniła się w świat Frankonii, historycznej krainy w południowych Niemczech na terenie współczesnej Bawarii, Badenii – Wirtembergii i Turyngii.

Było to wielce pouczające turystyczne spotkanie branżowe przedstawicieli Frankonii z kadrą 56 polskich biur podróży oraz prasą. Region ten określony jest mianem serca Niemiec – leży na północ od Dunaju i po obu stronach rzeki Men. Szczyci się fascynującymi walorami natury i romantycznie nastrojonymi miastami oraz imponującym frankońskim dziedzictwem.

Ojczyzna piwa oraz kraina wina i piękna

Przedstawicielstwo w Polsce DZT Niemieckiej Centrali Turystyki zaprezentowało turystyczną ofertę dla różnych grup gości – od zapalonych cyklistów, przez miłośników opery, zabytkowej architektury, aż po piwoszy i koneserów win. Nie wiem czy wystarczyłby roczny urlop na poznania tras i miejsc przedstawionych w tak bogatej propozycji. W trakcie wycieczek można poznać urok dawnych wolnych miast cesarskich, majestatyczne budowle, książęce rezydencje, wzorowane na wersalskim Grand Trianon i Luwrze dworskie ogrody, a nawet najlepiej na świecie zachowany teatr barokowy, a także rekonstrukcję starożytnej willi Pompejanum (jedna z pierwszych w Europie rekonstrukcji starożytnej architektury). A oprócz tego wiele innych niezwykłości z grupy „naj”.

Wędrując szlakami winnymi można trafić na festyny winiarskie, spędzić urlop w winnicy, czy zdać się na zwiedzanie regionów winiarskich z przewodnikiem i poznać wielowiekową historię winnych plantacji oraz faktów związanych z kulturą wina.

Frankonia uznawana jest za ojczyznę piwa i dla miłośników złocistego – a nawet czerwonego – napoju pracuje 300 browarów, w większości rzemieślniczych, na co zwrócił uwagę Benedikt Meier ze Stowarzyszenia Prywatnych Browarów Bawarii. Nawiasem mówiąc, świetny narrator kulinarny frankońskiej kuchni umiejętnie odkrywający jej walory.

Nie można nie wspomnieć o czterech muzeach browarnictwa i najstarszym na świecie festynie piwnym Erlanger Bergkirchweih w mieście Erlangen – najbliższy termin 21.05 – 01.06.2026 (www.visit-erlangen.de). Piwoszy może zainteresować też festiwal ludowy (obchodzony od 1840 r.) w Kellerwaldzie, gdzie istnieje prawdopodobnie największy na świecie ogródek piwny – święto piwa Annafest 24.07 – 03.08.2026.

Raj dla turystów

Turystykę rowerową można uprawiać na 600 km tras rowerowych, część z nich jest odizolowana od ruchu samochodowego. Warto się samemu przekonać o realności tezy, że frankońskie szlaki rowerowe łączą naturę i kulturę. Prowadzą łagodnymi drogami wzdłuż malowniczych rzek i kanałów, do miejsc o bogatej historii oraz do kulinarnych atrakcji regionu.

Frankonia to także największe w Niemczech zagęszczenie średniowiecznych miast oraz największe w Europie browarów a także największy w Bawarii obszar uprawy winorośli.

Wydarzenia jakie czekają turystów w roku 2025 to m.in. 800 lat zamku Veste Coburg, 500-lecie Wojny Chłopskiej, 200. rocznica śmierci pisarza i poety Jana Pawła Richtera, 75-lecie Festiwalu Rokoko w Ansbach oraz 75 lat Szlaku Romantycznego.

Frankonia – region pełen historii i malowniczych krajobrazów, sielanka dla miłośników dobrego jadła – zaprasza. Więcej na www.frankentourismus.com

Zdjęcia: z prezentacji – organizatorów. W galerii z Bayreuth i Norymbergi (poniżej) – Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top