CZECHY: TEMELIN – CO SKRYWA ZAMEK VYSOKY HRADEK ?

Tuż obok elektrowni jądrowej Temelín w Czechach stoi renesansowy zameczek Vysoký Hrádek. W jego zabytkowych wnętrzach nie znajdziemy historycznych ekspozycji, mimo to należy on do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na południu Czech.

 

Mieści się tam bowiem centrum informacji elektrowni temelińskiej. Na poddaszu zameczku znajduje się nowocześnie wyposażona sala kinowa, w której widzowie, dzięki animacjom komputerowym, mają okazję zajrzeć do najciekawszych, najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej.

 

Ciekawym miejscem jest tak zwana komora mgielna, która pozwala zobaczyć niewidoczne w normalnych warunkach promieniowanie radioaktywne.

 

 

Na pierwszym piętrze prezentowana jest obszerna ekspozycja poświęcona między innymi najważniejszym urządzeniom i zagadnieniom dotyczącym działalności elektrowni. Można obejrzeć tu także makiety przestrzenne i wyruszyć na wirtualny spacer po wybranych pomieszczeniach elektrowni. Przyjemny odpoczynek czeka na gości w otaczającym zameczek parku krajobrazowym z początku XIX wieku, z kompleksem stawów rybnych, otwartym od kwietnia do końca października.

 

Grupy turystów zagranicznych mogą zarezerwować zwiedzanie centrum informacji z przewodnikiem w języku polskim lub angielskim. Na miejscu dostępne są także bruszury informacyjne. Centrum jest czynne codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. od 9.00 do 16.00, w lipcu i sierpniu od 9.00 do 17.30. Wstęp jest bezpłatny.

 

Dla wyższych uczelni, firm i instytucji elektrownia oferuje specjalistyczne programy, połączone, ze zwiedzaniem terenu elektrowni, jeśli warunki na to pozwalają. Więcej informacji znajdziemy na : www.cez.cz

 

Zdjęcie: Centrum Informacji Elektrowni Temelin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top