FRANCJA: MONTPELLIER I ARRAS – TANIEC I MUZYKA

W Montpellier trwa doroczny festiwal tańca, zaś w Arras za dwa dni rozpocznie się kolejny festiwal muzyczny Mainsquare. Oto szczegóły:

FESTIWAL TAŃCA

Doroczny Festiwal Tańca w Montpellier odbywa się od roku 1981. W br. trwa on od 26 czerwca do 9 lipca. Występują na nim zarówno najsłynniejsi choreografowie jak i młode talenty. Celem festiwalu jest zaprezentowanie różnych rodzajów tańca szerszej publiczności. Pojawią się więc tancerze klasyczni, współcześni i tradycyjni. To wydarzenie pozwala odkryć niebywałą różnorodność tej dziedziny sztuki. Przez 10 dni, ponad 300 grup tanecznych zaprezentuje swoje umiejętności w Montpellier podczas licznych spektakli.

 

Tematem przewodnim tegorocznej 36. edycji festiwalu będzie twórczość choreografów z południowych krajów basenu morza Śródziemnego. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problem kryzysu imigracyjnego i terroryzmu i pokazać polityczny wymiar sztuki.

Wszystkie spektakle i pokazy będą się odbywać w Międzynarodowym Centrum Tańca Agora, które od października 2010 roku ma swą siedzibę w dawnym zakonie sióstr Urszulanek.

Ten zabytkowy budynek przesiąknięty jest historią. Obecnie jest to miejsce w całości poświęcone tworzeniu i wykonywaniu układów choreograficznych, w którym artyści spotykają publiczność.

Adres: Agora cité internationale de la danse 18 rue Sainte Ursule 34961 MONTPELLIER Oficjalna strona wydarzenia: www.montpellierdanse.com Biuro Informacji Turystycznej Montpellier www.montpellier-tourisme.fr

 

MAINSQUARE

 

Od 1 do 3 lipca natomiast będzie można posłuchać znakomitych artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu Mainsquare Festiwal Mainsquare jest jedną z najpopularniejszych imprez muzycznych we Francji. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 r. Od tamtego czasu uczestników przybywało, a na scenach Mainsquare występowały takie gwiazdy jak Coldplay, Depeche Mode czy Metallica.

Do tej pory, jak co roku na początku lipca, w Arras możemy posłuchać artystów grających rock, pop, indie i muzykę elektroniczną. Niedawno potwierdzono informację, że na festiwalu zagra prawdziwa ikona popkultury – Iggy Pop. Jego występ będziemy mogli oglądać już 1 lipca! Tego samego dnia na scenie pojawi się też australijski geniusz muzyki elektronicznej, zespół Flume, który zaprezenuje repertuar ze swojego nowego albumu.

Na Mainsquare zawita także objawienie francuskiej sceny, Jeanne Added, i amerykański zespół The London Souls. W sobotę 2 lipca będzie można posłuchać kolejnej legendy, a mianowicie Birdy Nam Nam, oraz Walk off the Earth i Mass Hysteria, które nastroją publiczność, przed występem słynnego Offspring.

W niedzielę pojawią się takie zespoły jak Indie Made in Belgium, Ghinzu, również bardzo oczekiwane przez uczestników, a także amerykański skład Band of Horses, alzacki Last Train i wiele, wiele innych! Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie!

Adress: Citadelle d’Arras Boulevard du Général De Gaulle 62041 Arras. Oficjalna strona wydarzenia: www.mainsquarefestival.fr

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top