Fotorelacja z Połągi

Na łamach internetowego Kuriera 365 (www.kurier365.pl) ukazuje się codzienna fotorelacja z wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy „Bursztynowa Litwa”, zorganizowanego przez Centrum Informacji Turystycznej Republiki Litewskiej w Polsce. Jej autorem jest nasz klubowy kolega Andrzej Ratajczyk.

 

Dla zachęcenia potencjalnych czytelników publikujemy jej pierwszy odcinek.

 

26 maja Połąga (lit. Palanga) Po przylocie do Wilna udajemy się busikiem do leżącej nad Bałtykiem (odległej od stolicy Litwy o ponad 300 km) Połągi, która w Polsce często nazywana jest błędnie Pałangą.. Droga szybkiego ruchu, którą jedziemy jest bardzo dobrej jakości, co skłania kierowców do. szybkiej jazdy. Nie zawsze to się opłaca, o czym przekonał się nasz kierowca. Niewielkie przekroczenie dozwolonej prędkości kosztowało go 70 litów (równowartość prawie 90 zł). A być może mandat byłby nawet wyższy, gdyby kierowca nie tłumaczył swego pośpiechu koniecznością punktualnego dowiezienia na miejsce polskich dziennikarzy. Połąga – uważana za letnią stolicę Litwy – wita nas raczej zimowo.

 

Jest zaledwie ok. 10 stopni i bardzo wietrznie. Na szczęście, przestało padać i i zza chmur co jakiś czas wyziera słońce. Pewnie to niezbyt sprzyjająca aura jest powodem, że niemałe miasteczko (prawie 20 tys. stałych mieszkańców i setki tysięcy turystów w sezonie) sprawia wrażenie wymarłego. Aż trudno uwierzyć, że w sezonie trudno przejść przez prowadzący nad morze deptak. A znalezienie wolnego miejsca w licznych urokliwych knajpkach, restauracjach czy kawiarniach położonych przy deptaku jest nie lada sztuką. Do tego najsłynniejszego litewskiego nadmorskiego kurortu przyciągają przede wszystkim piękne, piaszczyste plaże i wydmy. Co ciekawe, na Litwie można się opalać na wydmach, są nawet przygotowane specjalne stanowiska!

 W dalekiej przeszłości Połąga była małą osadą rybacką. Jej mieszkańcy oprócz łowienia ryb trudnili się zbieraniem bursztynu., który później szlakami handlowymi docierał do dalekich krajów Europy i Azji. Bursztyn to symbol Litwy W XIX w. Połąga zaczęła przeobrażać się w uzdrowisko. To szczególna zasługa hrabiów Tyszkiewiczów, którzy osiedlili się w tym miasteczku. Utworzono park, zbudowano nowy zespół pałacowy, powstały lecznice, wzniesiono nowy kościół, molo spacerowe. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Połądze to pałac Tyszkiewiczów z otaczającym go parkiem. W pałacu obecnie mieści się Muzeum Bursztynu, słynące z bogactwa zbiorów. Godny odwiedzenia jest też neogotycki kościół. Obowiązkowym punktem zwiedzania tego urokliwego miasteczka jest też spacer po głównym deptaku i wizyta na drewnianym molo.

 

 

Codziennie nowa porcja nowych informacji i zdjęć na portalu www.Kurier365.pl

http://www.kurier365.pl/Biznes-Kurier-365/Litwa/Polaga-fotorelacja-dzien-po-dniu 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top