FRANCJA: NAJPIĘKNIEJSZE WSIE

Idea „Najpiękniejsze Wsie Francji” rozwija się na arenie międzynarodowej! Założone w roku 1982 stowarzyszenie „Les Plus Beaux Villages de France” („Najpiękniejsze Wsie Francji”) doczekało się swoich odpowiedników poza granicami Francji.
 
Od 6 do 8 lipca bieżącego roku, Maurice CHABERT, mer miejscowości Gordes i przewodniczący francuskiego stowarzyszenia, będzie gościł w swojej wsi reprezentantów międzynarodowych sieci – istniejących bądź właśnie zakładanych – w ramach „Międzynarodowych spotkań Najpiękniejszych Wsi”.
 
 
 
Najpiękniejsze Wsi to przede wszystkim historia spotkania, jakie miało miejsce w roku 1981 pomiędzy człowiekiem i książką. Książką był album „Najpiękniejsze Wsie Francji” wydawnictwa Selection Reader’s Digest, zaś człowiekiem Charles Ceyrac, mer miejscowości Collonges-la-Rouge (Departament Corrèze we Francji).
 
Deputowany z Corrèze znalazł w tej książce sposób na służbę sprawie drogiej jego sercu: zapragnął zgromadzić siły i pasję ludzi w celu ochrony oraz promocji niezwykłego dziedzictwa wyjątkowych gmin i zaproponować alternatywę dla pustynnienia obszarów wiejskich.
 
W momencie założenia francuskiego stowarzyszenia w roku 1982, 66 merów podążyło śladem Charles’a Ceyrac w jego inicjatywie dotyczącej Najpiękniejszych Wsi Francji. Stowarzyszenie bardzo szybko zyskało rozgłos w innych krajach świata dotkniętych podobnymi problemami, takimi jak pustynnieniem obszarów wiejskich i koniecznością zachowania ich dziedzictwa.
 
Walonia i Quebec, frankofońskie regiony Belgii i Kanady, były pierwszymi, które powołały swoje własne stowarzyszenia, odpowiednio w 1994 i 1998 roku. Następne były Włochy (2001), Japonia (2005), Kreta, Rumunia, Hiszpania i niemiecki Land Saksonii, w 2010 i 2011 roku.
 
Aby podołać rozpowszechnianiu się tego typu stowarzyszeń na świecie, w 2003 roku narodziła się Federacja Najpiękniejszych Wsi na Ziemi powołana przez Francję, Walonię i Włochy. W roku 2010 do tego grona dołączyła Japonia. Seminarium organizowane w sobotę, 7 lipca 2012 roku będzie dla wszystkich krajowych stowarzyszeń okazją do lepszego poznania wzajemnego funkcjonowania.
 
Jeśli bowiem francuskie stowarzyszenie służyło za początkowy wzór organizacji, każda krajowa sieć dopasowała swój model funkcjonowania i swoje kryteria wyboru do specyficznych cech swojego kraju w zakresie przepisów, polityki, kultury i zagadnień socjologicznych itp. Kryteria wyboru, sposób funkcjonowania i stosowane rozwiązania różnią się w zależności od danego kraju i danego stowarzyszenia.
 
Bazując na modelach francuskim, walońskim, quebekańskim, włoskim i japońskim, reprezentujących pomiędzy 5 a 30 lat doświadczeń, stowarzyszenia będą mogły także wspólnie zidentyfikować i wymienić się dobrymi praktykami wdrażanymi przez każde z nich w celu wspomagania wiejskości, ochrony dziedzictwa i rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i jego mieszkańców.
 
Spotkania te organizowane są we współpracy z Atout France. W ramach promocji francuskiego savoir-faire za granicą, agencja promocji i inżynierii turystyki francuskiej wnosi swój wkład do prac stowarzyszenia Najpiękniejszych Wsi na Ziemi współtworząc seminarium. Jego dokumenty zostaną ciągu 2012 roku wydane wspólnie przez Atout France i stowarzyszenie Najpiękniejsze Wsie Francji.
 
Oprócz seminarium, Zgromadzenie Główne Najpiękniejszych Wsi na Ziemi będzie obradować w szczególności nad zatwierdzeniem swojego nowego statutu, wyborem Zarządu i Biura, zdefiniowaniem projektów współpracy i oficjalnym przystąpieniem Najpiękniejszych Wsi Quebecu do Federacji. Sieci obecne na Spotkaniach Międzynarodowych: – Najpiękniejsze Wsie Francji – Najpiękniejsze Wsie Walonii – Najpiękniejsze Wsie Quebecu – I Borghi Più Belli d’Italia – Najpiękniejsze Wsie Włoch – The Most Beautiful Villages of Japan – Najpiękniejsze Wsie Japonii – Najpiękniejsze Wsie Korei – Najpiękniejsze Wsie Krety – Cele Mai Frumoase Sate din Romania – Najpiękniejsze Wsie Rumunii – Los Pueblos Más Bonitos de España – Najpiękniejsze Wsie Hiszpanii – Sachsens Schönste Dörfer – Najpiękniejsze Wsie Saksonii
 
Zdjęcia:
Association Les Plus Beaux Vilages de France: Gordes (pbvf), Baume-les-Messieurs (OT Haute Seille )

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top