Winobranie należy do ulubionych imprez znawców i miłośników wina. Także w tym roku w wielu czeskich i morawskich miastach oraz miasteczkach odbędą się imprezy winiarskie. Towarzyszą im barwne programy rozrywkowe dla całej rodziny. Królewskie miasto Znojmo zaprasza na 31 edycję święta wina 12-13.09.2014. Podczas imprezy wystąpią gwiazdy muzyki czeskiej, zespoły folklorystyczne, odbędą się pokazy rzemiosł, szermierki i wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Tradycyjnie miasto przemierzy pochód na czele z królem Janem Luksemburskim i jego świtą. W restauracjach i na ulicach na gości czekają degustacje dobrych win i burczaków (www.znojemskevinobrani.cz).
Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach 12-14.09.2014 organizuje Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Liechtenstejna. Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne (www.palavske-vinobrani.cz).
Miłosników starych powniczek winnych i wspaniałeego wina zapraszamy do gminy winiarskiej Blatnice pod Svatým Antonínkem. Gmina lezy około 18 km od Uherskiego Hradista. Nad urodzajną krainą winnic góruje Wzgórze św. Antoniego (Antoninsky kopec) – słynne miejsce pielgrzymkowe. Okolica slynie z barwnych zwyczajów ludowych i folkloru. Przepiękne stroje ludowe można podziwiać podczas róznego rodzaju świąt i uroczystości.
Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže.Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało – niebieskie male domki zdobione ornamentami są wspanialym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacka.
Dzieje firmy Piwnice Templariuszy Čejkovice wiążą się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Čejkovic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich.
Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w Čejkovicach i okolicy. Zapraszamy na zwiedzanie tutejszych zabytkowych piwnic, połączone z degustacją i wykładem o historii zakonu templariuszy i hodowli winorośli na południowych Morawach. Także na zachodzie Republiki Czeskiej od bardzo dawna uprawia się winorośl i produkuje dobrej jakości wino.
Liczne imprezy dla calej rodziny szykuje 19-20.09.2014 podczas święta jedno z najstarszych miast czeskich – Litoměřice, lezące w regionie Średniogórza Czeskiego ( www.vinobranilitomerice.cz). Zamek Karlštejn (33 km od Pragi) polecamy odwiedzić 27-28.09.2014 podczas XVIII edycji Winobrania Karlštejnskiego.
Bogaty program kulturalny przeniesie nas w czasy panowania króla Karola IV (www.karlstejnske-vinobrani.cz). Malownicze miasteczko Mielnik (47 km od Pragi) zaprasza na winobranie od piątku do niedzieli, 26-28.09.2014 (www.melnickevinobrani.cz) Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com/pl/press/home/