DESZCZOWA PIOSENKA

Teatr ROMA w strugach deszczu!

29 września odbędzie się premiera musicalu „Deszczowa Piosenka” (Singin’ In The Rain) sceniczna wersja jednego z najpopularniejszych filmów muzycznych wszechczasów. W rankingu Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI) Deszczowa piosenka wygrała w kategorii „Najlepszy film muzyczny XX wieku”! Ta nakręcona w 1952 roku komedia należy do klasyki kina, zarówno dzięki temu, że wystąpił w niej niezapomniany Gene Kelly, ale także dzięki doskonałej swingowej muzyce i wielkim przebojom (poza legendarnym utworem tytułowym m.in. Beautiful Girl, You Are My Lucky Star czy Broadway Melody).

 

 


 

Wersja teatralna powstała w 1983 roku i odniosła wielki sukces na West Endzie i na Broadwayu. Wystawiano ją w Nowym Jorku i kilkakrotnie w Londynie – w Royal National Theatre (2000) a kiedy w roku 2011 inscenizacja „Deszczowej piosenki” stała się sensacją w rok później wystawiono ją w należącym do Andrew Lloyda Webera londyńskim teatrze Palace. Poza warszawską produkcją „Deszczowa” wystawiona też była w kopenhaskim Det Ny Theater.

 

Dotychczasowe przedstawienia w Nowym Jorku i Londynie zachwycały kultową sceną tańca w strugach deszczu. Nie zabraknie jej także w warszawskiej produkcji gdzie artyści zatańczą w strugach prawdziwego, jesiennego deszczu! Ta wesoła, roztańczona, kolorowa inscenizacja wzbogacona będzie nowatorskim projektem scenografii autorstwa wybitnego twórcy teatralnego Borisa Kudlicki z wykorzystaniem inżynierii hydraulicznej w systemie Water Sculptures.

 

Tematyka „Deszczowej piosenki” wymagała zastosowania ciekawego zabiegu inscenizacyjnego jakim jest ukazanie kina w teatrze. Sytuacje odwrotne, kiedy to w kinie pokazuje się kulisy teatru są natomiast częste.

 

Akcja opowieści rozgrywa się w środowisku filmowym Hollywood pod koniec lat 20. w okresie przechodzenia z filmu niemego na dźwiękowy. Główny bohater, Don Lockwood, to popularny gwiazdor, znany celebryta, ulubieniec pań. Młody, przystojny, energiczny i bogaty – Hollywoodzki amant. Jego ekranową partnerką jest piękna i seksowna gwiazda Lina Lamont, przed której zaborczością delikatnie się broni. Uczuciem obdarza natomiast skromną, aspirantkę, Kathy Selden, która marzy o teatralnej karierze. Przyjacielem Dona jest Cosmo Brown, muzykalny i wesoły – zaufany kumpel i współpracownik. Losy tej czwórki śledzimy na planie filmowym. Wydarzeniom towarzyszy rywalizacja pomiędzy paniami oraz romans gwiazdora i debiutantki.

 

 

Publiczność już od ponad pół wieku kocha w „Deszczowej piosence” komizm sytuacyjny – perypetie bohaterów na planie filmowym i poza nim. No i oczywiście… samą „Deszczową piosenkę” wykonywaną w strugach deszczu.

 

Przygotowania TM ROMA do premiery musicalu rozpoczęły się od serii castingów, w których wyłoniono obsadę. Główną rolę Dona Lockwooda zagra popularny artysta musicalowy Dariusz Kordek. Reżyserem musicalu „Deszczowa piosenka” jest dyrektor teatru – Wojciech Kępczyński, tłumaczem z angielskiego Daniel Wyszogrodzki, kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Herdzin. Nad scenografią pracuje Boris Kudlicka. Za choreografię odpowiada Agnieszka Brańska a za kostiumy Dorota Kołodyńska, makijaże stworzy Sergiusz Osmański, a fryzury Jaga Hupało – cała trójka współpracowała niedawno przy produkcji familijnej „Aladyn Jr”.

Zapowiada się więc kolejne musicalowe wydarzenie! Bilety można kupić w internecie na: https://bilety.teatrroma.pl/repertuar.php

 

Uwaga dla widzów: na widowni ROMY pojawi się STREFA DESZCZU. Osoby, które kupią bilety w tym obszarze mogą zmoknąć! Film „Deszczowa Piosenka” (Singin’ In The Rain) obchodzi właśnie 60-lecie powstania a w przyszłym roku będzie 30-rocznica wystawienia musicalu.

 

 

Godny pochwały jest fakt, że już na miesiąc przed premierą ukazała się książka z płytą CD z polskimi piosenkami z warszawskiej inscenizacji. Budowanie musicalowej fonografii stało się już dobrą tradycją Teatru Muzycznego ROMA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia z archiwum TM ROMA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top