ŻEGLARZE W GLOBTROTERZE

5 kontynentów, 21 krajów, 14 etapów, 150 osób i  25 000 mil morskich to krótka charakterystyka wyprawy marzeń jachtem „Polonus” dookoła Ameryki Południowej szlakiem jachtu „Śmiały” sprzed 40 lat i na wody Antarktydy. Rozpoczęcie rejsu odbędzie się 28 maja o godzinie 12.00 na Wałach Chrobrego w Szczecinie skąd żeglarze wyruszą najpierw na Bornholm a potem do Amsterdamu, pierwszego portu wymiany załóg. 

 

 

 

 

 

Przed rozpoczęciem tej wspaniałej wyprawy z dziennikarzami SDP Globtroter spotkali się Piotr Mikołajewski – armator jachtu s/y Polonus, pomysłodawca wyprawy Marek Grzywa oraz Mariusz Główka kapitan 6 etapu z Natalu do Rio de Janeiro.

 

 

Przygotowania do tej wyprawy w tym remont jachtu właśnie się zakończyły, wydawało się, że już wszystko jest dopięte i właśnie dziś armator jadąc na spotkanie z nami otrzymał informację, że Dom Brokerski Proffman i niemiecka firma ubezpieczeniowa Pantaenius reklamująca się szeroko jako lider ubezpieczeń jachtów w Europie ogranicza zakres świadczenia do 20 mil od Hornu, wiedząc doskonale, że jacht płynie na Antarktydę. Ponoć centrala tego lidera zabroniła ubezpieczać tereny polarne. Skończy się więc zapewne ubezpieczeniem w starej dobrej Warcie.

 

 

 

 

 

O samym jachcie, jego historii opowiadał właściciel Piotr Mikołajewski.

S/y Polonus zbudowany został w 1991 r. w stoczni Leonida Teligi w Szczecinie dla poznańskiego AZS-u. Konstrukcja amerykańska, bardzo udana zresztą i nazwana od nazwiska projektanta. Można mim żeglować po całym świecie.

 

 

 

 

 

 

 

Dla obsługi „Polonusa” powstała fundacja „Żegluj z nami”. Jacht dobrze służył poznańskim żeglarzom. W 2001 roku po przyprowadzeniu jachtu z Ostendy „Polonus” poddany został gruntownemu remontowi, wymieniono m.in. nasiąknięty wodą drewniany pokład.

Przez 5 lat dzisiejszy właściciel był opiekunem „Polonusa” – w tym czasie organizowano kilka ciekawych rejsów m.in. po Bałtyku, na Lofoty (2004) i na Alandy (2005), a następnie kupił jacht na przetargu. O wyprawach m.in. na Spitsbergen i na Islandię mówił Marek Grzywa ilustrując to pięknymi zdjęciami z Polonusem w roli głównej oraz ciekawym filmem.

 

 

 

Po kolejnym gruntownym remoncie (nowe komplety żagli, ploter) w 2008 r. „Polonus” popłynął w piękny rejs wzdłuż wybrzeża Norwegii i na Spitsbergen a w rok później przepłynął przez Kanał Gotajski (Szwecja), na Wyspy Alandzkie (Finlandia) i do Sankt Petersburga i na Gotlandię. W 2010 żeglowaliśmy wokół Islandii skąd wracaliśmy przez Kanał Kaledoński i Bergen do Świnoujścia. W tym półrocznym rejsie wzięła udział prawie setka żeglarzy.

 

Kpt. Mariusz Główka opowiadał o przygotowaniach do tego ciekawego rejsu i swoich żeglarskich przygodach.

 

 

 

 

 

 

S/y Polonus to stalowy kecz typu Bruceo o długości 14 metra oraz ożaglowaniu o powierzchni 80 m2. Zbudowany został w 1991 r., ma silnik Leylanda o mocy 78 KM. i 8 koi. A ponadto VHF, Navtex, radar, kompas satelitarny, GPS, telefon satelitarny Iridium, chartplotter, echosondę, ponton z silnikiem i mnóstwo innych ułatwiających życie drobiazgów. Opis wyprawy znaleźć można na; www.pagaj.pl, zaś więcej informacji o samym jachcie na www.jachtpolonus.pl

 

Naszym gościom życzymy wspaniałych żeglarskich wrażeń i stopy wody pod kilem.

 

Zdjęcia: Grzegorz MicułaPiotr Orłowski

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top