DEBRECZYN: ARCYDZIEŁA SZTUKI, WINO I WIELKI LAS

Obraz1Z VisitDebrecen otrzymaliśmy kolejne informacje o nowościach i atrakcjach tego pięknego węgierskiego miasta, które powinny zainteresować również polskich turystów.

WYBITNE DZIEŁA SZTUKI W MUZEUM DERI

Wystawa zatytułowana „EgyediLEG című időLEGes” w Muzeum Déri prezentuje najwybitniejsze dzieła sztuki ze zbiorów muzeum w wyjątkowej aranżacji, wybranych według indywidualnych kryteriów i z niecodziennej perspektywy. Zdaniem Istvána Puskása, wystawa jest nie tylko wyrafinowana i naukowo autentyczna, ale także rozrywkowa.

„W ostatnim czasie w muzeach panuje trend, by starać się być interesującymi i innowacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o eksponaty, jak i wystrój. Pojawia się także przyjacielska rywalizacja między wystawami, na które każdy stara się jakoś przyciągnąć uwagę. Muzeum Déri właśnie to robi z wyjątkowo kreatywnie” – powiedział zastępca burmistrza.

Obraz2Przygotowując tę wystawę, muzeum chciało, by wyeksponować tak zwane „najlepsze przedmioty”, jako najstarsze, kolorystyczne, a nawet emocjonalne, uwzględniając, jakie dzieła te wywołują wrażenia na zwiedzających. Chodzi o to, by mogli oni zapoznać się np. z różnymi zagadnieniami, od drobnych rzeczy do bardzo dużego problemu, jakim jest globalne ocieplenie. Zwiedzający mogą również odkryć niezwykłe pary przedmiotów, np. błogosławieństwo domowe i maska przeciwgazowa; prawdziwe i fałszywe; kruche jajka i młoty kowalskie.

Oczywiście to, co „najlepsze”, jest kwestią opinii, perspektywy, a także efektów w oku patrzącego. Wystawa potrwa do 25 czerwca br.

LAUREACJI KONKURSU WINIARSKIEGO

Od 2015 roku odbywają się w mieście konkursy o doroczną nagrodę najlepszego debreczyńskiego wina: Wines of Debrecen. Jego celem jest podniesienie świadomości, że Debreczyn jest ośrodkiem winiarskim i celem podróży z łatwym dostępem do węgierskich zakładów winiarskich i produkowanych przez nie znakomitych win.

Ogłoszono już listę tegorocznych laureatów. Oto zwycięskie wina: Wines of Debrecen City 2022

• Winiarnia Molnár i Fiai, Zöldveltelini Brut White Sparkling Wino, 2018 (region winiarski Mátra, Abasár)

• Koch Winery, Koch Hajós-Bajai Chardonnay, 2020 (Hajós- Baja Borvidék, Borota)

• Thummerer Winery, Egri Chardonnay battonage, 2019 (Egri Borvidék, Noszvaj) • Szentpéteri Borpince, selekcja Néró Rosé, 2021 (Kunsági region winiarski, Kiskőrös)

• Hárs Family Organic Winery, Cabernet Franc, 2019 (Pécs Region winiarski Pecz, Szajk)

• Takler Winery, Primarius Syrah, 2018 (Region Winiarski Szekszárd, Decs)

• Region Winiarski Szekszárd, Decs) Degenfeld Vineyard and Winery, Tokaji Aszú 6 puttonyos, 2017 (region winiarski Tokaji, Tarcal)

WIELKI LAS

Niezależnie od tego, czy przyjeżdża się do Debreczyna w interesach, turystycznie, czy ma krótką przerwę w pracy, warto wybrać się na orzeźwiający spacer pod stuletnimi drzewami Wielkiego Lasu. Jest to miejsce spokoju i odnowy biologicznej z doskonałym zapleczem, w tym łaźniami termalnymi i saunami, położone zaledwie dziesięć minut od centrum miasta. Jest to idealne miejsce na relaks i odpoczynek. Dla dzieci jest tam Aquaticum Mediterranean Adventure i imponujący Park Wodny Strand. Warto też połączyć zwiedzanie lasu, wizytę w ZOO lub małą zabawę na świeżym powietrzu na placu zabaw Żabie Jezioro, które dostarczą radosnych chwil i niezapomnianych wspomnień każdemu członkowi rodziny.

Zdjęcia: VisitDebrecen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top