FRANCJA: 70-LECIE STACJI NARCIARSKIEJ CHÂTEL

Stacja narciarska Châtel świętuje swoje siedemdziesięciolecie. Jest to okazja do przypomnienia historii tego górskiego miasteczka, które łączy w sobie rodzinną atmosferę retro z coraz większym i nowocześniejszym zapleczem narciarskim. Rok 1947, Święta Bożego Narodzenia, Châtel. Jak każdej zimy, płatki śniegu spadają w ciszy, ogień trzaska w chatach, a przygotowania do Wigilii idą pełną parą. Jednak tego roku po raz pierwszy ta niewielka wioska mieszcząca się w sercu Portes du Soleil przeżyje rewolucję, jaką jest budowa pierwszego wyciągu narciarskiego w Vonnes, a wraz z nią uzyskanie statusu stacji turystycznej.

 

W ciągu 70 lat, Châtel bardzo urósł, i to ten rozwój wioska ma zamiar świętować przez cały sezon. 

Oto 5 wydarzeń organizowanych w hołdzie przeszłości i na cześć przyszłości.

Uroczystość otwarcia, 2 grudnia

Obchody 70. urodzin Châtel rozpoczęły się od spotkania mieszkańców miasteczka, turystów oraz Francuzów i Szwajcarów zamieszkujących ten region; była to wyjątkowa okazja do przekazania nowemu pokoleniu tradycji turystycznej tego miejsca. Uroczystości odbyły się oczywiście w Vonnes, symbolu przeszłości Châtel, ale także przyszłościowego myślenia, gdyż to właśnie tam, w 2015 roku, zainaugurowano najnowsze połączenie między terenami narciarskimi.

Odkrywanie tożsamości przygranicznej, przez cały sezon

Historia Châtel to 70 lat turystyki. Jednak prehistoria Châtel, ta z czasów, kiedy nie istniały sporty zimowe, odsyła do innej epoki, naznaczonej nieustającą grą w kotka i myszkę pomiędzy przemytnikami a celnikami z pogranicza francusko-szwajcarskiego. Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, trzeba odwiedzić stary Urząd Celny w Châtel i obejrzeć ciekawą wystawę bogatą w świadectwa tamtych czasów.

Międzynarodowy festiwal kulinarny „Neiges étoilées“, styczeń 2018

Górskie powietrze, kilometry stoków, jest czym rozbudzić apetyt! Historia francuskich gór jest historią ich turystyki, ich przyrody, ale także hojnej tradycji kulinarnej. W styczniu festiwal „Neiges étoilées” zgromadzi wielkie nazwiska kuchni francuskiej podczas konkursu kulinarnego, po którym będą miały miejsce animacje i atelier kulinarne dla małych i dużych.

Ścieżki, na których rodzą się pasje – Mistrzostwa Francji w narciarstwie, od 21 do 28 marca 2018

Po Les Ménuires w 2016 oraz Val Thorens w 2017, to w Châtel odbędą się kolejne Mistrzostwa Francji w narciarstwie alpejskim. Jest to idealna okazja do świętowania 70 lat wysiłków sportowych u boku największych mistrzów Francji. Narciarze i narciarki pokażą swój talent w czterech spektakularnych dyscyplinach jakimi są: zjazd, slalom gigant, supergigant oraz slalom. To wszystko odbędzie się na trasach Linga, łączących wiejski urok i mocne wrażenia.

Małe miasteczko, duże ambicje – korzystanie z nowinek przez cały rok

Choć Châtel chce złożyć hołd swojej przeszłości, jest nie mniej zainteresowane swoją przyszłością. Turyści będą mogli korzystać z dwóch nowych stref bezpłatnego WiFi i w ten sposób dzielić się przeżyciami z uroczystości na żywo. Za to nie trzeba już będzie korzystać ze swojej aplikacji pogodowej – Châtel jest pierwszą francuską stacją narciarską, która wyposażyła się w maszynę „Snowfactory”, urządzenie naśnieżające działające przy dodatniej temperaturze. Nietrudno więc przeżyć tam niesamowite chwile na stoku!

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top