Jesienne festiwale jazzowe w Czechach

 

Image

Nie zabraknie muzycznych sław

 

Lato z koncertami pod gołym niebem już jest powoli za nami. Nie oznacza to jednak, że musimy siedzieć w domu. Świetnym lekarstwem na ogarniającą nas jesienną melancholię mogą być festiwale muzyki jazzowej w Czechach, na których usłyszymy zarówno muzyków światowej sławy, jak i początkujących.

 

31 edycja International Jazz Festival Prague 2007(www.jazzfestivalpraha.cz) odbędzie się w dniach 23. 11. – 30. 11. 2007. Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie amerykańska piosenkarka Dee Dee Bridgewater ze swym projektem Red Earth, A Malian Journey. Do znanych artystów, którzy zainaugurują festiwal należy na przykład Brooklyn Funk Essentials (USA), łączący w swej twórczości elementy funky, acid jazzu i hip hopu. 25 listopada zaprezentuje on swe dzieła publiczności w Lucerna Music Bar. Perełką festiwalu będzie polskie akordeonowe trio – Motion Trio.

 

{mosgoogle} 

 

W połowie listopada 2007 miasto Slaný już po raz czterdziesty pierwszy wypełni muzyka jazzowa. W dniach 16.–18. 11. 2007 odbywać się tu będzie międzynarodowy festiwal Slanskie Dni Jazzowe (www.jazzclubslany.cz). Podczas weekendu wystąpi 15 zespołów, od tria po wielkie orkiestry. Perełki tegorocznego przeglądu to wielka orkiestra www. bend.cz , która wystąpi ze światowej sławy saksofonistą Tonym Lakatosem, amerykańskie trio Fabian Zone i międzynarodowy zespół Alliance gitarzysty hinduskiego Amita Chatterjee. Nie zabraknie także czeskich wykonawców, których reprezentuje Jana Koubkova, Michal Prokop i grupa wokalna Dobrý večer quintet. Na wytrwałych słuchaczy czeka po północy jam sessions, programowi muzycznemu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna.

 

Festiwal Jazz Goes to Town 2007 (www.jazzgoestotown.com ) w Hradcu Kralovem świętuje w tym roku trzynaste urodziny. Od 15 do 20.10. 2007 jazz będzie rozbrzmiewał w sali Filharmonii, w Centrum Kongresowym Aldis, w klubach i gospodach a także na Wielkim i Małym Rynku. Do największych tegorocznych gwiazd należą Archie Shepp Quartet (USA), Al Kooper & Funky Faculty (USA), Avishai Cohen Trio (IL), Gebhardt Ullmann Basement Research, Gianluigi Trovesi & Gianni Coscia, Lee Konitz Band, z czeskich grup Michal Pavlíček Trio z Bárą Basikovą, Tara Fuki, Bohemia Big Band z Bohuslavem Volfem, Milan Svoboda i szereg innych. Tegoroczny festiwal organizowany jest we współpracy z Romanian Culture Institute z Bukaresztu, w związku z tym w programie znajdą się wystąpienia wykonawców jazzowych pochodzenia rumuńskiego. W Hradcu zagra Ion Baciu Band, Trigon, Florin Niculescu Band, Romanian Landscapes, Nicolas Simion Group, nie zabraknie także najszybszej na świecie orkiestry dętej Fanfare Shavale a także orkiestry rumuńskiego radia Big Band pod dyrekcją Petera Herbolzheimera. Podczas festiwalu odbędzie się także wystawa fotografii Jiřego Stivína i obrazów Milana Langera.

 

Uzdrowisko i jazz połączy Jazzfest Karlove Vary (10–13.10.2007). Festiwal (www.jazzfest.cz ) tradycyjnie wspiera przede wszystkim jazz nowoczesny i bliskie jemu style. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku jeden z najznakomitszych na świecie gitarzystów basowych Victor Wooten, który ze swym zespołem zaprezentuje program Soul Circus, 13.10. 2007 w hotelu Thermal. Będzie to pierwsze wystąpienie znanego Amerykanina nie tylko w Czechach, lecz także w Europie! XXIV Czechosłowacki Festiwal Jazzowy (www.csjf.cz ) odbędzie się w dniach 24–27.10.2007 w Přerovie, w czasie festiwalu wystąpi m.in. światowej sławy zespół Clayton-Hamilton Jazz Orchestra, który w Czechach zagra swój pierwszy i jedyny koncert w roku 2007. Przyjemny wieczór z muzyką jazzową możemy spędzić także w jednym z klubów jazzowych. Szczególnie w Pradze jest z czego wybierać – do najbardziej znanych klubów należy na przykład Reduta Jazz Club (www.redutajazzclub.cz) , Agharta Jazz Centrum (www.agharta.cz ), Jazz Club U Staré paní (www.jazzlounge.cz ) czy Akord (www.akord-jazz.com ). Popularne są także rejsy łodzią jazzową JazzBoat (www.jazzboat.cz ).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top