FRANCJA: BIAŁA NOC W PARYŻU I ILE-DE-FRANCE

Jesienią w Paryżu spadają liście, niebo jest szare… a noc biała.

Co roku w pierwszą sobotę października o zachodzie słońca mieszkańcy i odwiedzający Paryż wychodzą na ulice aby podziwiać festiwal sztuki współczesnej. Instalacje, pokazy światła, muzyki i sztuk wizualnych zamieniają stolicę w sieć artystycznych eventów.

Nuit Blanche, utworzona w 2002 roku, odniosła sukces w Paryżu, a bezpłatne, całonocne wydarzenie odbywa się w ponad dwudziestu różnych miejscach przestrzeni miejskiej.

 

 

Zostań swoim własnym przewodnikiem!

 

Możesz stać się swoim własnym przewodnikiem, wyruszając na poszukiwanie ducha awangardy. Niech prowadzą Cię zmysły! 

Różne tematyki, różne światła … zupełnie inna energia 2013 roku to ulica Berge de Seine, w 2012 Les Halles a w 2005 to Północny i Wschodni Paryż były głównymi ośrodkami festwialu, gdzie odbywał się do wczesnych godzin porannych.

Każda edycja Nuit Blanche oferuje nowe sposoby, aby zwiedzić i poznać stolicę Francji.

 

Latająca orkiestra

 

Od zmierzchu do świtu w centrum zainteresowania są najnowsze technologie. Współcześni artyści przekształcają stolicę i niebo nad nią w niezwykłe multimedialne przeżycie.

 Do historii śmiałych spektakli przeszedł koncert muzyki niemieckiego kompozytor Karlheinz Stockhausen’aw 2013, wykonany przez zespół Helikopter-Streichquartert.

Grający muzycy przelatują nad publicznością w czterech helikopterach.Fajerwerki nad Sekwaną, gigantyczny plac zabaw dla dzieci w 19 dzielnicy, baseny wypełnione kostkami z pianki, instalacji mgielna na Place de la Republique … Nuit Blanche jest pełna niespodzianek.

 

Zostań artystą!

 

Nuit Blanche jest wydarzeniem, w którym ludzie, a nie tylko uczestniczący artyści, mogą wpływać na przebieg wydarzeń.

Pamiętaj że też jesteś częścią spektaklu! W 2013 roku brytyjski artysta Martin Creed stworzył spektakl w którym to Paryżanie dzwonili dzwonami i dzwonkami na Berges de Seine.

Nuit Blanche 2015 à Paris.

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top