FRANCJA: MUZEALNA WIOSNA W PARYŻU

W kwietniu w paryskich muzeach otwartych zostało wiele interesujących wystaw, które będzie można oglądać nawet do końca lata. Oto najważniejsze:

*Vermeer w Luwrze Do 22 maja 2017 Dzieła tego artysty gościły już w Paryżu w 1966 roku. Tym razem zwiedzający będą mogli podziwiać 12 płócien holenderskiego mistrza oraz prace wielu innych malarzy reprezentujących holenderski Złoty Wiek.

*Rodin w Grand Palais Do 31 lipca 2017 Z okazji 100. rocznicy śmierci Auguste’a Rodina w Grand Palais została otwarta wyjątkowa wystawa poświęcona rzeźbiarzowi. 200 dzieł artysty wystawionych w jednej przestrzeni pozwoli spojrzeć na niego z nowej perspektywy. Oprócz Rodina spotkamy tam również Bourdelle, Claudel, Brancusi, Picassa czy Richiera.

 

*Miesiąc fotografii w Grand Palais Do 30 kwietnia 2017 Kwiecień jest miesiącem fotografii i właśnie z tego powodu do końca miesiąca w Grand Palais można oglądać jedną z 90 wystaw fotograficznych, które goszczą w całym Paryżu.

 

*Co nowego w średniowieczu? W Cité des Sciences Do 6 sierpnia 2017 Ogromne zamki, dzielni rycerze, dżuma, klęski głodu… Średniowiecze widziane jest przez pryzmat stereotypów, a kuratorzy Cité de Sciences chcą położyć temu kres. Zabawna i pouczająca wystawa szkicuje nowy obraz tej 1000-letniej epoki.

*Jamaïca Jamaïca! w Filharmonii Paryskiej Do 13 sierpnia 2017 W Filharmonii Paryskiej można będzie zobaczyć wystawę poświęconą muzyce Jamajki. Instrumenty, zdjęcia i trudno dostępne filmy czekają na zwiedzających.

*Picasso w Musée du Quai Branly Do 23 lipca 2017 Poprzez serię dokumentów, przedmiotów osobistych, listów i zdjęć z prywatnych zbiorów będzie można przeanalizować liczne aspekty pracy tego artysty, między innymi jego zainteresowanie sztuką afrykańską, azjatycką i amerykańską.

*Topor w Bibliotece Narodowej Do 15 lipca 2017 W 20 lat od śmierci artysty została zorganizowana wystawa jego licznych prac. Roland Topor był człowiekiem pełnym humoru, co przejawia się w jego dziełach.

*Balenciaga w Musée Bourdelle Do 16 lipca 2017 Cristóbal Balenciaga, nazywany „krawcem krawców” zagości w Musée Bourdelle w 100. rocznicę założenia jego pierwszego domu mody. W sumie będzie można zobaczyć aż 70 dzieł Hiszpana.

*Karel Appel w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Do 20 sierpnia 2017 21 dzieł niderlandzkiego artysty czeka w paryskim Musée d’Art Moderne. Zobaczyć będzie można jego najbardziej znane prace, a także niedoceniony obraz-testament, namalowany przez niego tuż przed śmiercią.

*Mutacje-Kreacje, Świat drukuje się w 3D w Centre Pompidou Do 19 czerwca 2017 Wystawa stawia pytanie, jak nowoczesne technologie, w tym przypadku drukarki 3D, zmieniają pracę artysty.

*Mistyczny pejzaż od Moneta do Kandinsky’ego w Musée d’Orsay Do 25 czerwca 2017 Kuratorzy wystawy zgromadzili 110 arcydzieł największych artystów, takich jak Gauguin, Denis, Monet, Hodler, Klimt, Munch czy Van Gogh.

 

 

Zdjęcia: Atout France 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top