CZECHY: W LIBERCU OTWARTO iQLANDIĘ – PARK NAUKI I ZABAWY

 

 

W piątek w pięknym czeskim Libercu otwarto niezwykły obiekt. Znajdziemy w nim humanoidalnego robota, planetarium, interaktywne mapy, kosmiczne maszyny przenoszące nas w przestworza i wiele innych atrakcji. Wszystkiego można dotknąć, we wszystkich doświadczeniach wziąć udział!

 

Zrobiliśmy to także my, dzięki polskiemu ośrodkowi CzechTourism. Na terenie dawnej fabryki, w sąsiedztwie wodnego centrum Babilon, powstało niezwykłe centrum nauki. Nie bez przyczyny otwarto go 28 marca. Ten dzień bowiem to czeskie Święto Nauczycieli i Edukacji.

 

A edukacja poprzez zabawę to główny cel tego supernowoczesnego centrum. – Dzisiaj przeszliśmy pierwszy test naszego centrum i, według mnie, wypadł on świetnie – powiedział nam dyrektor centrum Pavel Coufal. – Goście dobrze się bawią i chętnie próbują wszystkiego.

 

A to „wszystko” to między innymi wzięcie udziału w treningu kosmonautów, przeżycie trzęsienia ziemi i wichury, podziwianie tańca ogni i błyskawic, poznanie zasad działania przeróżnych przedmiotów używanych na co dzień. Dyrektor z dumą opowiada o najdroższym eksponacie kosztującym dwa miliony koron – humanoidalnym robocie Thespianie porozumiewającym się za pomocą gestów i mimiki.

 

PLANETARIUM 3D I SEKSMISJA

 

Planetarium 3D ulokowano na samym szczycie iQLandii. Jest ono jednym z najnowocześniejszych w świecie. Dzięki niemu można przebyć cały Układ Słoneczny, prześledzić rozwój życia na Ziemi, albo przekonać się, jak cudowne może być niebo nocą. Można też, oczywiście wirtualnie, wylądować na Marsie. Seksmisja to nie popularny w Polsce film, ale największa w Europie wystawa obrazowo i rozrywkowo odpowiadająca na pytania związane z dojrzewaniem i seksem.

 

Dzięki strefie relaksacyjnej „Matczyne łono” można obejrzeć powstawanie życia, poznać rozwój człowieka od urodzin aż do dojrzałości płciowej, poznać zasady zdrowego i udanego seksu, a także przekonać się , jak przez minione lata rozwijała się seksualność. Sekcja została przygotowana we współpracy z seksuologami i psychologami dziecięcymi i dostępna jest od lat 12 lub w towarzystwie rodziców.

 

OPISY TAKŻE PO POLSKU

 

Miło nam, ze opisy stanowisk są nie tylko w języku czeskim, ale także niemieckim, angielskim i polskim. – Także projekcje 3D w Planetarium oraz Science Show są dostępne w tych językach – informuje Jana Pivoňkova – menadżer do spraw marketingu. – Zakładamy, że Science Centrum iQLandii odwiedzi w ciągu roku 300 tysięcy osób.

 

iQLandia nawiązuje do tradycji libereckiego iQparku i oprócz popularnego Science Show, warsztatów tematycznych, programu rodzinnego i szkolnego. Będzie oferować także inne usługi jak imprezy formowe, rodzinne i przeróżne prezentacje. Do dyspozycji gości jest obszerny parking, restauracja dla 80 gości i iQshop.

 

– Projekt był finansowany w ramach europejskiego programu Badania Naukowe dla Innowacji – dodaje dyrektor. – Roboty konstrukcyjne przeprowadziła firma budowlana Eurovia. Poszczególne ekspozycje były realizowane z zastosowaniem procedury przetargów przez różnych dostawców. Partnerami projektu są między innymi: Fundacja Škola przez Hrou (Szkoła Przez Grę), Kraj Liberecki, Uniwersytet Techniczny Centrum Edukacji Kraju Libereckiego.

 

SC iQLandia w liczbach

 

Wartość inwestycji – 400 mln CZK Liczna ekspozycji – 10 Liczba eksponatów – 355 Najdroższy eksponat – robot humanoidalny (2 mln CZK) Najdroższe ekspozycje – Planetarium 3D (17 mln CZK) i Wodny Świat (16 mln CZK) Powierzchnia – 10 000 m kw.

 

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top