FRANCJA: PICASSO – GENIUSZ ZDJĘTY Z PIEDESTAŁU

Picasso i sztuka ludowa to letnia wystawa, którą już wkrótce na 1200 m² zaprezentuje Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich (fr. le Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée) w Marsylii. Wystawa ta trwać będzie od 27 kwietnia do 29 sierpnia 2016 r. Pablo Picasso, znakomity hiszpański malarz, który większą część swojego życia spędził we Francji. W tym roku muzeum w Marsylii postanowiło stworzyć unikalną wystawę poświęconą tworzonym przez niego dziełom. Organizatorzy w szczególności skupią się na powiązaniach artysty ze sztuką ludową i tradycją. Ta wielka retrospekcja pokazuje jak bardzo Picasso, mocno osadzony w epoce i przywiązany do swoich korzeni, karmił swoje dzieła wpływami pochodzącymi ze sztuki ludowej.

Organizatorzy zestawili dzieła artysty, niektóre jeszcze nieznane szerszej publiczności, z eksponatami pochodzącymi z kolekcji MuCEM, które stanowiły inspirację do ich stworzenia. Ten projekt podkreśla wagę pewnych powracających w twórczości Picassa motywów, zwłaszcza cyrku, corridy czy muzyki. Duża część wystawy pokazuje jak Picasso nabył umiejętności, takie jak zdolność tworzenia w ceramice, metalu i drewnie, które pozwoliły mu wprowadzić ten rodzaj twórczości do języka sztuki 2. połowy XX w.

Adres Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée (MuCEM) 7 Promenade Robert Laffont 13002 Marseille Biuro Informacji Turystycznej w Marsylii http://www.marseille-tourisme.com/en/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top