DUBAJ DLA MIŁOŚNIKÓW JAZDY KONNEJ

Dubaj, podobnie jak większość popularnych miejsc i celów wyjazdów turystycznych na świecie, zaczyna odczuwać załamanie rynku związane z pandemią koronawirusa. Dotyczy to także miłośników jazdy konnej. Wczoraj ogłoszono przesunięcie na rok przyszły wielkich wyścigów Pucharu Świata. Odwoływane są inne imprezy zaplanowane na najbliższe terminy, które jeszcze nie odbyły się. Ich organizatorzy liczą jednak, że po zakończeniu epidemii, wszystko wróci do normy.

 

Chociaż opinie na ten temat są już na świecie różne, a poglądy, że turystyka nie będzie już po niej taka sama, a rekordy podróży w 2019 roku na bardzo długo staną się tylko pięknym wspomnieniem, nie są odosobnione. W dziedzinie jeździectwa Dubaj ma sporo atutów. Konie i jazda konna są nieodłącznym elementem tamtejszej historii i kultury. Konie arabskie pojawiły się na Półwyspie Arabskim co najmniej 2500 lat temu i uważane są za jedną z najstarszych ras koni jeździeckich. Początkowo hodowano je wyłącznie na potrzeby armii, od stuleci są cenione za piękno, temperament i wytrzymałość.

Pierwsze wyścigi konne w Dubaju odbyły się w 1981 r. na torze wyścigowym dla wielbłądów. Sport ten szybko zyskał popularność i już w 1992 r. założono pierwszy klub jeździecki Dubai Racing Club oraz otwarto tor wyścigów konnych Nad Al Sheba. Popularnymi stały się, organizowane od 25 lat, najdroższe wyścigi konne na świecie Meydan Racecourse z przewidzianą w br. całkowitą pulą nagród w wysokości 35 milionów dolarów. Podobnie międzynarodowe targi koni Dubai International Horse Fair skierowane głównie do społeczności jeździeckiej Półwyspu Arabskiego. A dla turystów dodatkowe atrakcje takie jak: wspaniałe występy jeździeckie, pokazy sokolnictwa oraz wyścigi kucyków dla dzieci.

Kluby jeździeckie

Poza wielkimi i słynnymi imprezami, na turystów czekają w Dubaju kluby jeździeckie. Co prawda polscy miłośnicy jeździectwa nie muszą, aby z niego korzystać, latać aż tak daleko i jeździć w upale, bo mają mnóstwo podobnych ośrodków u siebie w kraju, lub u najbliższych sąsiadów, ale warto aby wiedzieli, że w Dubaju znajduje się wiele ośrodków jazdy konnej zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych jeźdźców. W każdym z nich znajdują się świetnie wyszkolone konie, wykwalifikowani instruktorzy oraz nowoczesna infrastruktura. Kluby oferują lekcje grupowe i indywidualne. Np. w klubie jeździeckim Al Ahli Horse można pojeździć na oklep oraz skakać przez przeszkody, w ośrodku Emirates Equestrian Centre można podziwiać ponad 80 wspaniałych wierzchowców, a w Jebel Ali Equestrian Centre jazdy konnej uczą instruktorzy z najlepszych jeździeckich organizacji na świecie: British Horse Society i Canadian Equestrian Federation. Są też oferty dla miłośników gry w polo.

Gra w polo

Zarówno jej amatorzy jak i profesjonaliści znajdą tam coś dla siebie. Dubai Polo Academy to najwyższej klasy centrum jeździeckie, w którym można zagrać w polo na piaskowej arenie. Dubai Polo and Equestrian Club jest w pełni wyposażonym klubem jeździeckim oferującym grę w polo oraz skoki przez przeszkody. Z tego klubu wywodzi się światowej sławy drużyna Dubai Polo Team. Klub jest także gospodarzem wielu imprez konnych. Najbardziej znane to Cartier International Dubai Polo Challenge i UAE Nations Cup. Oprócz gry w polo, we wszystkich klubach prowadzona jest także nauka jazdy konnej.

Lunch przy koniach

Poza klubami i ośrodkami jeździeckimi, turyści mogą również odwiedzić najlepsze dubajskie restauracje, inspirowane tematyką jeździecką. W The Horse & Hound w Al Habtoor Polo Club można zjeść lunch na łonie natury, podziwiając konie i grających zawodników, a Colt Courtyard i Sarj Art Cafe to miejsca, których wnętrza nawiązują do jeździeckiej historii regionu. Warto to mieć na uwadze, gdy pandemia skończy się i turystyka międzynarodowa zacznie się odradzać.

Zdjęcia: Dubaj Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top