CZECHY: ZAPROSZENIE DO HRADCA KRALOVE

Zapraszamy na wycieczkę do Hradca Kralove, jednego z najstarszych miast czeskich, o wyjątkowej koncepcji urbanistycznej z pierwszej połowy XX wieku. Leży ono w regionie Wschodnich Czech, u zbiegu rzek Łaby i Orlicy (około 50 km od Kudowy Zdroju). ]

 

Jest miastem wojewódzkim i ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu, z bardzo bogatą historią. Pierwsza pisemna wzmianka o nim znajduje się w dokumencie wydanym przez króla Ottokara z dynastii Przemyślidów w roku 1225. Na początku XIV wieku staje się miastem posagowym czeskich królowych.

 

 

Szczególny rozkwit Hradca Kralovego nastąpił za panowania królowej Elżbiety Ryksy. Z jej inicjatywy zbudowano między innymi gotycki kościół Św. Ducha, podniesiony później do rangi katedry. W okresie renesansu, kiedy w Hradcu Kralove działało wielu krajowych i zagranicznych architektów, powstała druga dominująca budowla – Biała Wieża.

 

Na uwagę zasługuje także barokowy kościół Wniebowzięcia NMP czy monumentalny budynek Muzeum Czech Wschodnich, wzniesiony w latach 1909-1912 według projektu Jana Kotěry. Miłośników architektury zainteresują równjież budynki zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku Josefa Gočára.

 

Miasto oferuje liczne atrakcje turystyczne: akwarium olbrzymie, obserwatorium astronomiczne i planetarium, Sady Jiraska u zbiegu rzek Łaby i Orlicy, ogród botaniczny. Także amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tutaj coś dla siebie: nowoczesne aquacentrum, stadion zimowy, pola golfowe, mnóstwo wyznaczonych ścieżek rowerowych wiodących poprzez najpiękniejsze zakątki regionu, rejsy statkiem parowym po Łabie.

 

Najbardziej znaną imprezą odbywającą się corocznie w Hradcu Kralovem jest międzynarodowy festiwal Teatr Regionów Europejskich, który jest jednocześnie największym festiwalem teatralnym w Czechach. Tradycją jest także festiwal muzyczny Jazz go to town czy występy filharmonii kralovehradeckiej. W pierwszy wrześniowy weekend (3-4.09.2010) zapraszamy na tradycyjną imprezę historyczną.

Patronuje jej królowa Elżbieta Ryksa a impreza nosi nazwę Festiwal Królowej Elżbiety. Odbywa się w jego ramach średniowieczny jarmarki, turnieje rycerskie, pokazy dawnych rzemiosł, występy teatru ulicznego i wiele innych atrakcji. Przyjemny odpoczynek zapewnią turystom średniowieczne tawerny. Zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych przygotowano wiele ciekawych gier i konkursów.Podczas imprezy będzie można zakupić pamiątkowe monety z wizerunkiem królowej Elżbiety. (www.calendariumregina.cz).

 

W okolicy Hradca Kralove warto zwiedzić: Zamek Hradek u Nechanic (9 km od Hradca Královego) Wzniesiony w latach 1839-54 przez Františka Arnošta Harracha jako siedziba reprezentacyjna. Mieści się tu galeria obrazów, zamek otacza 15-hektarowy park. (http://www.hradekunechanic.cz/) Pole bitwy Chlum Znajduje się tam około 300 grobów i pomników, wiele z nich o znacznej wartości artystycznej, upamiętniających austriacko-pruską bitwę z roku 1866. (www.chlum1866.com) Więcej informacji: www.vychodni-cechy.info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top