DOMINIKANA: PLAŻE I WYCIECZKI

Republika Dominikańska należy do najchętniej odwiedzanych krajów na Karaibach. Większość turystów przyciągają piękne plaże, ale coraz więcej osób przyjeżdża żeby zobaczyć coś więcej niż popularne miejscowości wypoczynkowe.

 

Potwierdzają to także statystyki. Najchętniej odwiedzanym celem wycieczek była wyspa Saona, którą wybrało 700 tys. turystów. Zabytki okresu kolonialnego w Santo Domingo przyjechało zobaczyć o 500 tys. więcej podróżników. Według danych Banku Centralnego do Republiki Dominikańskiej od stycznia do kwietnia 2018 r. przyjechało 2 548 816 turystów, czyli o 5 % więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, 31,3% turystów ze względu na plaże, 17,4% przyciągnęła gościnność miejscowych, 12% odwiedza krewnych, 8,1% podało jako powód przyjazdu korzystne ceny, a 4,9% przyjechało służbowo.

Infrastruktura drogowa jest w Republice Dominikańskiej na bardzo dobrym poziomie. W kraju do dyspozycji jest ponad 8 tys. km dróg. Co roku powstają nowe odcinki autostrad i dróg oraz remontowane są starsze. W br. odnawiane są m.in. drogi w Punta Cana, skąd pochodzi j80% wszystkich dochodów z turystyki. Stolica Santo Domingo niedługo połączona zostanie z Baní, Barahoną i Pedernales, gdzie równocześnie powstają nowe hotele. Dla turystów otwierają się w ten sposób nowe możliwości aktywnego spędzania urlopu.

Wycieczki pełne wrażeń

Republikę Dominikańską wyróżnia różnorodność. Oferta ciekawych miejsc jest naprawdę bogata, a jeśli chce się poznać ją naprawdę dobrze, najlepiej spędzić na wyspie minimum dwa tygodnie. Osoby, które nie lubią zorganizowanych wycieczek, mogą zwiedzić całą wyspę wynajętym samochodem lub korzystając z transportu publicznego. Na dłuższych trasach między poszczególnymi miejscowościami wypoczynkowymi najlepiej sprawdzają się linie autobusowe (Caribe Tours, Metro Tours, Bávaro Express itp.), które kursują regularnie zgodnie z rozkładem jazdy. Mniejsze odległości najlepiej pokonywać minibusami gua-guas, na które wystarczy zamachać. Bilety na minibusy kupuje się u kierowcy.

Ciekawe miejsca nie znane przez turystów

Przepiękna dziewicza przyroda i parki narodowe znajdują się np. w regionie Montecristi i Samaná. Warto zobaczyć m.in. Park Narodowy Los Haitises z jaskinią Fun Fun – największą na Karaibach. W jaskini Cueva Religiosa przy Agua Sabrosa można podziwiać dobrze zachowane przedhiszpańskie petroglify. Na pograniczu prowincji Samaná, Monte Plata i Duarte leży Laguna Cristal. Miejsce jest szczególnie popularne wśród miłośników kajaków i canoe. Nie wiadomo jak głęboka jest laguna, zwykle pisze się o dwustu metrach. Z góry Montaña Redonda w Miches rozciągają się przepiękne widoki na wybrzeże. Okolica Jarabacoa – Constanza w łańcuchu górskim Kordyliera Centralna nazywana jest Dominikańską Szwajcarią. Przez cały rok panują tam przyjemne wiosenne temperatury, a średnia wysokość nad poziomem morza to ok 1200 m.

Warto wybrać się też na wycieczkę do Ebano Verde – rezerwatu, który swoją nazwę zawdzięcza zielonemu hebanowcowi, który nie rośnie nigdzie indziej na świecie, czy do parku narodowego Valle Nuevo do tzw. cyklopowej piramidy, a także na szczyt jednej z okolicznych gór (Alto de la Bandera, Loma del Macho, Loma Alto, Tetero de Mejía). W parku żyje ponad 66 gatunków ptaków, 48 gatunków motyli, 29 gatunków gadów i 17 gatunków płazów. Odświeżyć się można pod wodospadem Aguas Blancas (83 m). Rajem na ziemi można nazwać dziewicze plaże Bahía de las Águilas przy Pedernales, lub Playa Blanca i Caobita nad zatoką Bahía de Ocoa.

Kraj pełen jest romantycznych zakątków, dlatego nie ma się co dziwić, ze często wybierana jest jako kierunek weselny lub najlepsze miejsce na miesiąc miodowy. W Dominikanie nie nudzą się także miłośnicy przygód i sportów takich jak golf, trekking, kiteboarding, rafting czy nurkowanie. Z wielu wodnych parków narodowych i terenów do nurkowania wymienić należy na pewno La Caleta i Banco de la Plata, dokąd w zimie przypływają na gody wieloryby. Aby poznać historię okresu kolonialnego najlepiej przyjechać do Santo Domingo – najstarszego miasta Ameryki, które znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tajniki produkcji rumu z trzciny cukrowej poznać można w jednej z gorzelni, w fabryce tytoniu zobaczyć jak ręcznie powstają cygara, a a na plantacji kakao dowiedzieć się jak, produkowana jest przepyszna czekolada.

Zdjęcia: NUTRD

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top