FRANCJA: MUZEUM LOUVRE – LENS

Od roku 2012 Muzeum Luwr to nie tylko słynny paryski obiekt kultury. Pierwszą filią skarbca sztuki francuskiej stało się muzeum otwarte w Lens w Nord-Pas-de-Calais. Od tego czasu Louvre-Lens gości około miliona odwiedzających rocznie. Wycieczka po muzeum zaczyna się w parku, który nawiązuje do górniczej przeszłości regionu. Tory kolejowe, po których wożono węgiel od szybu kopalni do pociągów, wiodą do wejścia do kopalni, będącej częścią wystroju muzeum. Z przeszklonego holu o powierzchni 3,600m² można przejść do następujących galerii:

 

 

• W Wielkiej Galerii znajdują się obiekty pochodzące z paryskiego Luwru, muzeum-matki (Louvre-Lens nie ma własnych stałych zbiorów). • Boczne galerie (1,800 m² , sklepienie na wysokości 80 m) zawierają dwie roczne wystawy o zmiennej tematyce. Ukazują one konkretny okres w historii, cywilizację, nurt artystyczny czy motyw w sztuce.

• Szklany pawilon rozciąga się na powierzchni 1 000 m² z widokiem na łąki. Pełni on dwie funkcje: miejsca piknikowego i przestrzeni wystawowej dla ekspozycji czasowych. • Można zwiedzać także zaplecze pełniące funkcję magazynu dzieł sztuki.

W muzeum Louvre-Lens wystawionych będzie około 250 dzieł sztuki wybranych  z pomiędzy zasobów 200-letniej paryskiej instytucji. Zostaną tutaj na okres pięciu lat. Co roku zmieniana jest jedna trzecia ekspozycji. Można podziwiać dzieła reprezentujące 5000 lat historii sztuki, od pierwszych tekstów niektórych cywilizacji po dzieła sztuki XIX wieku.

Odwiedzający zetkną się ze sztuką egipską i grecką oraz zaobserwują ich przenikanie i wzajemne wpływy. Wystawa kończy się dziełami autorów takich jak Rembrandt (XVIIw.), Delacroix (Wolność wiodąca lud na barykady) czy też Barye (Walka).

Adres Musée du Louvre-Lens 99 rue Paul Bert 62300 Lens

 

Zdjęcia: Muzeum Louvre-Lens

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top