FRANCJA: MALARSTWO ANDERSA ZORNA W PETIT PALAIS W PARYŻU

Po wystawie prac Carla Larssona w 2014, Peitit Palais w Paryżu poświęca kolejną wystawę retrospektywną Andersowi Zornowi (1860-1920) – innemu czołowemu przedstawicielowi szwedzkiego malarstwa. Uznany i podziwiany w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku, Zorn nie miał tutaj wystawy od 1906 roku. Prawie 150 dzieł pozwoli nakreślić drogę rozwoju tego wielkiego artysty, przyjaciela i rywala Sargenta, Sorolla, Boldiniego czy Besnarda, który był zarówno wybitnym akwarelistą, uzdolnionym malarzem jak i genialnym grafikiem.

 

Pierwsza paryska wystawa retrospektywna ma na celu przypomnienie Zorna – postaci znanej w Skandynawii, a ostatnio i na świecie ze względu na wystawy w San Francisco i Nowym Jorku w 2013 i 2014 roku. Podczas ekspozycji Zorn zostanie zaprezentowany nie tylko jako wybitny portrecista, piewca folkloru i amator szwedzkiego krajobrazu, ale i świetny akwarelista, grafik a nawet fotograf.

Na wystawie zgromadzono prace z muzeum Zorna w Morze, wybór dzieł z National Museum w Sztokholmie – partnera projektu, a także z innych instytucji szwedzkich i francuskich. Wystawa trwa od 15 września 2017 do 8 kwietnia 2018 roku.

 

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top