FRANCJA: „EKSCENTRYCZNE KONCENTRYCZNE KRĘGI” W CARCASSONNE

Od maja do końca września 2018 roku na ścianach i wieżach murów Carcassonne rozwijane są efemeryczne prace, dzięki czemu można oglądać tę średniowieczną twierdzę w zupełnie nowym świetle. Niezliczone punkty widzenia… Ta oryginalna instalacja oparta na zasadzie anamorfozy została wybrana przez Centre des monuments nationaux (Centrum zabytków narodowych), aby uczcić 20. rocznicę wpisania miasta Carcassonne na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Autorką projektu jest Felice Varini, francusko-szwajcarska artystka światowej sławy, która w swojej spektakularnej twórczości bawi się kadrem, by lepiej oddać przestrzeń architektoniczną.

Bardzo cienkie, pomalowane blachy aluminiowe zostaną zawieszone na ścianach i wieżach murów po zachodniej stronie średniowiecznego miasta w celu utworzenia kolejnych „ekscentrycznych koncentrycznych kręgów” w kolorze żółtym. Widoczne już z drogi do bramy Aude, między miastem a bastides (prowansalskimi wiejskimi domami), dzieło inspirowane jest architekturą miasta, zmieniając percepcję i wizję tego miejsca.

Przechadzając się po zamku i murach obronnych, zwiedzający odkryje wiele punktów, z których widok na malowaną instalację i samą fortecę umożliwi nowatorskie spojrzenie na architekturę tego miejsca oraz dzieło skonstruowane przez oko. Inicjatywa ta jest również częścią 7. edycji IN SITU Patrimoine et Art contemporain (Dziedzictwo i sztuka współczesna), letniej imprezy w regionie Oksytania / Pyrénées-Méditerranée, koncentrującej się na dialogu między architekturą dziedzictwa narodowego a sztuką współczesną.

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top