
Rejsy wycieczkowe statkami to doskonały sposób na udany wypoczynek połączony ze zwiedzaniem świata. Mieszka się na luksusowym statku płynącym nocą, a w dzień bierze się udział w ciekawych wycieczkach lub korzysta z rozmaitych form relaksu i aktywności zorganizowanych na wycieczkowcu. To połączenie komfortu i dobrej zabawy. Ta forma turystyki jest dopiero odkrywana przez polskich turystów.

Costa Cruises to włoska firma z siedzibą w Genui, która jest częścią Carnival Corporation, największej na świecie grupy rejsowej. Od ponad 75 lat statki Costy pływają po morzach świata, zabierając gości do ponad 200 różnych miejsc docelowych. Obecnie flota Costa składa się z 9 statków, wszystkie pod włoską banderą, pływających po Morzu Śródziemnym, Europie Północnej, Karaibach, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także oferujących rejsy „Dookoła świata” i „Wielkie rejsy”, aby odwiedzić różne kontynenty podczas jednego urlopu.
Armator jest również mocno zaangażowany w kwestie środowiskowe i dąży do uzyskania zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. W związku z tym firma pracuje nad dalszą poprawą efektywności energetycznej floty i wspieraniem innowacji w infrastrukturze portowej. W swojej flocie, armator ma dwa statki – Costa Toscana i Costa Smeralda – napędzanych skroplonym gazem ziemnym LNG, który pozwala na znaczne ograniczenie emisji gazów do atmosfery.
Costa Cruises od lat współpracuje z agencją marketingową Travel Advance, a także mianowała firmę swoim oficjalnym przedstawicielem ds. handlu turystycznego w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Ma ona za zadanie wesprzeć armatora w zakresie prezentacji produktu, nawiązywania relacji handlowych, a także innych działań mających na celu wzmocnienie rozpoznawalności marki wśród operatorów i agentów. Dalsze plany obejmują m.in. organizację spotkań promocyjnych dla branży, podróże prasowe oraz szkolenia online.
Polski rynek rozwija się najszybciej spośród rynków środkowoeuropejskich i jest uważany za najbardziej obiecujący do rozwoju rejsów w regionie. Liczba turystów z Polski na pokładach Costa osiągnęła wyniki sprzed pandemii COVID (rok 2019), armator odnotował wzrost przychodów netto o 10% (w porównaniu z rokiem 2019).
Od początku 2024 roku odnotował wzrost o 112% r/r pod względem liczby pasażerów z Polski i o 122% pod względem przychodów netto, co ponownie potwierdza silną dynamikę rejsów na rynku polskim i chęć konsumentów do wydawania większych kwot na produkty rejsowe.
Costa obserwuje również rosnącą liczbę nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie pływali statkiem wycieczkowym, która zwiększa się z roku na rok. Oprócz tego, produkt rejsowy jest dobrze znany z wysokiego NPS (Net Promoter Score) wśród pasażerów, którzy już wcześniej pływali statkiem wycieczkowym. Oznacza to, że przyprowadzają oni swoich przyjaciół i rodzinę. Uczestnicy rejsów z regionu Europy Środkowej są młodsi w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, a ten rodzaj poznawania świata doskonale pasuje do młodych par (pokolenie millenialsów) i rodzin wielopokoleniowych, a także do osób na emeryturze.
Zdjęcia: Grzegorz Micuła i materiały partnerów