CZECHY: ZBLIŻA SIĘ WINOBRANIE

Czeskie i morawskie wina są znane i cenione na świecie. W regionach winiarskich dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie.

 

Tradycyjnie we wrześniu odbywa się w Czechach święto tych ulubionych trunków – winobranie. Podczas imprezy goście mają okazję nie tylko skosztować wyśmienitego napoju, zwanego tutaj „płynnym słońcem”, lecz także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

 

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza na Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna.

 

 

Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne. Termin: 09 – 11.09.2011. www.mikulov.cz 10 września na winobranie z barwnym programem i jarmarkiem rzemiosł zaprasza miejscowość Kuks (33 km od Kudowy Zdroju), słynąca nie tylko z zabytkowej winnicy, ale przede wszystkim z niezwykłej, potężnej XVIII-wiecznej budowli barokowej o nazwie Hospital Kuks.

 

Jest ona pozostałością po wielkim kompleksie uzdrowiskowym, który zbudował tu około roku 1710 ekscentryczny hrabia Franciszek Antonin Szpork. Termin: 10.09.2011 http://www.hospital-kuks.cz/pl/ Tradycyjnie w połowie września w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się barwna impreza – Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu.

 

Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty. Do Uherskiego Hradišta (158 km od Cieszyna), zwanego sercem Slovacka, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i tysiące turystów. Ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych.

 

Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, przegląd dziecięcych strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych. W centrum miasta na gości czekają także pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy.

 

Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej. Termin: 10- 11.09.2011. www.slovacko.cz , www.slavnostivinauh.cz. Znojmo będzie świętować winobranie 9 i 10 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego.

 

Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy. Termin: 9-10.09.2011 www.znojmocity.cz

 

Imprezę dla całej rodziny organizuje stolica wina – Valtice, na południu Moraw. Z pewnością niezwykłym przeżyciem będzie degustacja win i burczaków w unikatowym labiryncie zabytkowych piwnic winnych o długości ponad 760 metrów. Termin: 16-17.09.2011 www.valtice.eu

 

Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mělnik (35 km na północ od Pragi) w dniach 16-18 września. Do miasta przybędzie cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześć miasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku. Termin:16-18.09.2011 www.melnik.cz , www.lobkowicz-melnik.cz

 

Miłośników wina zaprasza na winobranie także piękny zamek Karlsztejn, oddalony o około 25 km od Pragi. Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina, oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej.

 

Ponadto przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele. Termin: 24 – 25.09.2011. www.hradkarlstejn.cz

 

Zdjęcia: CzechTourism 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top