Czechy imprezy poświęcone kulturze żydowskiej

Image

Cmentarz w Trzebiczu

 

Ponad dwieście synagog, cenne dzieła artystyczne i książki, Dzielnica Żydowska w Trzebiczu, wpisana na listę zabytków UNESCO – to ślady ponad tysiącletniej obecności społeczności żydowskiej w Czechach.

 

Przypomnienie tej bogatej spuścizny kulturalnej jest celem festiwali kultury żydowskiej. VII edycja festiwalu kultury żydowskiej Dni Żydowskie (www.zidovskedny.cz ) odbędzie się w miejscowościach regionu Prácheňska (Čkyně, Strakonice, Volyně, Písek – południowo-zachodnie Czechy), od 17 do 23 września 2007.

 

Na uczestników czekają przedstawienia teatralne, muzyczne, projekcje filmowe, wykłady i wieczory literackie. Planowana jest także wycieczka połączona ze zwiedzaniem okolicznych zabytków kultury żydowskiej.

Dochód z biletów wstępu na koncerty, odbywające się w ramach projektu Muzyka w synagogach regionu pilzeńskiego, zostanie przeznaczony na remont najstarszej pilzeńskiej synagogi (www.zoplzen.cz) . Wykonawcami koncertów są przede wszystkim soliści Filharmonii Czeskiej.

Image

Praga – Staronova synagoga

 

Podczas pobytu w Pilźnie (http://info.plzen-city.cz ) warto odwiedzić Wielką Synagogę, trzecią pod względem wielkości synagogę na świecie oraz okoliczne zabytki kultury żydowskiej (www.jewish-route.eu ).

Zapraszamy także do wielu innych miejsc związanych z żydowską kulturą. Miejskie Muzeum w Dobrušce (www.dobruska.cz ) może poszczycić się rytualną łaźnią (mikve).

W Heřmanově Městci (www.hermanuv-mestec.cz ) zwiedzimy odnowione budowle byłej synagogi i byłej szkoły żydowskiej.

W Holešovie (www.mks.holesov.cz ) możemy podziwiać unikatową Šachovą synagogę z XVI wieku.

W Mikulovie (www.mikulov.cz) wyruszymy na spacer ścieżką naukową przez dzielnicę żydowską, która zaprowadzi nas na jeden z najstarszych i największych cmentarzy żydowskich w Czechach.

Zrekonstruowana synagoga w Hartmanicach (www.hartmanice.cz ) otrzymała tytuł Budynku Roku 2006 w woj. pilźnieńskim.

Losy Żydów w czasie II wojny przypomina Pomnik Terezín (www.pamatnik-terezin.cz ).

Zabytki żydowskie w centrum Pragi (www.prague-info.cz ) – ratusz żydowski, sześć synagog i Stary Cmentarz Żydowski – należą do najcenniejszych żydowskich zabytków w Europie. W Pradze możemy również podziwiać szeroki zbiór judaik w Muzeum Żydowskim (www.jewishmuseum.cz ).

 {mosgoogle}

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top