DOLOMITY NA LIŚCIE UNESCO !

26 czerwca oficjalnie zdecydowano o wpisaniu Dolomitów w Północnych Włoszech na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) zatwierdziła nominację, potwierdzając tym samym wyjątkowe piękno Dolomitów oraz uznając je za unikalny przykład ewolucji geologicznej ziemi. Unia uznała, że Dolomity są jednym z najbardziej „atrakcyjnych krajobrazów górskich świata” i wyróżniają się wyjątkową formą wertykalną kontrastującą z powierzchnią horyzontalną Ziemi.

Reinhold Messner, pochodzący z Południowego Tyrolu ( tam znajduje się znamienita część Dolomitów), jeden z najsławniejszych na świecie alpinistów, mówi: ”Z całego serca od samego początku popierałem ten pomysł, ponieważ Dolomity są jedyne w swoim rodzaju – nie da się ich porównać do żadnych innych gór. Ich piękno wynika z kontrastu pomiędzy zielenią łąk oraz pionowych skał, które zmieniają swój kolor w ciągu dnia. Każda góra w tym paśmie jest wyjątkowa, ma swój oryginalny i rozpoznawalny kształt”. Reinhold Messner wspina się po nich już od 60 lat.

Dolomity zostały uformowane ok. 90 mln lat temu, w wyniku ruchów tektonicznych płyt kontynentalnych tworzących dziś Europę i Afrykę. Uległy wówczas wypiętrzeniu Alpy, a wraz z nimi Dolomity. Z geograficznego punktu widzenia pojęcie „Dolomity” odnosi się do pogranicza trzech włoskich prowincji: Południowego Tyrolu, Trydent i Belluno. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa Déodata de Dolomieu (1750-1801), który jako pierwszy opisał charakterystyczne skały. Wcześniej rozpowszechnione było określenie „monti pallidi” czyli „blade góry”. Właściwy, opisany przez Dolomieu „dolomit” to minerał, węglan wapnia i magnezu, który występuje w różnym stężeniu w białawo-szarym osadzie wapiennym tworzącym Dolomity.

300 słonecznych dni w roku sprawia, że Dolomity są często wybierane także przez Polaków jako cel wakacyjnych wypraw. Turyści cenią trasy takie jak np. “Langkofelrunde” na pastwiskach Alpe di Siusi/Seiser Alm, prowadzące wokół najwyższych szczytów Dolomitów. Zimą góry stanowią doskonałą bazę narciarską zapewniająca bardzo dobre warunki do jazdy na nartach i snowboardzie oraz piękne trasy widokowe. Szczególnie godna polecenia jest dolina Val Gardeny/Gröden oraz ośrodki Alta Badia i Kronplatz, należące do największej, światowej sieci narciarskiej, Dolomiti Superski obejmującej 12 ośrodków narciarskich i 1200 km tras zjazdowych. Więcej informacji o Dolomitach na: www.suedtirol.info. Film o Dolomitach na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=9d———————————————————————————

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top