CZECHY: ŚWIĘTO PIWA W PILŹNIE

Miłośników złocistego napoju z pianką zapraszamy 27 – 28 sierpnia do stolicy piwa – Pilzna na festiwal piwny. To właśnie tutaj narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które w 1842 roku uwarzył w pilzneńskim browarze bawarski piwowar Josef Groll.

 

Już wówczas pilzneńskie piwo zachwycało swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu tutejszego browaru (www.prazdroj.cz) odbywają sie uroczystości Pilsner Fest.

 

Na święto chmielu i piwa Dočesná zaprasza także królewskie miasto Žatec (około 80 km na północny-zachód od Pragi), które w roku 2004 świętowało 1000 lat od pierwszej pisemnej wzmianki.

 

 

Za panowania króla Karola IV było jednym z trzech największych miast w Czechach. Uprawa chmielu w Žatcu i okolicach ma ponad siedemsetletnią tradycję Równocześnie z przyznaniem praw miejskich Žatec otrzymał także prawo do warzenia piwa. Wiek XIX uważa się za złotą erę czeskiego chmielarstwa.

 

Žatecki chmiel ze względu na swoje specyficzne właściwości stał się miernikiem jakości i ceny na rynku europejskim a miasto stało się metropolią chmielarską. W wieku XX tutejszy chmiel eksportowano do około 70 krajów na całym świecie. Obecnie uprawia się tu chmiel dla światowych marek piwa (m.in. Budweiser Budvar, Pilsner Urquell, Žatec).

 

Dočesná w Žatcu, święto piwa i chmielu, odbywa się corocznie pod koniec wakacji. Na 53 edycję zapraszamy 3 i 4 września. Na gości czeka urozmaicony program i ciekawe konkursy, na przykład konkurs tańca z kuflem piwa na głowie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

 

Więcej na tren temat na: www.docesna.cz www.mesto-zatec.cz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top